Od ogółu do szczegółu

Decydując się na zmianę aranżacji mieszkania, zawsze należy rozpatrywać potencjał poszczególnych pomieszczeń i czynić plany urządzania ich, rozpoczynając od ogólnego spojrzenia i przechodząc do coraz to bardziej szczegółowych kwestii. W pierwszej kolejności zadecydujmy, jaki styl aranżacji wnętrz jest nam najbliższy, później sprawdźmy, jakie kolory są dla danego stylu najbardziej typowe, a następnie oceńmy wielkość pomieszczenia, jego ustawność, oświetlenie (naturalne i sztuczne), funkcję, jaką będzie ono pełnić, nasze osobiste preferencje kolorystyczne. Dopiero, gdy doprecyzujemy te wszystkie rzeczy, można zacząć zastanawiać się nad doborem koloru ścian, mebli i dodatków. Na etapie planowania koniecznie odpowiedzmy sobie na pytanie: czy będziemy kupować nowe meble, czy może zdecydujemy się na renowację już posiadanych sprzętów?

Temperatura i nasycenie: manipulowanie przestrzenią

Sypialnia wydaje się zbyt przestronna, a salon jest stosunkowo niewielki? W dzisiejszych czasach to nie problem! Odpowiedni dobór kolorów pozwoli nam manipulować optycznie przestrzenią. Podstawowa zasada mówi, że zimne barwy optycznie powiększają przestrzeń, a ciepłe – zmniejszają ją i czynią bardziej przytulną. Ponadto mocne, nasycone barwy dają efekt przybliżenia przestrzeni lub przedmiotu, a rozmyte, delikatne kolory – efekt oddalenia. Wniosek jest prosty: jeśli zdecydujemy się na intensywny kolor ścian, nie malujmy ich wszystkich na tę samą, żywą barwę, bo będziemy czuli się przytłoczeni i ograniczeni przestrzenią.

Różne odcienie bieli

Nie zapominajmy, że każdy kolor ma wiele swoich odcieni, wybierając te, które zastosujemy w domowych wnętrzach, zwróćmy uwagę na to, by nie decydować się na odcienie najbardziej oczywiste. Czysta, śnieżnobiała biel może przywodzić skojarzenia ze szpitalną sterylnością, a na jej tle wszelkie meble i dodatki mogą prezentować się po prostu mdło. Jeśli marzą nam się białe ściany w domu, wybierzmy biel, złamaną odrobiną szarości, błękitu, czy beżu. Na takim tle zdecydowanie lepiej będą się prezentować meble drewniane, czy dodatki w intensywnych kolorach. Ta sama zasada dotyczy wszystkich innych kolorów: nie bójmy się eksperymentować z intensywnością barw, pozwólmy sobie na odcienie brudne lub pastelowe.

Zasady łączenia kolorów

Paleta kolorów

Tak naprawdę, urządzając wnętrza we własnym domu, możemy dowolnie łączyć ze sobą kolory. Aby jednak nie uzyskać zbyt pstrokatego lub ponurego efektu, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze: jak we wszystkim, tak i w aranżacji wnętrz, należy zachować umiar. Przyjmuje się, że 70% pomieszczenia powinno być urządzone w neutralnym, bazowym kolorze, pozostałe 30% to miejsce na eksperymenty kolorystyczne. Jeśli decydujemy się na zastosowanie mocnego koloru na ścianach, wybierzmy do wnętrza białe meble, lub takie w kolorze naturalnego drewna. Do jasnych, pastelowych wnętrz, możemy wybrać meble i sprzęty o zdecydowanej, intensywnej kolorystyce. Różne barwy możemy zestawiać ze sobą na różnych zasadach: na zasadzie kontrastu (zestawiając dwie przeciwne barwy z tak zwanego koła barw), metodą monochromatyczną (wybierając kilka odcieni tego samego koloru), na zasadzie harmonii analogicznej (wybierając 2-3 kolory, sąsiadujące ze sobą w widmie tęczy). Zaleca się, by raczej nie łączyć w jednym wnętrzu więcej niż 3 kolory. Wybierając barwy, które zastosujemy w mieszkaniu, pamiętajmy, że sąsiadujące z sobą barwy bardzo silnie na siebie oddziaływają: jeśli zestawimy czerwień z inną ciepłą barwą, np. żółtą, czy pomarańczową, będzie się ona wydawać przygaszona, ale ten sam kolor, zestawiony z bielą, czy błękitem, wyda nam się o wiele bardziej intensywny.

Psychologia kolorów

Wybierając kolor mebli, ścian, podłóg i dodatków dekoracyjnych do poszczególnych pomieszczeń w domu, warto pamiętać, że istnieje coś takiego, jak psychologia kolorów. Naukowo udowodniono, że barwy wpływają na nasz nastrój. Kolor czerwony dodaje energii, niebieski uspokaja, zielony daje wrażenie świeżości, a żółty wprawia w dobry nastrój. Dobrze jest wziąć to pod uwagę przy aranżacji wnętrz: błękitna, biała lub szara sypialnia z pewnością ułatwi nam wyciszenie się i odprężenie, w czerwonej czy zielonej możemy mieć problemy z zaśnięciem.

Mała zmiana – duży efekt

Pamiętajmy, że nie jesteśmy na stałe przywiązani do barw w naszym domu. Jeśli znudzi nam się kolorystyka któregoś pomieszczenia, z reguły z łatwością możemy ją zmienić. Najłatwiej jest, gdy posiadamy meble z drewna, gdyż z łatwością poddają się wszelkim przeróbkom, w tym – kolorystycznym. Ze ścianami pójdzie nam równie gładko, jeśli są pokryte farbą. Czasem jednak wystarczy wymienić kilka dodatków na inne, by zyskać całkiem nowy efekt: zastąpmy fioletowe poduszki, wazony i ramki na zdjęcia np. takimi w naturalnych, beżowych barwach i przekonajmy się, jak odmiennego charakteru od razu nabierze pomieszczenie!

Kilka przykładów aranżacji:

Meble do salonu, meble białe w mieszkaniuMeble w salonieAranżacja mebli w jasnym salonieMeble białe do salonieMeble drewniane do salonuMeble do salonu (białe, drewniane).