Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu – to właśnie tu wypoczywamy po ciężkim dniu i regenerujemy siły. Aby pokój właściwie spełniał swoją rolę, musi być odpowiednio urządzony. Nie wystarczy jednak zdecydować się na konkretny styl wnętrza i jego kolorystykę, w sypialni liczy się wszystko: od gatunku tkanin, z jakich wykonano pościel, przez rodzaj oświetlenia, aż po ustawienie sprzętów. Najważniejsze są jednak meble, które powinny gwarantować komfort, a do tego odznaczać się ponadprzeciętną trwałością i funkcjonalnością.

Meble do sypialni, czyli czego potrzebujemy, by wypocząć

Sypialnia powinna być strefą komfortu, sprzyjającą relaksowi i intymnej atmosferze. Wprowadzanie do niej przypadkowych mebli utrudnia odpowiednią organizację tej niezwykle istotnej przestrzeni życiowej, króluje więc zasada, że wnętrze to należy wyposażyć w absolutne minimum sprzętów. Najważniejszym meblem, bez którego nie obejdzie się żadna sypialnia, jest oczywiście łóżko. Inne elementy wyposażenia, które powinny znaleźć się w sypialni to stolik lub szafka nocna (jeśli posiadamy łóżko dwuosobowe, niezbędne będą dwie szafki nocne, po obu stronach łóżka oraz komoda na bieliznę i pościel. Jeśli pomieszczenie jest odpowiednio duże, można zaopatrzyć się także w pojemną szafę do sypialni, pełniącą rolę garderoby. Urządzając sypialnię w stylu shabby chic, czy prowansalskim, możemy pokusić się także o gustowną, niewielką toaletkę, ale tylko pod warunkiem, że nie wywoła ona wrażenia zagracania niewielkiej zazwyczaj przestrzeni sypialnianej.

Łóżko – centralna część sypialni

Obowiązkowym, najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Musi być odpowiednio duże i wygodne, by zapewnić zdrowy sen. Jeśli chodzi o materiał, za najlepszy surowiec na meble do sypialni uznawane jest drewno. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka: przede wszystkim drewno 

Meble do sypialni

jest surowcem naturalnym, pozostającym w harmonii z pierwotnymi potrzebami człowieka, po drugie – część gatunków drewna, z których wykonane są meble sypialniane, odznacza się właściwościami elektrostatycznymi, dzięki czemu drewniane łóżka, szafy i stoliki nocne są idealnym rozwiązaniem dla alergików, po trzecie wreszcie – drewniane łóżka charakteryzują się trwałością, no i z łatwością można je dopasować do wnętrz o różnych stylach.

Przyjmuje się, że łóżko dwuosobowe powinno mieć minimum 140 cm szerokości, idealna przestrzeń do spania dla dwojga to 180-200 cm. Długość łóżka musi być z kolei dopasowana do wzrostu użytkowników, dziś najczęściej produkowane są łóżka o długości 200 cm. Łóżko najlepiej ustawić w centralnej części sypialni, tak, aby z obu stron było do niego swobodne dojście. Aby zapewnić sobie komfort użytkowania, powinno się pozostawić po około 70 cm wolnej przestrzeni z obu stron mebla. Przyglądając się ofercie drewnianych mebli do sypialni, bez trudu spostrzec możemy, że największy wybór jest w drewnianych łóżkach sosnowych. Królują one wśród mebli do sypialni, ponieważ odznaczają się ponadczasowym designem, doskonałą jakością i niewygórowaną ceną. Nieco mniej popularne, jednak doceniane przez coraz szersze grono użytkowników, są drewniane łóżka dębowe, których główną cechą jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy, że łóżko to nie tylko rama, równie istotny jest stelaż oraz materac – ich dobór ma ogromny wpływ na jakość wypoczynku. Nie oszczędzajmy na zakupie łóżka, jednorazowy większy wydatek na ten niezbędny mebel do sypialni zagwarantuje nam zdrowy sen i niezakłócony relaks przez długie lata.

Dobierz meble do stylu wnętrza

Sypialnia może przybrać różne oblicza. Przyjęło się, że wnętrze to, urządzamy raczej minimalistycznie i praktycznie, najlepiej w jasnych, spokojnych barwach, sprzyjających wyciszeniu. Tak naprawdę jednak, w urządzaniu wnętrz panuje pełna dowolność i jeżeli marzy nam się sypialnia w stylu glamour, możemy oczywiście zdecydować się na niemal barokowy przepych i nietypową, ciemną kolorystykę. Najważniejsze, aby przy wyborze mebli do sypialni być konsekwentnym, to znaczy – trzymać się jednego, wybranego stylu. Bielone meble drewniane idealnie sprawdzą się w sypialni rustykalnej, a białe meble z drewna wspaniale uzupełnią wnętrze w stylu prowansalskim. W nowoczesnej sypialni bez obaw możemy ustawić proste sosnowe łoże i klasyczną drewnianą szafę z przesuwnymi drzwiami, a do sypialni vintage wybierzmy meble z przecierkami. Nie zapominajmy, że atmosferę w pomieszczeniu tworzą również stylowe dodatki, więc do wybranych mebli do sypialni koniecznie dobierzmy pasującą pościel, dekoracyjne poduszki, odpowiednie lampy, dywan i narzutę na łóżko. W ten sposób uzyskamy przytulną, swojską przestrzeń, w której na pewno będziemy się dobrze czuć.

Wygoda na dłużej...

Drewniane meble do sypialni to idealne rozwiązanie także dlatego, że drewno stanowi doskonały materiał do wszelkiej obróbki plastycznej. Oznacza to, że jeśli po kilku latach użytkowania zapragniemy zmienić wystrój sypialni, nie będziemy musieli pozbywać się ulubionej toaletki z drewna, czy nad wyraz wygodnego drewnianego łóżka – wystarczy dobrać odpowiednie preparaty, by zmienić kolor mebla, dodać mu wizualnie lat, albo wręcz odwrotnie: odmłodzić go i przy niewielkich nakładach finansowych stare meble drewniane doskonale wpasują się w klimat odświeżonej sypialni.

Meble do sypialniMeble do sypialniMeble do sypialniMeble białe do sypialniMeble do sypialni (drewniane, rustykalne).Meble do salonuMeble do sypialniMeble do sypialniMeble do sypialniMeble do sypialniMeble drewniane do sypialniMeble do sypialni