Proste kufry i skrzynie to konstrukcje, które kojarzą się najczęściej z zamierzchłą historią. To one stanowiły pierwsze meble, kiedy konstrukcje pionowe szaf nie były jeszcze bardzo popularne. Obecnie wracają do łask, stając się funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrz. Za co cenimy skrzynie i w jaki sposób można wykorzystać ich konstrukcję także poza domem?

Funkcjonalne kufry i skrzynie drewniane

skrzynia drewniana

Wiecej mebli z kolekcji Rustyk znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

Konstrukcja skrzyń i kufrów zazwyczaj przypomina sześcian. Sporadycznie zdarzają się kufry z półokrągłym zamknięciem, które jednak kojarzą się zbyt mocno z przepychem i średniowiecznymi akcesoriami. Ta prosta forma pozwala nie tylko dopasować mebel do każdego otoczenia. Wpływa też na jego funkcjonalność. Wewnątrz kufra można zmieścić wiele przedmiotów, których często w tradycyjnej szafie nie da się schować. Chodzi tu głównie o przedmioty o sporych rozmiarach i dużym ciężarze. Skrzynie i kufry świetnie zdają egzamin choćby w pokoju dziecięcym, gdzie stanowią znakomite miejsce na przechowywanie zabawek.

Proste konstrukcje wykazują się też trwałością. Jeśli są wykonane z solidnych materiałów i ze starannością, mogą długo wytrzymać w nienaruszonym stanie. W asortymencie sklepu Seart można znaleźć skrzynie z naturalnego drewna. Wszystkie produkty są solidnie zmontowane i zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu może się okazać, że będą z nich korzystały kolejne pokolenia mieszkańców.

W przypadku kufrów i skrzyń należy też wspomnieć o wadach. Zazwyczaj ich przestrzeń wewnątrz jest otwarta i nie zawiera półek. W związku z tym pakowane przedmioty będą układane na sobie. Skrzynie nie nadają się do przechowywania ubrań czy przedmiotów o delikatnej strukturze. Część kufrów i skrzyń drewnianych jest na tyle ciężka, że niełatwo jest je przenieść w inne miejsce wraz z zawartością. Rozwiązaniem tego problemu może być montaż kółek meblowych do spodu skrzyni.

Skrzynie do przechowywania przedmiotów wokół domu

Funkcjonalne skrzynie i kufry cieszą się popularnością w nowoczesnych pomieszczeniach z minimalistycznym wystrojem, a także we wnętrzach rustykalnych. Jednak coraz częściej skrzynie pojawiają się poza budynkiem, jako element wyposażenia tarasów, czy altan. Do czego mogą się przydać w takich miejscach?

Mogą Cię zainteresować


Skrzynie umieszczone na tarasie mogą służyć do przechowywania mebli tarasowych czy innych akcesoriów. Można bezpiecznie schować w nich lampy czy świece, które przydadzą się po zmierzchu. Umieszczone z boku w mniej uczęszczanej strefie tarasu, nie będą przeszkadzały w poruszaniu się i korzystaniu z tego miejsca. Z kolei skrzynia umieszczona w obrębie altany czy paleniska, będzie znakomitym pojemnikiem na magazynowanie grilla, opału, czy rozpałki. W czasie pieczenia potraw jej wieko może służyć jako dodatkowy stolik na zastawę lub inne akcesoria.

Skrzynie można umieścić także w obrębie budynku mieszkalnego, gdzie staną się dodatkową przestrzenią magazynową. Dzięki temu odciążony zostanie garaż czy piwnica, a zwiększy się dostęp do wybranych produktów. W skrzyniach niedaleko bramy można umieszczać sól i piasek, które pomogą zapobiec oblodzeniu podjazdu. Na terenie ogródków działkowych lub w strefie ogrodniczej posesji skrzynie będą znakomitym miejscem do przechowywania podręcznych narzędzi i odżywek dla roślin. Jeszcze więcej możliwości zastosowania skrzyni i kufrów poza domem znajdą najmłodsi domownicy. Efektów ich kreatywności nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Skrzynie jako funkcjonalny mebel użytkowy

skrzynia drewniana

Wiecej mebli z kolekcji Charlotte Mix znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/charlotte-mix.html

Płaskie wieko skrzyni to kolejna zaleta tych elementów wyposażenia. Wcześniej wspomnieliśmy już nieco na temat możliwości ustawiania na wieku naczyń na pieczone potrawy z grilla. Jednak to nie jedyne zastosowanie. W przypadku skrzyni na worek z solą drogową, będziemy korzystali z nich tylko w zimie. Dlatego przez pozostałą część roku mogą służyć jako podstawa dla doniczek z kwiatami.

Jeśli skrzynię lub kufer umieścimy wewnątrz altany, może się okazać znakomitym stolikiem dla wszystkich gości. Podobne zadanie będzie pełnić na tarasie ustawiona przy ławie lub rogówce. Niższe konstrukcje można użyć jako siedziska lub dodatkowy stolik pomocniczy. Wewnątrz skrzyni znajdzie się miejsce na poduszki do siedzenia, maty czy obrus na stół. Pojemność większych skrzyni można wykorzystać do przechowywania mebli ogrodowych składanych. Drewniana konstrukcja z łatwością wytrzyma obciążenia wynikające z takiego użytkowania. Warto jedynie zadbać o zabezpieczenie wieka skrzyni przed tłustymi plamami.

Należy pamiętać, że jeśli wykorzystujemy skrzynie poza budynkiem, będą na nie oddziaływały czynniki atmosferyczne. Wilgoć, promienie słoneczne i mróz mogą spowodować szybkie zniszczenie mebla. Warto więc zadbać o pielęgnację skrzyń i kufrów drewnianych. Można zakryć je plandeką lub folią ogrodniczą, zabezpieczając przed intensywnymi opadami deszczu czy promieniami słonecznymi. Co sezon warto pomalować skrzynie preparatem impregnującym. Dzięki temu meble będą cieszyły oko znakomitym wyglądem jeszcze przez wiele lat.

Mogą Cię zainteresować