Polne kwiaty, zapach ziół – ciepły i sielski klimat, a do tego aromatyczna kawa i chrupiące pajdy jeszcze ciepłego chleba. Kuchnia w wiejskim stylu to doskonałe rozwiązanie, aby ten obraz towarzyszył nam każdego ranka.

Kuchnia w wiejskim stylu radykalnie różni się od nowoczesnych projektów kuchni. Nie oznacza to, że nie można jej zaprojektować we współczesnym wnętrzu apartamentu, czy mieszkania. Nie trzeba mieć od razu szlacheckiego dworku, aby poczuć wiejski klimat w naszej kuchni.

Punktem wyjścia są meble. I tutaj koniecznie drewniane, a jeszcze lepiej z litego drewna. Aby podkreślić rustykalny charakter naszej kuchni wykorzystajmy lekko podniszczone meble. Przetarcia, odbarwienia, a nawet zadrapania nadadzą charakteru i doskonale zaakcentują wiejski styl. Świetnie nadają się tutaj szafki w naturalnych barwach pociągnięte zwykłą bejcą. Jednak nie rezygnujmy z koloru. Najlepsze będą jasne i ciepłe barwy. Rozmyte błękity czy zielenie, wszelkie odcienie ecru. Bardzo często w kuchniach w wiejskim stylu stosuje się wszelkiego rodzaju murki, które z powodzeniem można zaadoptować na szafki mocując same drzwiczki.Rustykalna drewniana kuchnia

Kuchnia w wiejskim stylu to przede wszystkim detale. I tutaj warto pokusić się o szafki z przeszklonymi drzwiczkami. Wszelkiego rodzaju kubeczki, dzbanuszki, talerzyki są jak najbardziej wskazane. Najlepiej gliniane, drewniane, lub mosiężne. W oknach zawieśmy koronkowe firanki i obowiązkowo muślinowe zazdrostki. Motyw, który bardzo często pojawia się w rustykalnych kuchniach to kratka. Nie tylko na ściereczkach, czy obrusach, ale doskonale nadaje się jako wzór do wykorzystania w ceramice. Dobrze jeżeli dysponujemy duża powierzchnią w naszej kuchni. Wtedy dużo łatwiej uniknąć wrażenia zagraconego pomieszczenia. Jeżeli mamy ograniczoną przestrzeń starajmy się nie przesadzić. Kilka wyraźnych akcentów da zdecydowanie lepszy efekt niż cała zastawa.

Projektując rustykalną kuchnię nie możemy zapomnieć o prawdziwej wizytówce takiego wnętrza jakim jest stary piec kaflowy, z ułożonymi obok niego polanami drewna. Oczywiście nie musi to być główne źródło ciepła w naszej kuchni warto jednak się zastanowić nad jego wykorzystaniem. Jeżeli nie mamy takiej możliwości koniecznie pomyślmy o wykończeniu naszej kuchni ceramiką przypominającą właśnie taki piec. Dobrze dobrane elementy z powodzeniem go zastąpią i bez wątpienia podkreślą charakter naszej kuchni. Wspominaliśmy już o dodatkach które są nieodzownym elementem każdej kuchni w wiejskim stylu. Warto wykorzystać wszelkie naturalne ozdoby. Doskonale sprawdzą się tutaj wiązki suszonych ziół, warkocze czosnku, czy słoiki z przetworami. Pamiętajmy, że jedzenie też będzie świetnym uzupełnieniem. Gliniany garnek ze świeżo przyrządzonym masłem i wiklinowy koszyk z ciepłym chlebem przykryty haftowaną chusteczką przyciąga uwagę każdego, kto przebywa w naszej kuchni.