Salon to bardzo ważne – i zwykle największe – pomieszczenie w całym domu. Służyć ma wypoczynkowi, zacieśnianiu rodzinnych więzów, rekreacji, pełni także funkcję reprezentacyjną, gdyż to właśnie w salonie przyjmujemy gości. Jak pogodzić ze sobą wszystkie role pełnione przez to pomieszczenie? Jak umeblować salon, by zyskać pomieszczenie modne i funkcjonalne zarazem?

Te meble muszą znaleźć się w salonie!

meble z drewna do salonu

Kup meble z tej kolekcji tutaj - https://www.seart.pl/strong.html

Salon może pełnić różne funkcje i to od nich zależeć będzie typ wyposażenia, jakie wstawimy do pomieszczenia. Przykładowo: jeśli posiadamy oddzielną jadalnię, w salonie nie musimy umieszczać dużego stołu, ale jeżeli to w salonie będziemy wydzielać kącik do spożywania posiłków, w pokoju trzeba będzie wygospodarować miejsce na stół i krzesła. Istnieje jednak kilka mebli, które koniecznie powinny znaleźć się w każdym salonie. Są to: stolik kawowy lub ława, wygodna sofa (lub kanapa, narożnik etc.) i szafka rtv. Coraz częściej do salonu wstawiana jest także witryna, pełniąca jednocześnie funkcje praktyczne i dekoracyjne. Jeśli w pozostałych pomieszczeniach w domu brakuje nam miejsca do przechowywania drobiazgów, warto rozważyć umieszczenie w salonie pojemnej, stylowej komody. Regał na książki, czy też bardziej rozbudowana biblioteczka, również nie są złym pomysłem. W wyjątkowo dużym salonie można także urządzić kącik czytelniczy lub relaksacyjny – w tym celu przydadzą się wygodne fotele: tradycyjne, tapicerowane lub rattanowe.

Jakie meble do salonu? - wybieramy styl aranżacji

Wiemy już, jakie elementy wyposażenia są niezbędne oraz przydatne w przestrzeni salonu. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest wybór właściwego stylu aranżacyjnego tego pomieszczenia i dobranie do niego odpowiednich mebli. Właściwy styl aranżacyjny to taki, który:

- odpowiada naszym gustom i potrzebom,

- pasuje do danego pomieszczenia,

- jest piękny, modny, a najlepiej jeszcze uniwersalny i ponadczasowy.

Zanim kupimy upatrzone meble do salonu, zastanówmy się, czy będą nam się podobać tylko przez chwilę, dopóki moda nie przeminie, czy też mogą zachwycić nas na dłużej, stając się doskonałym uzupełnieniem kolejnych aranżacji? Wybór zależy od tego, jak często planujemy zmieniać wystrój salonu i od tego, na czym nam bardziej zależy: na wyrazistości i efekcie wow, czy na uniwersalnej formie i ponadczasowości wyposażenia.

drewniane meble

Kup meble z tej kolekcji tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

W salonie sprawdzą się przede wszystkim meble klasyczne, wykonane z drewna i utrzymane w tradycyjnej, uniwersalnej linii. Będą pasować do wielu różnych barw i wzorów, stając się tłem dla wyobraźni dekoratora wnętrza. Doskonałym wyborem będą meble w stylu rustykalnym – bardzo modne, a jednocześnie wyrażające przywiązanie do tradycyjnych wartości. Bez trudu dopasujemy je zarówno do stylu klasycznego, jak i do bardziej nowoczesnych aranżacji salonu.

Jeśli poszukujemy bardziej stylizowanych mebli i mniej uniwersalnych rozwiązań, mamy do wyboru wiele różnych możliwości. W salonie doskonale sprawdzi się styl prowansalski, który jest stylem jednocześnie eleganckim i swobodnym. W takim pomieszczeniu muszą się znaleźć stylizowane białe meble z litego drewna, a całość wnętrza musi być utrzymana w pastelowej kolorystyce. Bardzo odważnym, ale i szalenie modnym stylem aranżacyjnym jest styl industrialny. Meble z drewna z recyklingu dadzą w połączeniu ze skórzaną kanapą i metalowym stolikiem wyjątkowy, intrygujący efekt. Jeśli nie lubimy przepychu i we wnętrzach stawiamy przede wszystkim na prostotę i funkcjonalność wyposażenia, nowoczesny styl minimalistyczny będzie idealnym wyborem. Jakie meble do salonu minimalistycznego wstawić? Jednobarwną kanapę o prostej linii, skromny stolik kawowy - może być taki ze szklanym blatem, a do tego szafka rtv, komoda i witryna o prostych, zdecydowanych krawędziach i intensywnej barwie: białej, czarnej lub w naturalnym wybarwieniu drewna.

Na co zwrócić uwagę, wybierając meble do salonu?

Meble do salonu muszą być nie tylko piękne i modne. Aby mogły nam służyć przez długie lata, ciesząc nas swoją funkcjonalnością i wyjątkowością, muszą spełniać jeszcze kilka istotnych cech. Po pierwsze, wybierając meble do salonu, warto zdecydować się na rozwiązania solidne i bezpieczne w użytkowaniu. Za meble z litego drewna zapłacimy nieco więcej niż za meble z płyty, ale zyskamy jakość, która przetrwa, służąc kolejnym pokoleniom. Zwróćmy uwagę nie tylko na materiał, ale i na jakość wykonania. Precyzja, stabilność mebli, równe krawędzie, brak odprysków i pęknięć – oto cechy, które powinny charakteryzować dobre meble do salonu.

meble z litego drewna

Kup meble z tej kolekcji tutaj - https://www.seart.pl/sara.html

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając wyposażenie salonu, jest stosunek gabarytu mebli do wielkości pomieszczenia. Wizualnie ciężkie meble o masywnej bryle i wyraźnych, ostrych kantach nie nadają się do wnętrz niedużych i ciemnych. Tego typu meble potrzebują sporej przestrzeni, która doda im wizualnej łagodności. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, czy wielkość i ustawność pomieszczenia pozwala nam w pełni wykorzystać funkcjonalność danego mebla: co nam po pojemnej komodzie, jeśli ciasnota salonu nie pozwoli nam na swobodne wysunięcie jej szuflad?

Wybierając meble do salonu pamiętajmy o tym, że z pomieszczenia korzystają wszyscy domownicy, warto więc zadbać o to, by wyposażenie tego najważniejszego pokoju odpowiadało gustom i potrzebom każdego z nich. Z uwagą aranżując salon, zyskamy miejsce, w którym czuć będzie ciepło ogniska domowego i radosną atmosferę wspólnego spędzania czasu. Postawmy na wygodę, piękno, trwałość i niezawodność wyposażenia salonu!