Choć meble drewniane są obecnie najpopularniejszym typem mebli, istnieją pomieszczenia, w których nieco obawiamy się używania sosnowych stołów, dębowych szaf, czy świerkowych ław. Przede wszystkim mamy opory przed wstawianiem mebli z drewna do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza, takich jak łazienka, kuchnia, czy piwnica. Odpowiednie impregnaty oraz przestrzeganie zasad pielęgnacji drewnianych mebli pozwolą przez długi czas cieszyć się pięknem domowych sprzętów, ale istnieje jeszcze jedna, o wiele prostsza możliwość – drewno tekowe.

Kilka faktów o drewnie tekowym

Większość osób słyszała nazwę „drewno tekowe”, ale poza tym, że kojarzymy ten surowiec z egzotyką, niewiele o nim wiemy. Meble tekowe powstają z teczyny – gatunku drzewa, rosnącego w południowej i południowo-wschodniej Azji. Tek jest drewnem, posiadającym dużą ilość naturalnych substancji oleistych oraz kwasu krzemowego. Wynika z tego szereg czynników, sprawiających, że materiał ten jest idealny do produkcji mebli do domu i do ogrodu. Przede wszystkim, drewno tekowe jest odporne na działanie czynników zewnętrznych: promienie słoneczne, zmiany temperatury, wilgotność powietrza. Meble tekowe nie wymagają żadnej specjalnej impregnacji, wystarczy pokryć je specjalnym olejem do drewna egzotycznego, by zachować kolor sprzętów, ponieważ kolejną cechą teczyny jest to, że z początku ma jasną, miodową barwę, która wraz z upływem lat ciemnieje.

Gdzie wstawić meble tekowe?

Ze względu na wyjątkową odporność na uszkodzenia mechaniczne i na działanie termitów, wytrzymałość oraz masywność, meble tekowe doskonale sprawdzą się jako meble ogrodowe. Wykonuje się z nich drewniane sofy ogrodowe, stoły, drewniane ławy oraz krzesła.

Meble tekowe

Meble tekowe odznaczają się dość prostą konstrukcją, zwykle pozbawioną ozdobników, charakteru dodaje im specyfika samego surowca – jego barwa i struktura. Tek w ogrodzie dobrze komponuje się z równie popularnym w ostatnich latach rattanem. Jeśli chodzi o tkaniny, do mebli tekowych doskonale pasują naturalne materiały, jak len czy bawełna.

W domowych wnętrzach meble tekowe dotąd były stosowane jedynie jako element wystroju wnętrz kolonialnych. Proste, masywne meble stanowią wspaniałe uzupełnienie pomieszczenia, wypełnionego egzotycznymi pamiątkami, ale warto rozważyć wykorzystanie tych mebli także w innych stylach. Obecnie jednym z najpopularniejszych nurtów w aranżacji wnętrz jest styl rustykalny, a meble tekowe – ze względu na swój ciepły kolor i naturalność – świetnie się w ten styl wpisują, zwłaszcza, że wraz z upływem czasu, na drewnie tekowym pojawiają się charakterystyczne rysy, dodające meblom smaczku i jeszcze więcej naturalności. Drewniane skrzynie, komody i kredensy, wykonane z drewna tekowego nie tylko będą cieszyć nasze oczy, ale i posłużą przez wiele lat, nadając wnętrzu ciepły i przytulny charakter. Do salonu, w którym posiadamy skórzany komplet wypoczynkowy, bez obaw możemy wstawić stół z drewna tekowego, a w łazience sprawdzi się stylowa drewniana komoda tekowa, która z całą pewnością poradzi sobie z dużą wilgotnością, jaka panuje w tym pomieszczeniu. Drewniane meble kuchenne to również mogą być meble tekowe, solidna konstrukcja zniesie zarówno kontakt z wodą, jak i z wysokimi temperaturami. Dzięki temu gotowanie staje się dużo łatwiejszą i przyjemniejszą czynnością, ponieważ nie trzeba cały czas uważać, by nie uszkodzić kuchennych blatów, czy frontów szafek. Ponadto kolorystyka drewna tekowego sprawia, że kuchnia – będąca nierzadko centrum życia rodzinnego – stanie się pomieszczeniem jeszcze bardziej swojskim i przytulnym, więc tym chętniej domownicy będą w niej spędzać czas wolny.

Idealne towarzystwo dla mebli tekowych

Tek dobrze komponuje się ze wspomnianymi już naturalnymi tkaninami, rattanem oraz skórą. Warto jednak wspomnieć, że meble tekowe świetnie wyglądają także w zestawieniu ze szkłem oraz kamieniem. Ta informacja powoduje, iż pojawiają się nowe możliwości aranżacyjne: okazuje się, że drewniane meble z teczyny dobrze wpiszą się w klimat stylu industrialnego i równie świetnie odnajdą się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Jak widać – meble tekowe są dość uniwersalne i ostateczny charakter wnętrza, do którego je wstawimy, zależy od tego, z czym te meble skomponujemy. Taka plastyczność aranżacyjna to cenna właściwość, dzięki której w przyszłości można bez trudu zmieniać wystrój wnętrz, nie rezygnując z posiadania swoich ulubionych drewnianych mebli.

Czy meble z drewna tekowego są drogie?

Powszechnie panuje opinia, że meble drewniane, wykonane z egzotycznych gatunków drewna, są bardzo drogie. Co prawda, tekowe stoły i szafy mogą kosztować nieco więcej, niż ich sosnowe odpowiedniki, biorąc jednak pod uwagę fakt, że mebli tych nie trzeba w żaden szczególny sposób pielęgnować i że posłużą nam przez wiele lat bez konieczności nabywania drogich środków do impregnacji, niewątpliwie można stwierdzić, iż jest to inwestycja, która się opłaca. Wygodne, stylowe meble, które zawsze będą nas zachwycać swoim wspaniałym wyglądem są warte swojej ceny.

Meble teakowe, duża skrzynia teakowaMeble teakoweMeble teakoweMeble teakoweSkrzynia z drewna teakowego