Przedpokój jest tą częścią mieszkania, przy urządzaniu której trzeba się trochę nagłowić, jeśli jednak zwrócimy szczególną uwagę na dobór materiałów wykończeniowych, mebli i dodatków, uzyskamy przestrzeń piękną i funkcjonalną, w pełni wykorzystującą tę zwykle niewielką przestrzeń. Na co zwrócić uwagę aranżując przedpokój? Oto nasz poradnik!

Aranżacja przedpokoju – wyzwania i trudności

Dlaczego urządzenie przestrzeni przedpokoju wydaje się trudnym zadaniem? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, jest to ta część domu, która zwykle pozostaje stosunkowo niewielka i nieustawna. Przedpokój najczęściej jest długi i wąski, albo w kwadracie o niedużych wymiarach. Po drugie, przedpokój nie posiada okien, więc trzeba próbować rozjaśnić go, stosując sztuczki aranżacyjne. Po trzecie, z przedpokoju widać często inne części mieszkania, więc należy urządzić go w taki sposób, by stanowił harmonijną całość z pozostałymi pomieszczeniami. Ponieważ przedpokój stanowi reprezentacyjną część domu, stając się niejako wizytówką gospodarzy, musi być zaaranżowany w sposób atrakcyjny wizualnie. Jednocześnie pozostaje jednak przestrzenią intensywnie eksploatowaną każdego dnia przez domowników, a zatem musi też być bardzo funkcjonalny, a jego wyposażenie powinno być trwałe i niezawodne. Nie należy jednak zniechęcać się całą długą listą wyzwań aranżacyjnych, jakie stawia przed nami przestrzeń przedpokoju! Wystarczy bowiem przestrzegać kilku podstawowych zasad w doborze kolorów, faktur i materiałów, by uzyskać miejsce wygodne i ładnie urządzone.

Co koniecznie musi się znaleźć w przedpokoju

wieszak do przedpokoju

Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/maly-wieszak-mahoniowy-halifax.html

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: co musi się znaleźć w przedpokoju? wystarczy zastanowić się, jakie czynności wykonujemy w tym pomieszczeniu każdego dnia. Zakładanie i zdejmowanie obuwia i okrycia wierzchniego odbywa się zawsze w przedpokoju. Potrzebujemy w nim zatem odpowiednio pojemnych i wygodnych mebli: czegoś, na czym będziemy mogli usiąść, czegoś do odwieszenia płaszcza i miejsca do przechowywania obuwia.

Jakie meble do przedpokoju wybrać, mając powyższe informacje? Odpowiedź wcale nie jest oczywista, bo zestaw mebli do przedpokoju może być bardzo zróżnicowany, w zależności od możliwości aranżacyjnych oraz od indywidualnych potrzeb. Przykładowo: potrzebujemy miejsca, by usiąść i ubrać buty, ale nie jest powiedziane, że musi to być krzesło. Równie dobrze możemy zdecydować się na ławkę do przedpokoju lub na garderobę z siedziskiem. Podobnie jest z pozostałym wyposażeniem przedpokoju. Ktoś wybierze panel wieszakowy, ktoś inny garderobę wyposażoną w haki wieszakowe, jeszcze inna osoba zdecyduje się na samodzielny, stojący wieszak na płaszcze. Wiele zależy od wielkości pomieszczenia oraz od zamysłu aranżacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, by domownicy, jak i goście, nie znaleźli się w sytuacji, w której nie bardzo wiedzą, co zrobić z trzymaną w rękach kurtką czy jak zdjąć buty, nie ryzykując przewróceniem się.

Inne elementy wyposażenia, które przydadzą się w przestrzeni przedpokoju to duże lustro oraz półka na kapelusze i inne drobiazgi. Jeśli dysponujemy wyjątkowo dużą przestrzenią i jesteśmy w stanie wygospodarować jeszcze trochę miejsca, warto rozważyć wstawienie do przedpokoju stojaka na parasole i wąskiego stoliczka lub konsoli, aby mieć miejsce na ustawienie np. wazonu ze świeżymi kwiatami czy innej delikatnej ozdoby wnętrza.

Meble do przedpokoju – jak wybrać te właściwe?

