Olcha czarna (Alnus glutinosa) to gatunek liściasty, cechujący się dużą trwałością. Dorasta przeważnie do 15 metrów wysokości. Korona drzewa tworzy ażurową strukturę. Olcha czarna to gatunek, którego rozwój może odbywać się nawet w trudnych warunkach. Mało tego, oprócz dużej tolerancji do środowiska charakteryzuje się również zdolnością do użyźniania terenu, który zasiedla.
 
Olcha czarna (Alnus glutinosa)
Olcha czarna (Alnus glutinosa) występuje niemal w całej Europie. Spotkać ją można od Irlandii po zachodnią Syberię na wschodzie, a także północną Afrykę na południu, czy Finlandię na północy. Jest gatunkiem liściastym o szybkim stopniu wzrostu. W skali roku jest w stanie zwiększyć wysokość nawet o 60 centymetrów. Dorasta zwykle do 15 metrów, ale jest w stanie osiągnąć nawet 25 metrów. Cechuje się dużą wytrzymałością, przez co bardzo dobrze znosi wiosenne przymrozki i wczesne przymrozki jesienne. Jeśli chodzi o koronę to przypomina nieco baldachim.
Liście są ciemnozielone i pozostają takie, aż do momentu ich zrzucenia na jesieni. Ich kształt zbliżony jest do koła, przy czym krawędzie są charakterystycznie „piłkowate”. Ich długość wacha się w przedziale od 5 do 10 centymetrów.
Jeśli chodzi o optymalne warunki wzrostu to zarówno pełne nasłonecznienie jak też częściowe zacienienie są tolerowane przez olchę. Gleby wilgotne i mokre stanowią podłoże, na którym czuje się dobrze. Gleby kwasowe i zasadowe nie stanowią przeszkód dla jej swobodnego rozwoju. Interesującym jest także fakt, że olchy mogą rosnąć nawet, kiedy korzenie znajdują się pod wodą. Posiadają zdolność użyźniania gleb, a co za tym Idzie mogą wspierać rekultywację obszarów zniszczonych poprzez pochłanianie wolnego azotu z atmosfery.
 
Drewno olchowe to gatunek rozpierzchłonaczyniowy. Jego barwa jest delikatnie różowo- brązowa i wykazuje tendencje do ciemnienia pod wpływem światła. Słoje roczne widoczne są dobrze, przy czym połysk jest praktycznie niewidoczny. Gęstość drewna olchowego kształtuje się na poziomie 500 kg/m3.
Drewno olchowe wykazuje dobrą trwałość. Cechuje się odpornością przed atakiem korników, a w przypadku podjęcia kroków ochronnych, leczenie bielu i twardzieli jest proste. Obróbka drewna olchowego nie sprawia problemu. Aby osiągnąć pożądany efekt warto jednak zwrócić uwagę, aby narzędzia były ostre. Zabezpieczy to obrabiany materiał przed wyszczerbieniem i wyłamaniami. Suszenie przebiega szybko i bez przeszkód. Klejenie czy procesy wykańczające polegające na szlifowaniu lub barwieniu pozwalają na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.