Kurtki, płaszcze, buty, parasole, kapelusze i czapki… - jest wiele przedmiotów, które chcemy przechowywać w przedpokoju, a jednocześnie dysponujemy zwykle bardzo ograniczoną przestrzenią. Przedpokój to pomieszczenie, które nie tylko jest małe ale często też zupełnie nieustawne. Jakie meble wybrać, by nie zagracić niewielkiej powierzchni, a jednocześnie stworzyć warunki do przechowywania wszystkich niezbędnych rzeczy?

Meble wielofunkcyjne – idealne do przedpokoju

garderoba mirella

Gdy stajemy przed wyzwaniem, jakim jest praktyczne zaaranżowanie niedużego przedpokoju, idealnym rozwiązaniem są meble wielofunkcyjne. Zajmując powierzchnię jednego mebla, spełniają kilka funkcji zaspokajając jednocześnie wiele potrzeb domowników. Świetnym przykładem takiego wielofunkcyjnego mebla jest garderoba z lustrem. Często jest to mebel zgrabny, który jednak posiada wiele różnych elementów. Siedzisko ułatwia zakładanie obuwia, nierzadko też podnosi się do góry, odsłaniając zgrabną, pojemną skrzynię lub szafkę na buty. Nad siedziskiem umieszczony jest panel wieszakowy na wierzchnie okrycia, a powyżej możemy zobaczyć solidną półkę na czapki, kapelusze i rękawiczki. Nie brakuje też szafy (jednodrzwiowej w wersji mniejszej i dwu- lub trzydrzwiowej w bardziej rozbudowanych garderobach) z półkami lub z miejscem na wieszaki. Na drzwiach szafy często zamontowane jest duże lustro. W ten sposób możemy funkcjonalnie i kompletnie umeblować przedpokój, wykorzystując zaledwie jeden mebel!

Nie wszyscy są przekonani do klasycznej garderoby. Niektórzy wolą rozbić umeblowanie przedpokoju na kilka oddzielnych elementów. W takiej sytuacji również nie musimy rezygnować z wielofunkcyjnych mebli do przedpokoju. Stylowa ławka drewniana nie będzie zbędnym wyposażeniem zajmującym tylko miejsce, jeśli pod siedziskiem znajdzie się szafka na buty lub rattanowe szuflady na różne drobiazgi. Półka połączona z wieszakami to również bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Szafka na buty nie musi służyć jedynie do przechowywania obuwia – możemy wybrać bardziej rozbudowany mebel w formie komody, z dodatkowymi szufladami i półkami.

Wykorzystaj przestrzeń nad podłogą

drewniane meble

Aranżując przedpokój, skupiamy się na fakcie niewielkiej przestrzeni. Często zapominamy, że poza podłogą, ogromny potencjał aranżacyjny mają również… ściany! Jeśli obok wymarzonej ławeczki do przedpokoju i drewnianej komody oraz szafki na buty naprawdę nie jesteśmy w stanie wcisnąć żadnego mebla więcej, zdecydujmy się na szafki wiszące, solidne drewniane półki ścienne oraz wieszaki i panele wieszakowe. Dzięki nim nie tylko zyskamy więcej miejsca do przechowywania odzieży wierzchniej, ale i wypełnimy puste powierzchnie ściany, czyniąc aranżację bardziej dopracowaną, dopełnioną. Oczywiście trzeba uważać, by nie zagracić przedpokoju i nie przytłoczyć go nadmierną ilością mebli.

Boisz się efektu ciasnej klitki? Zastosuj te triki!

drewniana komoda

Im mniejszy przedpokój, tym trudniej urządzić go tak, by stanowił przestrzeń funkcjonalną i piękną zarazem. Jeśli boisz się, że wstawiając meble do przedpokoju, uzyskasz efekt ciasnoty i nadmiernego zaciemnienia wąskiego pomieszczenia, koniecznie skorzystaj z naszych trików! Po pierwsze, do przedpokoju warto wybrać jasne meble. Mogą to być białe meble do przedpokoju lub meble drewniane utrzymane w naturalnej kolorystyce – szczególnie polecane są meble sosnowe, ponieważ sosna jest bardzo jasnym drewnem o ciepłym odcieniu. Meble z drewna dębowego również będą dobrym wyborem. Ciemniejsze meble także są dozwolone, ale albo w formie dodatku do jasnego wyposażenia, albo w sytuacji gdy jasne są ściany i podłogi w pomieszczeniu. Drugim sposobem na optyczne powiększenie i rozjaśnienie przedpokoju jest zastosowanie dużej ilości luster. Niech ich ramy będą proste i skromne, a szklane tafle zajmują dużą powierzchnię. Do przedpokoju warto wybrać meble lakierowane. Wyposażenie z wysokim połyskiem będzie pięknie odbijać światło, co sprawi, że przedpokój wyda się o wiele bardziej przestronny niż jest w rzeczywistości. Pamiętajmy, by kształt mebli do przedpokoju dobrać do ukształtowania pomieszczenia: w kwadratowym wnętrzu sprawdzą się meble o dużej głębokości, ale w wąskim i długim holu lepiej postawić na wąskie i wysokie elementy wyposażenia. Przedpokój trzeba umeblować zawsze w taki sposób, by móc swobodnie wchodzić i wychodzić z mieszkania oraz bez trudu korzystać ze wszystkich mebli w pomieszczeniu, tzn. szuflady muszą się wysuwać do końca, drzwiczki szafek powinniśmy móc bez problemu otworzyć itp.