Zanim zaczniesz szukać mebli do salonu

meble do salonu

Zakup meble ze zdjęcia powyżej tutaj - https://www.seart.pl/halifax-k-36.html

Choć perspektywa wyboru wyposażenia do salonu jest bardzo kusząca, warto wstrzymać się z zakupem do czasu ustalenia kilku bardzo istotnych kwestii. Aby dokonać właściwego wyboru i nie żałować zakupu, należy przemyśleć, jakie role będzie pełnić salon w naszym domu. Pokój może służyć rodzinnym spotkaniom, rozrywce, wypoczynkowi. Część salonu może także zastępować oddzielną jadalnię, gabinet do pracy, domowy barek. Następnie należy na kartce spróbować nakreślić umowne granice poszczególnych stref. Jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, by rozplanować wszystkie strefy w sposób umożliwiający wygodne użytkowanie mebli i dodatków, warto zastanowić się nad meblami wielofunkcyjnymi i przemyśleć, które strefy można ze sobą połączyć, tworząc fragment salonu pełniący dwie lub więcej ról. Przykładowo: obszar, w którym umieścimy stół i krzesła może służyć za mini jadalnię, ale jednocześnie może to być doskonałe miejsce do pracy. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem poszukiwania idealnego umeblowania do małego salonu jest zastanowienie się, jakie elementy wyposażenia koniecznie powinny się znaleźć w pomieszczeniu. Od zawsze marzy Ci się stylowa witryna do salonu? Jeśli ma pełnić głównie rolę dekoracyjną, wybierz któryś z wąskich modeli witryn – pełnowymiarowy mebel zbytnio przytłoczy pomieszczenie i zajmie zbyt wiele przestrzeni.

Jak ustawić meble w małym salonie?

Jeśli powierzchnia salonu jest niewielka, trzeba bardzo pilnować, by nie zagracić przestrzeni. Meble, które wybieramy, powinny nam się podobać, ale ich obecność we wnętrzu musi być umotywowana przeznaczeniem. Mając do dyspozycji mały salon, lepiej zrezygnować z okazałej biblioteczki czy obszernego regału na rzecz półek ściennych na książki. Ustawienie mebli dyktować powinno ulokowanie kącika wypoczynkowego z kanapą i stolikiem kawowym. Meble te mogą być ustawione tradycyjnie, pod jedną ze ścian, lub w sposób nowoczesny: prostopadle do ściany, tak, by kanapa wytyczała granicę między kącikiem wypoczynkowym a np. strefą jadalni czy gabinetem. Jeśli ustawiamy meble pod ścianami, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie była to jedna, ciągła linia szafek – takie ustawienie optycznie pomniejszy wnętrze i da wrażenie ciężkości. Projektanci wnętrz polecają do małych salonów styl eklektyczny: różnorodność form, faktur i kolorów dodaje wnętrzu lekkości, dynamiczności i świeżości. Meble o dużych gabarytach oraz prostych kształtach należy ustawiać zawsze prostopadle lub równolegle do ściany, natomiast niewielkie mebelki i bardzo dekoracyjne elementy wyposażenia można stawiać pod skosem. Przygotowując poszczególne strefy w małym salonie, warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie okien: to bardzo ważne, by stolik do pracy ustawić w taki sposób, by móc siedzieć odwróconym w stronę światła, telewizor z kolei powinien być zamontowany w takim miejscu, by światło słoneczne nie świeciło wprost na ekran.

Jakie meble do małego salonu wybrać?

meble do salonu

Zakup meble ze zdjęcia powyżej tutaj - https://www.seart.pl/mexicana-k-141.html

W małym salonie sprawdzą się przede wszystkim meble w jasnych kolorach i o zaokrąglonych krawędziach. Owalny lub okrągły stolik sprawdzi się lepiej niż rustykalna ława o zdecydowanych, kanciastych brzegach i w ciężkiej formie. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju ażurowe wzory na meblach, dodające wizualnej lekkości wyposażeniu. Równie pomocne w uzyskaniu wrażenia lekkości będą toczone nóżki – szafa wyposażona w nogi zawsze będzie sprawiać wrażenie delikatniejszej niż taka ulokowana bezpośrednio na podłodze. Dobrym pomysłem jest także łączenie drewna ze szkłem lub metalem. Meble do małego salonu mogą mieć błyszczącą powierzchnię, będą wówczas ładnie rozpraszać światło, czyniąc tym samym pomieszczenie bardziej przestronnym i jasnym. Do niedużego salonu warto wybierać meble o mniejszych gabarytach. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania różnych drobiazgów, wcale nie musimy decydować się na potężną drewnianą komodę z wieloma szufladami. Równie dobrze możemy wybrać dwie wąskie komody, które ustawimy obok siebie, rozdzielając je jednak jakimś niższym meblem, np. ławą albo stolikiem rtv. Zróżnicowanie poziomów mebli, które stoją obok siebie sprawi, że przestrzeń nie będzie wydawać się zbyt mocno zabudowana, natomiast zgrabna linia i niewielka bryła mebli oszukają oko, dając wrażenie sporej przestrzeni. Kilka niewielkich komódek zamiast jednej dużej komody, smukłe krzesła zamiast wielkich foteli i malutki stoliczek kawowy w miejsce masywnej ławy kawowej – oto idealne meble do małego salonu!