ławka machoniowa

Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/lawka-mahoniowa-halifax.html

Wybór mebli do przedpokoju musi być dobrze przemyślany. Wyposażenie powinno współgrać wizualnie z całym wnętrzem oraz odpowiadać potrzebom domowników. Jednocześnie gabaryty mebli muszą być dopasowane do wielkości i ustawności przedpokoju, bo nawet najbardziej funkcjonalna garderoba nie ułatwi nam życia, jeśli nie będzie można swobodnie otwierać drzwi szafy, by dostać się do płaszcza.

Decydując się na wybrane meble do przedpokoju, warto zwrócić uwagę, czy spełniają wszystkie podstawowe kryteria odpowiedniego wyposażenia:

styl – meble do przedpokoju muszą współgrać pod względem stylu zarówno z aranżacją samego holu, jak i z wnętrzami, które z przedpokoju widać (najczęściej jest to salon z kuchnią). Bardzo często wybieranym stylem do przedpokoju jest styl skandynawski, ponieważ meble odznaczają się prostą formą, mają charakter modułowy (można je dowolnie zestawiać i łączyć, tworząc komponenty skrojone na miarę naszych potrzeb), są modne i ponadczasowe, niezwykle funkcjonalne, a do tego utrzymane w bieli, dzięki czemu przedpokój wydaje się być jaśniejszy i bardziej przestronny. Inne popularne meble do przedpokoju to te utrzymane w stylu klasycznym, glamour, rustykalnym, prowansalskim lub nowoczesnym.

kolor – ze względu na to, że przedpokój jest najczęściej stosunkowo ciasną i ciemną przestrzenią, najlepiej sprawdzają się w nim meble białe lub w naturalnym wybarwieniu drewna – zwłaszcza meble z drewna sosnowego, które ma wyjątkowo jasną i zarazem ciepłą barwę. Warto zwrócić uwagę na to, by kolorystyka mebli do przedpokoju współgrała z kolorem ścian, podłóg oraz drzwi do innych pomieszczeń, do których wchodzi się z przedpokoju.

garderoba do przedpokoju

Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/garderoba-swierkowa-charlotte-new-2.html

materiał – ponieważ meble do przedpokoju są intensywnie użytkowane każdego dnia przez wiele osób, warto wybrać naprawdę solidne i niezawodne wyposażenie, czyli meble z litego drewna. Drewniane meble przetrwają codzienną eksploatację, pozostając pięknym i stabilnym wyposażeniem na długie lata. Dodatkowym atutem mebli drewnianych jest fakt, iż są one ponadczasowe i uniwersalne, więc z łatwością będziemy mogli dopasowywać je do zmieniających się trendów w aranżacji wnętrz.

gabaryty i kształty – w wąskim przedpokoju sprawdzają się głównie meble o prostej budowie i niewielkich wymiarach. Od pojemnej komody lepsza będzie wąska konsola, a od obszernej szafki na buty – ława z podnoszonym siedziskiem. Rozbudowane garderoby, duże szafki na buty i obszerne komody to dobry wybór do przedpokoju w kwadracie lub do dużego, przestronnego holu. Prosta linia mebli nie oznacza, że musimy wizualnie przytłaczać przestrzeń ciężkimi bryłami! Gięte nóżki, ażurowe zdobienia na drzwiczkach szafek, cienkie blaty, przeszklenia, subtelne oświetlenie – oto zabiegi, dzięki którym wyposażenie przedpokoju wyda się wizualnie lekkie.

funkcjonalność – to najważniejsza cecha mebli do przedpokoju. Upewnijmy się, że każdy mebel, który wstawiamy do tego wnętrza, ma jakąś ważną rolę do pełnienia. Zabudowywanie przedpokoju meblami bez upewnienia się, że wyposażenie będzie nam naprawdę niezbędne, może zakończyć się zagraceniem przedpokoju i niemal uniemożliwić funkcjonowanie domowników w tej przestrzeni.

Jak widać, wybór mebli i pozostałego wyposażenia do przedpokoju wymaga zaangażowania i rozsądnego podejścia do tematu, ale jeśli się postaramy, trud zostanie nam wynagrodzony pięknym, użytecznym i wygodnym pomieszczeniem.