Wybór krzeseł do mieszkania wydaje się bardzo prosty, jednak po przeanalizowaniu aktualnej oferty rynkowej, dostępnych modeli, materiałów oraz cen, sprawa nieco bardziej się komplikuje. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko wygodę, odpowiedni styl i charakter mebla, ale także pomieszczenie w którym krzesła będą spełniały swoją funkcję użytkową. Małe dzieci czy czworonożni domownicy również mają wpływ na decyzję o wyborze mebli, muszą być solidne, trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

Decydując się na krzesło tapicerowane warto zastanowić się, jaki rodzaj tapicerki wybrać? Ma być to tkanina np. bawełna czy len, eko – skóra, a może skóra naturalna.

Krzesła tapicerowane

Krzesła tapicerowane tkaniną

Najbardziej popularnym rodzajem tapicerki jest tkanina – na jej wybór wpływa ogromna gama kolorów i wzorów, a jej niskie koszty dają możliwość częstej wymiany. Taki rodzaj tapicerki jest przyjemny w dotyku, dobrze sprawdzi się zarówno latem jak i zimą oraz nie rozciąga się podczas użytkowania. Największą wadą krzeseł obitych tkaniną jest utrzymanie ich w nienagannej czystości, ponieważ zdecydowanie trudniej usunąć z niej codzienne zabrudzenia, zwłaszcza te kuchenne. Z tego też powodu raczej staramy się unikać wykorzystywania ich w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia i zanieczyszczenia, np. w kuchni czy jadalni, za to dobrze sprawdzą się w salonie i sypialni. Tkanina obiciowa nie jest również polecana wrażliwym na kurz alergikom, ze względu na wnikanie alergenów w tapicerkę.

Krzesła tapicerowane skórą ekologiczną

Meble tapicerowane eko-skórą, to kolejny po tkaninie jeden z częściej wybieranych rodzajów obić krzeseł tapicerowanych. Nie tylko bardzo dobrze prezentują się w każdym wnętrzu, ale niejednokrotnie stanowią doskonałą imitację skóry naturalnej. Skóra ekologiczna jest dość łatwa w utrzymaniu czystości, bez problemu usuniemy z niej kurz czy zabrudzenia wodne. Dodatkowo meble z niej wykonane są znacznie tańsze od tych wykonanych z naturalnych skór zwierzęcych. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja sprawi, że będziemy mogli cieszyć się ich jakością przez długie lata. Niestety, jak każdy materiał i skóra ekologiczna posiada wady, w zimie sprawia wrażenie dość zimnego, natomiast w lecie – gorącego. Krzesła tapicerowane skórą ekologiczną doskonale sprawdzą się w jadalni, kuchni, salonie oraz gabinecie.

Krzesła tapicerowana skórą naturalną

Krzesła tapicerowane naturalną skórą należą do mebli z wyższej półki i nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić głównie ze względu na cenę. Takie meble idealnie sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, apartamentach, gabinetach czy biurach. Naturalna skóra zwierzęca wykorzystywana do produkcji mebli jest dość łatwa w pielęgnacji, a odpowiednia konserwacja sprawi, że ich wygląd będzie zachwycał przez lata. Naturalna skóra podczas użytkowania może jednak nieznacznie się rozciągać, przez co po jakimś czasie nie będzie tak idealnie przylegała do stelaża krzesła jak podczas zakupu. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku krzeseł ze skóry ekologicznej, w lecie sprawia wrażenie dość gorącej, zaś w zimie – zimnej.

I choć na rynku nadal największym zainteresowaniem cieszą się krzesła drewniane, ze względu na ich ogromną uniwersalność i funkcjonalność, to jednak krzesła tapicerowane odgrywają coraz większą rolę w aranżacji wnętrz. Krzesła tapicerowane najczęściej idą w parze ze stelażem wykonanym z naturalnego drewna, rzadziej ze stelażem metalowym. Meble pokryte tapicerką idealnie pasują do wnętrz nowoczesnych, luksusowych, a te wykonane z naturalnej skóry, niewątpliwie świadczą o wysokim statusie ekonomicznym. Krzesła z drewna natomiast, kojarzą nam się jako obowiązkowe wyposażenie wnętrz sielskich, rustykalnych i domowych.

Pielęgnacja mebli tapicerowanych

Krzesła tapicerowane zasługują na szczególną pielęgnację, zwłaszcza te z tapicerką z tkaniny. Do elementów tapicerowanych, których nie można ściągnąć i uprać w pralce, należy używać specjalnego proszku lub pianki. Po nałożeniu i potarciu miejsca zabrudzonego usuwany preparat za pomocą odkurzacza po czasie podanym przez producenta. Ważne jest, aby nie zalewać plam zbyt dużą ilością wody lub preparatu czyszczącego, gdyż może to powodować wnikanie w głębsze partie tapicerki a w rezultacie pleśnienie i zaleganie wilgoci, co nie wpłynie korzystnie na mebel.

Krzesła skórzane można czyścić za pomocą letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub specjalnego preparatu czyszczącego, zarówno do skór naturalnych, jak i ekologicznych. Przed nałożeniem preparatu na cały mebel, dobrze jest przetestować go na małym, niewidocznym obszarze, aby mieć pewność że nie uszkodzi obicia. Do czyszczenia używamy wilgotnej bawełnianej ściereczki. Natomiast wszelkiego rodzaju zgięcia i miejsca trudno dostępne najlepiej czyścić szczoteczką z miękkim włosiem, gdyż twarda mogłaby po prostu uszkodzić skórę. 

Krzesło tapicerowaneFotel, krzesło tapicerowaneKrzesła tapiceorwaneKrzesła tapicerowane (fotel)Fotel tapicerowanyKrzesło, krzesła tapiceorwaneKrzesło tapicerowaneKrzesło tapicerowaneTapicerowane krzesłoKrzesło tapicerowaneKrzesło tapicerowaneKrzesła tapicerowaneBiałe krzesła tapicerowaneStół z krzesłami tapierowanymi