Wraz z nadejściem mody na skandynawskie wnętrza, do naszych mieszkań i domów zawitała szarość. Ma różne oblicza, tak jak wiele jest jej odcieni: od jasnych delikatnych popieli do intensywnych, niemal czarnych kamiennych szarości. Pojawiła się nie tylko na ścianach i w elementach wyposażenia, ale także na podłogach. Trzeba przyznać, że jest w niej coś, co sprawia, że wiele osób decyduje się na ten kolor we własnym mieszkaniu. Problem może się pojawić, kiedy zechcemy dobrać meble do szarej podłogi? Czym się kierować? Poznaj kilka inspiracji.

Zalety i wady szarej podłogi

Naturalny szary kolor to jedna z najbardziej uniwersalnych barw. Świetnie na jego tle prezentują się zwłaszcza dodatki czarne i białe. Szarą podłogę można zestawić z białymi ścianami. Pasują do niej także pozostałe tony szarości, a nawet mocniejsze barwy, jak granat, ciemna zieleń, czy intensywna czerwień. Dobór kolorów zależy od tego, jaki ostatecznie efekt chcemy osiągnąć.

Szary kolor na podłodze możemy uzyskać dzięki ułożeniu paneli w drewniane motywy albo płytek ceramicznych. Wówczas pojawi się na niej ciekawy wzór. Czasem w industrialnych wnętrzach zdarzają się lakiery, które na wybrany odcień szarości pokrywają całą podłogę gładką jednolitą masą. Właśnie rodzaj desenia na podłodze odpowiedzialny jest za to, jaką rolę powinna odgrywać nasza szara podłoga.

Gładkie podłoża z małą ilością wzorów i przebarwień to naturalne tło dla innych elementów dekoracyjnych. Z uwagi na uniwersalność tego koloru, można dopasować do szarej podłogi niemal każdy rodzaj wyposażenia. Na gładkim tle można bawić się barwą i deseniem mebli, a także dodatkami. Z kolei intensywnie wzorzysta podłoga, powstała z ciekawych egzotycznych paneli albo płytek o strukturze naturalnych kamieni, już sama w sobie jest piękną ozdobą i należy ją wyeksponować odpowiednimi meblami.

Nowoczesne wnętrza z nowoczesnymi meblami

drewniana komoda


Wiecej mebli z kolekcji Modern znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/modern.html


Szary kolor na podłodze najczęściej pojawia się we wnętrzach określanych jako industrialne. W wystroju przypominającym pomieszczenia fabryczne podłoga często jest z gołego betonu albo przypomina ten materiał. Na jej tle warto ustawić meble, które stylem także będą pasowały do tej filozofii.

Industrialne wnętrza lubią proste formy, także w meblach. Nie ma w nich miejsca na przesadne dekoracje, a im bardziej jednolita bryła, tym lepiej dla całego efektu. Najlepszym doborem materiałów będzie stal i drewno. Jeśli nasza podłoga ma ciekawą dekoracyjną strukturę, warto nie zagłuszać jej i sięgnąć po meble ze stosunkowo gładkim deseniem.

Ciekawą propozycją elementów wyposażenia mieszkania pasujących do szarych betonowych podłóg będą meble z serii Modern. To kolekcja mebli wykonanych z drewna dębowego, które cechują się wyjątkowym designem i jakością. Mogą posłużyć do wyposażenia salonu albo gabinetu. Jasne fronty o stosunkowo gładkiej fakturze z pewnością będą mocno wyróżniały się na tle szarej podłogi. Jej dekoracyjnych charakter nie będzie zaburzony, ponieważ meble wyposażone zostały w wąskie metalowe stopy, które unoszą konstrukcję komody drewnianej nieco nad powierzchnią podłogi.

Jakie meble do wzorzystej szarej podłogi?

drewniana sypialnia


Wiecej mebli z kolekcji Natural znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/natural-k-117.html


Nawet jeśli na betonowej podłodze pojawia się jakiś element dekoracyjny, zazwyczaj ma ona jednolitą i gładką formę. Jednak szarość na podłodze może mieć także inne oblicza. Jeśli zdecydujemy się na płytki ceramiczne we wzorze szarego marmuru, na którym pojawiają się interesujące jaśniejsze żyły i przebarwienia, z pewnością będziemy chcieli pokazać tę dekorację. Podobnie, kiedy zdecydujemy się na panele albo płytki drewnopodobne w różnych odcieniach szarości.

Takie dekoracje wymagają mebli, które swoją bryłą i kolorystyką nie odwrócą uwagi od podłogi. Jednocześnie same staną się ciekawą częścią wyposażenia mieszkania. Zbyt intensywne kolory, czy wyrazisty deseń może sprawić, że w naszym mieszkaniu zagości stylistyczny bałagan.

Na wzorzystych podłogach ciekawie prezentują się meble z serii Natural, wykonane ze specjalnie wyselekcjonowanego drewna dębowego. Na ich powierzchni widoczna jest naturalna struktura drewna, ale bardzo jednolita kolorystycznie. Na frontach można dostrzec ciemniejsze przebarwienia i sęki, ale podkreślają one jedynie naturalność danego mebla. Zgromadzone w tej serii wyroby przeznaczone są głównie do sypialni, ale komody i szafy drewniane mogą również stać się częścią dekoracji innych pomieszczeń.

Ważny akcent - ciekawe meble

drewniana komoda


Wiecej mebli z kolekcji Marika Sosnowa znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/marika-sosnowa-k-30.html


Szary kolor lubi towarzystwo innego szarego odcienia, dlatego często w nowoczesnych wnętrzach w towarzystwie szarych podłóg pojawiają się ściany w tonacji nieco ciemniejszej lub jaśniejszej. Taki sposób aranżacji jest dosyć bezpieczny, jednak może powodować poczucie monotonii. Staje się to widoczne zwłaszcza wtedy, gdy na szarościach nie ma akcentów w innych kolorach.

W tym przypadku warto postawić na meble drewniane, które dzięki swojemu intensywnemu deseniowi wzbogacą całą aranżację. Taką funkcję mogą pełnić meble z serii Marika Sosnowa o niezwykle interesującym wyglądzie. Naturalne drewno zostało pokryte olejem i woskowane, dzięki czemu jego struktura ma bardzo charakterystyczny wygląd. Masywne meble przełamią monotonię szarości także dzięki ciekawym bryłom i nowoczesnym formom poszczególnych wyrobów. Znajdują się wśród nich komody, szafy oraz łóżka drewniane, które mogą posłużyć do urządzenia całego mieszkania.