W czasach, gdy wszyscy chcemy być bardziej eko, do łask wracają drewniane meble w swej naturalnej, surowej postaci. Aby jednak uchronić piękne szafy, kredensy i regały przed uszkodzeniami mechanicznymi, a meble tarasowe i ogrodowe przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, należy drewno odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić, by łóżka sosnowe , dębowe witryny i teakowe komody zachowały swój oryginalny kolor, a jednocześnie były skutecznie zaimpregnowane i odporne?

 Metody zabezpieczania mebli drewnianych

Meble z drewna będą niezmiennie piękne i posłużą nam przez długie lata, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Mamy do wyboru kilka sposobów impregnowania mebli, z których najpopularniejsze to lakierowanie i olejowanie. Każda z tych metod posiada swoje wady i zalety. Lakier jest lubiany przede wszystkim za to, że czyni drewniane kredensy, szafy, półki i inne meble niezwykle łatwymi w codziennej pielęgnacji, oleje są postrzegane jako specyfik nieco bardziej wymagający, ale jednocześnie – o wiele bardziej naturalny, ekologiczny, przyjazny organizmowi ludzkiemu.

 Kiedy warto wybrać meble olejowane?

Skoro obie metody zabezpieczania mebli są równie popularne i mają swoje zalety, ale i wady, to jak dokonać dobrego wyboru? Istnieje kilka czynników, Komoda olejowana które wskażą nam, czy wybór mebli olejowanych będzie dla nas odpowiedni. Po pierwsze, na meble olejowane powinien zdecydować się każdy, kto marzy o drewnianych meblach w surowym stanie – naturalne oleje zabezpieczają drewno, nie zmieniając jego koloru i nie zabijając jego pięknego zapachu, a dodatkowo wspaniale podkreślają usłojenie drewna. Jeśli więc urządzamy domowe wnętrza w stylu góralskim, albo rustykalnym, meble olejowane będą doskonałym wyborem. Również w sytuacji, gdy poszukujemy trwałych i odpornych mebli ogrodowych, czy do przydomowego tarasu, powinniśmy rozważyć zakup mebli zaimpregnowanych olejami, ponieważ olejowanie chroni przed promieniowaniem UV oraz czyni meble odpornymi na wilgoć i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto wspomnieć, że olej nie zatyka porów drewna, bo wnika w jego głęboką strukturę, co w efekcie sprawia, że drewno może oddychać – jest to niesłychanie istotne w przypadku pomieszczeń o zmiennej wilgotności, jak kuchnia, czy łazienka. Jeśli któryś z domowników jest alergikiem, również przemawia to na rzecz mebli olejowanych, ponieważ olej nadaje drewnu właściwości antystatyczne, co w praktyce oznacza, że meble przyciągają zdecydowanie mniej kurzu.

 Wady mebli olejowanych

 Jak każda metoda impregnacji, także i olejowanie nie jest zupełnie wolne od wad. Do największych minusów mebli olejowanych zalicza się fakt, że są one dość trudne w pielęgnacji. Aby skutecznie chronić meble, należy przeprowadzać olejowanie 1-4 razy w roku, w zależności od stopnia używania danego mebla oraz warunków, panujących w pomieszczeniu, w którym się mebel znajduje. Przed nałożeniem nowej warstwy oleju należy usunąć resztki starego oleju z powierzchni mebla, co może być proste w przypadku klasycznej szafy, ale stanowić będzie spore utrudnienie, gdy do czynienia będziemy mieć z rzeźbionym drewnianym łóżkiem, czy pełnym detali stylizowanym kredensem. Do czyszczenia mebli olejowanych nie wolno używać detergentów, możemy przecierać ich powierzchnię jedynie za pomocą miękkiej, delikatnie nawilżonej ściereczki. Należy pamiętać, że alkohol powoduje odbarwienie mebli olejowanych, a jeśli na olejowany stół wyleje nam się nieco soku, czy innej substancji, trzeba natychmiast usunąć plamę, w przeciwnym wypadku wsiąknie ona w strukturę drewna, pozostawiając brzydki ślad, którego nie da się usunąć.

Kupować, czy nie?

Skoro meble olejowane niosą z sobą pewne trudności w codziennej pielęgnacji, pojawia się pytanie, czy warto zatem inwestować w tego typu produkt? Nie da się zaprzeczyć, że meble z drewna pokryte olejem mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Poza wymienionymi już: odpornością na niekorzystne warunki otoczenia, podkreślaniem naturalnego piękna drewna, nadawaniem meblom właściwości antystatycznych, warto wspomnieć o tym, że stosowanie oleju do impregnacji mebli jest rozwiązaniem ekologicznym, przyjaznym naturze i człowiekowi – trzeba tylko zwrócić uwagę przy zakupie mebli, czy zostały one pokryte olejem naturalnym, to znaczy takim, którego receptura powstała w oparciu o składniki pochodzenia roślinnego. Olejowanie to metoda, którą z powodzeniem można zastosować zarówno w przypadku rodzimych gatunków drewna, jak i podczas impregnacji mebli z drewna egzotycznego, czyli na przykład coraz popularniejszych w naszym kraju mebli tekowych, doskonałych do aranżacji w stylu kolonialnym lub orientalnym.

 Podsumowując: jeśli poszukujemy naturalnie wyglądających, ekologicznych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i na działanie warunków atmosferycznych mebli, a jednocześnie nie przeszkadza nam, że nieco więcej czasu należy poświęcić na bieżącą pielęgnację domowego wyposażenia, meble olejowane będą dla nas doskonałym wyborem. 

Komoda na wino vintageKomoda sosnowa olejowanaKomoda olejowanaKomoda z drewna sosnowegoKredens sosnowyKrzesło sosnoweStół sosnowy, olejowany

Regał sosnowySzafa, bieliźniarka sosnowa VintageSzafa sosnowa olejowanaŁawa drewniana, sosnowa, olejowanaŁóżko sosnowe