Łóżko to najważniejszy mebel w każdej sypialni. Spędzamy w nim aż 1/3 naszego życia. Co więcej, to ono odpowiada za jakość naszego nocnego wypoczynku – spokojny sen i regenerację sił. Kupując łóżko, powinniśmy więc zwracać uwagę nie tylko na jego walory estetyczne, ale też (a może przede wszystkim) czy jest wytrzymałe i wygodne. Sprawa wydaje się banalnie prosta. No bo cóż może być trudnego w kupnie łóżka? Przecież co rusz do naszych skrzynek wrzucane są gazetki sklepów meblowych, w których aż roi się od promocji, a w różnego rodzaju sklepach znajdziemy ogromny wybór łóżek drewnianych, metalowych, z płyty lub wikliny, ciosanych, rzeźbionych, skręcanych lub na zaczepy i tak dalej. No właśnie, od tej masy można dostać zawrotu głowy. Co gorsza, choć sprzedawcy dbają o to, by sprawiać wrażenie światowej sławy znawców łóżek, zawsze towarzyszy nam cień nieufności, że dbają oni nie tyle o nasze potrzeby, co raczej o swoje kieszenie. Jak nie dać się uwieść marketingowym chwytom?

Na co zwrócić uwagę kupując meble do sypialni? Zacznijmy od wyboru materiału

Na początek trzeba rozważyć rodzaj materiału, z jakiego mebel będzie wykonany. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości, trwałości, a także, co jest sprawą niebagatelną, na naszym zdrowiu, najlepsze będą łóżka drewniane. Drewno, jako materiał służący do produkcji mebli czy podłóg, doceniane jest od wieków. Trudno się temu dziwić. Stare, drewniane kredensy, które można kupić w sklepach z antykami, są nie tylko piękne, nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat i zapewniają dużo więcej ciepła aniżeli inne rodzaje materiałów, ale też wydają się być niezniszczalne. Drewno lite, jako że nie zawiera żadnych domieszek, jest produktem naturalnym, ekologicznym i całkowicie bezpiecznym dla naszego zdrowia. To materiał bardzo odporny na działanie czynników mechanicznych (np. ścieranie) i chemicznych, co, zważywszy na częstotliwość jego użytkowania, ma bardzo duże znaczenie.

 Z punktu widzenia estetyki bardzo ważne są także takie właściwości niektórych gatunków drewna, jak możliwość jego wybarwienia na dowolny kolor oraz plastyczność i podatność na formowanie. Dzięki czemu można z niego uzyskać najbardziej wymyślną formę, zarówno nowoczesną, prostą, klasyczną jak i bardzo ornamentacyjną, stylizowaną dla przykładu na styl barokowy. O jego uroku decyduje także bogactwo faktur i kolorów, co wykonywanym z niego przedmiotom nadaje niepowtarzalnego charakteru.

 Co prawda drewno jest znacznie droższe aniżeli płyty pilśniowe, z których obecnie masowo produkuje się łóżka do spania, ale to wydatek, który naprawdę się opłaca. Do produkcji płyt stosuje się bowiem klejące środki chemiczne, ich wytrzymałość jest dużo niższa (pod wpływem większego ciężaru mogą się najzwyczajniej w świecie złamać). Wreszcie, dla zapewnienia wizualnego efektu, materiał ten jest pokryty cienką warstwą okleiny, która pod wpływem wilgoci oddziela się od płyty i łatwo ulega uszkodzeniom.

Jakie gatunki drewna mamy do wyboru?

Drewno dębowe jest ciężkie, twarde, trudne w obróbce mechanicznej, ale dzięki temu równocześnie bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i ścieranie. Ma barwę żółtobrunatną z odcieniem zielonkawym.

Drewno bukowe podobnie jak dębowe charakteryzuje się dużą twardością, jest ciężkie i spoiste. Tym, co je odróżnia, to wyraźnie widoczne słoje oraz lekko różowawe zabarwienie.

Drewno sosnowe jest stosunkowo trwałe, a równocześnie łatwe do obróbki i barwienia. Charakteryzuje się jasnym kolorem, który ładnie komponuje się z każdym wnętrzem. Łóżka sosnowe warte są uwagi z jeszcze jednego względu, mianowicie są przyjazne dla alergików, gdyż drewno sosnowe "oddycha", co zapobiega gromadzeniu się wszelkiego rodzaju szkodliwych drobnoustrojów.

Sposób łączenia poszczególnych elementów łóżka

Wybierając mebel do spania, sprawdźmy też, w jaki sposób są łączone jego elementy. Upewnijmy się, czy jest on skręcany przy pomocy specjalnych śrub czy też jego części zespolone zostały przy pomocy zaczepów klinowych. Śruby gwarantują bowiem nie tylko trwałą konstrukcję, ale też nie skrzypią i nie trzeszczą podczas użytkowania.

Odpowiedni wymiar łóżka

Kupując łóżka do sypialni, musimy wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania, a także to, czy szukamy łóżka jedno czy dwuosobowego. Łóżka jednoosobowe standardowo produkowane są w rozmiarze 90x200 cm. W przypadku łóżka dwuosobowego mamy do wyboru najczęściej trzy szerokości: 140, 160 i 180 cm. Łóżko o szerokości 140 cm to dwuosobowe minimum. Śpi się na nim bardzo blisko siebie, co – choć przyjemne – niekoniecznie musi być wygodne, dlatego też na jego zakup powinniśmy zdecydować się tylko wówczas, gdy nasze możliwości lokalowe są naprawdę skromne. 160-ka to klasyka w swym gatunku: wygodna, wystarczająco szeroka, a równocześnie zgrabna i ładnie wpisująca się w sypialnianą przestrzeń.
Największy komfort cechuje rzecz jasna łóżko o szerokości 180 cm, po pierwsze dlatego, że jest ono najszersze i każda osoba ma do swojej dyspozycji sporą przestrzeń, po drugie, w modelu tym ramę możemy wypełnić dwoma materacami. Mówiąc krótko, możemy spać razem równocześnie śpiąc na tym, na czym mamy ochotę i pod tym, na co mamy ochotę. Na najszerszą wersję dwuosobowego łóżka warto postawić zwłaszcza wtedy, gdy partnerzy są różnej postury (wtedy każda z osób może wybrać materac dostosowany do swoich potrzeb) i kiedy poranki w łóżku lubimy spędzać nie tylko z mężem czy żoną, ale także z dziećmi.

Kolor i kształt

Sprawa ostatnia to estetyka, czyli wybór odpowiedniego koloru i kształtu mebli. Decydując się na określony, naturalny lub barwiony kolor drewna, a także styl, w jakim łóżko zostało wykonane, nie powinniśmy kierować się chwilowym impulsem, ale charakterem pomieszczenia, w jakim mebel zostanie umieszczony. Kolor i kształt łóżka powinny harmonizować z resztą sypialnianych mebli, tworzyć z nimi niebanalną, ale spójną całość. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest klasyczna elegancja, czyli naturalne kolory i proste formy. Łóżka w takim stylu pasują niemal do każdego wnętrza i nigdy nie wychodzą z mody.