Stolik kawowy jest nie tylko uzupełnieniem wystroju salonu, może być również wyrazistym elementem w jego aranżacji. Zwykle dopasowuje się go do stylu pozostałych mebli, lecz nie zawsze. Stolik może przykuwać uwagę nietypową formą, ciekawym designem. Nie może go zabraknąć w kąciku wypoczynkowym także dlatego, że pełni wiele praktycznych funkcji. Na stoliku kawowym czy ławie serwujemy gościom napoje, kładziemy na jego blacie książki, gazety czy pilot od telewizora. Dowiedz się, jak odpowiednio dobrać stolik kawowy do wnętrza, aby był funkcjonalną i estetyczną ozdobą salonu.

Stolik kawowy jako centralny punkt w salonie

Ławka drewniana

Meble z kolekcji Sara znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/sara.html

Ława powinna pasować do stylu, w którym zaaranżowany jest salon. Jednocześnie może być bardzo wyrazistym akcentem, zwracać uwagę niebanalnym kształtem i pełnić funkcję dekoracyjną. We wnętrzach nowoczesnych, industrialnych, czy skandynawskich postawmy na oryginalny w formie kawowy stolik, który ożywi surowe pomieszczenie i zwróci uwagę ciekawym designem.

W industrialnych wnętrzach najczęściej spotyka się drewniane ławy, których nogi mają formę metalowej ramy pomalowanej na czarno. Takie metalowe części nie zawsze są prostokątne, mogą być ozdobione wzorem z cienkich prętów lub nawet formę drucianego kosza. Na pewno ciekawym punktem w salonie industrialnym będzie stolik wykonany z palet.

W salonie skandynawskim niebanalnym elementem wystroju może być na przykład pień drzewa, pełniący funkcję stolika. Będą tutaj również pasować lekkie, proste ławy z drewnianym blatem i metalowymi nogami, nie tylko pomalowanymi na czarno, lecz również w kolorze białym. Z wystrojem w stylu skandynawskim ładnie komponują się stoliki kawowe z białym blatem i drewnianymi nogami w stylu retro, z białą wstawką, na przykład białym frontem szuflady oraz całe w bieli. We wnętrzach prowansalskich białe stoliki kawowe mają rzeźbione nogi, które są elementem dodającym lekkości i zwracającym uwagę.

Blaty stolików nie muszą być prostokątne. Ciekawie wyglądają te z okrągłym lub owalnym blatem, szczególnie, gdy nasz salon jest nieduży. W niewielkich mieszkaniach sprawdzają się również ławy z szufladkami i półkami. Nie tylko wyglądają interesująco, lecz również zapewniają więcej miejsca do przechowywania. Oryginalnie wyglądają również zestawy stolików kawowych. Modne są ustawione obok siebie dwa stoliki, mniejszy i większy, prezentują się bardzo nowocześnie.

Pasujący do wnętrza w stylu nowoczesnym, prosty stolik również może skupić na sobie uwagę, jeżeli wykończony będzie błyszczącym, fornirowanym blatem z drewna, szklanym lub lustrzanym.

Oryginalny design stolika kawowego czy ławy drewnianej sprawi, że będzie on główną dekoracją salonu, a sofa czy narożnik – tłem do jego wyeksponowania.

Prosty w formie, elegancki stolik kawowy we wnętrzu w stylu klasycznym

Ławka drewniana

Meble z kolekcji Rustyk znajdziesz tutaj- https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

Wnętrza w stylu klasycznym są eleganckie i ponadczasowe, nawiązujące do historii. Jest to propozycja dla osób ceniących tradycję, harmonię i spokój. Większość z nas dobrze się czuje w klasycznych, przytulnych, swojskich pomieszczeniach. Takie mieszkania utrzymane są w ciepłych barwach, meble są proste lecz o szlachetnej linii, często rzeźbione, z naturalnych materiałów. Wnętrze w stylu klasycznym powinno tworzyć spójną całość. Stolik kawowy czy ława w salonie nie mogą więc wysuwać się na pierwszy plan, lecz muszą stanowić subtelne dopełnienie całości aranżacji.

Stolik kawowy do wnętrza w stylu klasycznym powinien więc być prosty, elegancki, delikatnie zdobiony, pasujący do pozostałych mebli w salonie oraz komponujący się z kolorem ścian i podłogi. Musi być również wykonany z wysokiej jakości materiału, z dbałością o szczegóły. Najpopularniejszym materiałem jest drewno, któremu można nadać elegancki wygląd. Blat klasycznego stolika kawowego może być wykonany także z naturalnego marmuru czy szkła. Kształty blatów powinny być raczej tradycyjne, czyli prostokątne lub kwadratowe, mogą być też okrągłe.

Rozmiar stolika należy dopasować do wielkości zestawu wypoczynkowego. Ława czy stolik prostokątny dobrze będzie wyglądał przy narożniku, natomiast okrągłe stoliki kawowe sprawdzają się, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu, można je wcisnąć na przykład pomiędzy dwa fotele.

Również wnętrze rustykalne powinno być urządzone harmonijnie, ława w salonie nie powinna więc wysuwać się na pierwszy plan. Styl rustykalny nawiązuje do tradycji wiejskiej, natomiast styl klasyczny bardziej do miejskiej i dworkowej. Meble rustykalne mają oddać we wnętrzu charakter wiejskiej chaty, są masywne, wykonane zazwyczaj z naturalnego drewna. Stolik kawowy powinien być drewniany, stać na masywnych nogach, jego blat mogą stanowić grube, szlifowane ręcznie deski.

Ławy i stoliki kawowe to meble niepozorne, lecz stanowią niezbędne wyposażenie salonu. Są niewielkie, lecz pełnią dużo ważnych funkcji. Umiejętnie dobrane są wspaniałą ozdobą wnętrza. Nie możemy się bez nich obejść ze względu na ich praktyczne zastosowanie. Są pomocne praktycznie w każdej sytuacji.