Angielskie słowo „rustic” znaczy tyle co wiejski, swojski, prosty. Zgodnie ze swoją nazwą styl rustykalny inspirowany jest wiejską sielanką, czerpie swój klimat zarówno z dawnych wnętrz gospodarskich chat, jak i wiejskich dworków szlacheckich, położonych wśród pięknej przyrody. Meble rustykalne tworzą domowy, przytulny klimat, tak uwielbiany przez wielu ludzi za swą naturalność i żywy związek z naturą. Rustykalne wnętrza to takie, w których dominują meble z drewna, wykonane w prostym, a nawet surowy stylu. Można je jednak bez obawy łączyć z kredensami, komodami czy szafami wywodzącymi się z dawnego dworku. Myślą przewodnią tego stylu jest oddać dawny, zdrowy klimat wiejskiego życia. To powrót do czasów, gdy świat nie pędził w szalonym tempie, gdy żyło się zgodnie z rytmem przyrody i pór roku. To tęsknota za spokojem i ciepłem domowego ogniska, gdzie zawsze był ktoś, kto czekał na zmęczonych domowników i częstował ciepłym posiłkiem.

Oryginalne, drewniane meble

Meble rustykalne kochają drewno we wszelkich odmianach. Ich powierzchnia, najczęściej jasna, powinna wyglądać naturalnie, im więcej jest na niej spękań, słojów i sęków - tym lepiej! Meble z drewna mogą być także bejcowane na mahoń lub palisander. Czasami celowo ługuje się powierzchnię mebli, dzięki temu meble otrzymują swojski, surowy wygląd. Wspaniale jest jeśli możemy zdobyć oryginalne, naprawdę stare meble z drewna. Do wyjątkowych „perełek” należą meble wykonane z oryginalnych gałęzi. Tworzą one konstrukcję dębowych krzeseł lub nóg stolika kawowego. W tradycyjnym wnętrzu rustykalnym podłoga jest drewniana, kamienna, lub stylizowana na klepisko. Na ścianach może być boazeria, szczególny klimat nadają odsłonięte belki stropowe.

Kolory i dodatki

W stylu rustykalnym dominuje naturalna kolorystyka, głównie brązy i beże, na tle kremowej lub czystej bieli. Żywe kolory obecne są w

Meble rustykalne

akcentach i dodatkach, będą to błękity, zielenie, żółcie, czasami czerwienie. Wielbiciele tego stylu umieszczają w swoich domach wszelkie folkowe dodatki i sprzęty z ludowymi wzorami. Wśród tkanin znajdziemy tutaj bawełnę, wełnę i len. Przepięknymi, stylowymi ozdobami będą obrusy, serwety i serwetki. Proste, jasne, wykończone koronką lub też wzorzyste i barwne, mogą być prawdziwymi dziełami sztuki ludowej. Polska tradycja przynosi nam bogactwo deseni góralskich, łużyckich czy też kaszubskich. Efektownie wyglądają ściany ozdobione folklorystycznym kilimem i podłoga na której rozpościera się podobny dywan. Kanapy i fotele mogą być obite tkaniną gładką, lub zdobną w kwiaty, pasy lub kratę. Warto dopasować je do deseni na firankach. Stylowo wyglądają także kraciaste zazdrostki lub lekkie, szydełkowe lambrekiny. Na wystrój domu mogą się składać również wszelkie ludowe sprzęty zdobyte w antykwariacie, a więc stare lustra i żelazka, wiklinowe kosze, dawne zegary, obrazy olejne z sielankowymi pejzażami.

Rustykalna kuchnia

Typowa kuchnia rustykalna wypełniona jest prostymi meblami z drewna. Styl ten lubi również kamień, dlatego blaty szafek mogą wyglądać na kamienne. Jasne, drewniane wnętrze można ubogacić kolorowym elementem, takim będzie np. zielony kredens pomalowany w ludowe wzory. Na jego półkach można ustawić talerze i gliniane naczynia. Okap kuchni ozdabiamy bukietami suszonych ziół i warkoczami czosnku. Na ścianach możemy zawiesić haftowane makatki, a w oknach ustawić pelargonie w ceramicznych donicach. Dzięki meblom rustykalnym w cudowny sposób przeniesiemy się do wiejskiego świata naszych przodków. Jest to tym bardziej atrakcyjne, że nie rezygnując z dobrodziejstw nowoczesności, takich jak np. pralka i komputer, możemy czerpać z dawnego spokoju i pogodnego, sielskiego życia.

Meble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalne (łóżko).Meble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalne (komody).Meble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalneMeble rustykalne