Meble rustykalne – sposób na przytulne i domowe wnętrze

Wnętrza w stylu rustykalnym inspirowane są otaczającą nas naturą, gdzie dominują ekologiczne materiały w kolorach ziemi. Ten sposób aranżacji wnętrz idealny jest dla osób, które pragną uciec od miejskiego zgiełku, zatłoczonych ulic, życia w ciągłym biegu, a przekraczając próg swojego domu pragną wreszcie poczuć integralny związek z przyrodą i najzwyczajniej w świecie odpocząć. Choć początkowo styl ten kojarzony był głównie z wiejskimi domkami i ludowymi chatami to obecnie można go spotkać również w nowoczesnym, wielkomiejskim mieszkaniu. Gdy myślimy o wnętrzu urządzonym w stylu rustykalnym, od razu na myśl przychodzą nam drewniane meble, takie właśnie są meble rustykalne – masywne, wybarwione i zabezpieczone jedynie naturalnymi metodami. Meble w stylu rustykalnym charakteryzują się dodatkowo widoczną strukturą drewna, które bardzo często jest również dekoracyjnie zdobione

Rustykalne meble i dodatki

Meble w stylu rustykalnym wykonywane są jedynie z litego drewna, najczęściej jest to drewno sosnowe ponieważ charakteryzuje 

Komoda rustykalna

się dużym usęcznieniem oraz bogatą, widoczną strukturę przyrostów. We wnętrzach rustykalnych nie może być mowy o meblach z płyty, taki materiał należy zdecydowanie wyeliminować. Ponadto, w drewnianych meblach rustykalnych często stosuje się również przecierki, nie tylko na rantach czy krawędziach ale także na powierzchni całego mebla. Przecierki mają za zadanie dodatkowo wzmocnić efekt starego mebla i jeszcze bardziej podkreślić jego charakter.

Centralnym punktem każdego wnętrza w stylu rustykalnym jest kuchnia, a w niej obowiązkowym meblem jest solidny, kredens z drewna, który stanowi poniekąd kwintesencję tego stylu. Im więcej zakamarków, zdobień czy szufladek posiada drewniany kredens tym lepiej. Meblem, bez którego nie wyobrażamy sobie pomieszczeń w wiejskim stylu są również komody - obszerne i masywne z dużą ilością drzwiczek i szerokim blatem oraz te wąskie i wysokie z samymi szufladami. Co ważne, szuflady powinny zostać również wykonane - jak za czasów naszych pradziadków, czyli powinny być wsparte na drewnianych prowadnicach. Skoro mówi się, że styl rustykalny jest stylem domowym i rodzinnym to najważniejszym meblem w tej aranżacji jest niewątpliwie stół. Koniecznie duży, na masywnych i grubych nogach, często metalowych. I choć producenci mebli drewnianych oferują genialne, drewniane stoły rustykalne, to bardzo często jest to mebel przekazywany z pokolenia na pokolenie, im starszy i bardziej zniszczony tym lepiej. Meblami, które doskonale odnajdują się w wiejskich aranżacjach są również pojemne bieliźniarki, solidne łóżka z drewna w komplecie z szafkami nocnymi, drewniane kobiece toaletki, lustra w starych, masywnych ramach czy stabilne, drewniane krzesła. Nieodzownym elementem są również kufry i skrzynie, które często oprócz mebla do przechowywania pełnią rolę stolika kawowego czy wygodnego siedziska.

A co z dodatkami? Wnętrza rustykalne dalekie są od minimalizmu, a dodatki i stylowe akcesoria odgrywają bardzo ważną rolę. W kuchni, za przeszkleniami drewnianych mebli możemy umieścić rodzinną, dekoracyjną zastawę, zaś okna przyozdobić lnianymi zasłonami, a na parapecie postawić aromatyczne zioła i świeże kwiaty. Istotnym elementem są również dodatki w ludowym, często góralskim stylu. Wnętrza urządzone w stylu rustykalnym to jednak nie samo drewno, a kolejnym ważnym materiałem okazuje się metal, który występuje jako dodatek do mebli rustykalnych w postaci okuć, uchwytów i zdobień. Idealnymi dodatkami metalowymi, które zdobią pomieszczenia o rustykalnym charakterze są również świeczniki i żyrandole. Nieodłącznym elementem w salonie są natomiast poduszki w kolorach beżów, brązów oraz bieli, narzuta na łóżko z wyszywanymi, ludowymi motywami oraz pamiątki z rodzinnych zjazdów.

We wnętrzach utrzymanych w nurcie wiejskim nie może zabraknąć również takich materiałów jak kamień, który wykorzystywany jest do wykonania podłogi oraz cegły, często czerwonej, służącej jako dekoracyjny element ścian. Natomiast drewno zauważalne jest także w widocznych belkach stropowych. Odsłona podsufitowych belek stropowych stała się w ostatnim czasie szalenie modna, i nie jest zarezerwowana już jedynie dla stylu rustykalnego, ale sprawdza się również w aranżacjach skandynawskich, prowansalskich, retro oraz industrialnych.

Meble rustykalne goszczą w wielu domach i wciąż zachwycają nas swoją naturalnością, a wielbicieli tego stylu wciąż przybywa. Meble w stylu rustykalnym pasują do każdego wnętrza, bez względu na to, czy jest to apartament w nowoczesnej dzielnicy miasta czy mały domek na peryferiach.

Meble rustykalneRustykalne mebleRustykalne biurkoMeble rustykalneMeble rustykalneKomoda rustykalne, meble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalne, łóżko rustykalneMeble rustykalne (łóżko rustykalne)Meble rustykalne, ławaRustykalne mebleMeble rustykalne, szafa rustykalnaMeble rustykalne (konsola rustykalna).Meble rustykalne białeKrzesło rustykalne (meble rustykalne).Meble rustykalne (lustro).Meble rustykalneRustykalne mebleKrzesło drewniane rustykalne (meble rustykalne).Meble rustykalne, łóżko.Meble rustykalne, kredens.Meble rustykalne. stół rustykalny.Meble rustykalne, szafa rustykalna.