Bohaterowie dziecięcych bajek często zajmują większą część powierzchni pokoju dziecięcego i nie tylko jego. Drukowane na naklejkach postaci mogą być umieszczone w zeszytach, na przedmiotach szkolnych, a często także na meblach. Dopóki dobrze się prezentują i znajdują się w kręgu zainteresowania dzieci, wszystko jest w porządku. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy zniszczone i wyblakłe spadają z uprzywilejowanej pozycji. W jaki sposób je usunąć, żeby nie uszkodzić drewna, z którego wykonane są meble? Poniżej przedstawiamy garść sposobów.

Ostre cięcie, czyli usuwanie mechaniczne

Naklejki zazwyczaj wykonane są z lakierowanego papieru, na który naniesiony jest druk cyfrowy. Do klejenia używa się z reguły klejów na bazie akrylu, które trwale przytrzymują naklejkę na powierzchni gładkich materiałów. W przypadku szkła, tworzywa sztucznego, czy metalu zdjęcie naklejki nie sprawia problemów, ponieważ ich struktura jest gładka. Problem pojawia się jednak w przypadku materiałów o bardziej porowatej powierzchni, takich jak naturalne drewno.

Jeśli naklejka trafiła na drewniany mebel, w pierwszej kolejności zawsze czeka ją ostre cięcie, czyli traktowanie narzędziami ręcznymi. Najlepiej sięgnąć po nóż z zaokrąglonym czubkiem, którym można delikatnie podważyć naklejkę w jednym miejscu. Warto przy tym uważać, żeby podważenie nie skończyło się uszkodzeniem struktury drewna, ponieważ głębokie zarysowania będą widoczne nawet po pomalowaniu.

Jeśli mamy dużo szczęścia, naklejka zejdzie cała i większa część problemu zniknie. Jednak wśród osób, które choć raz w życiu ściągały naklejki panuje przekonanie, że producenci złośliwie wykonują je w taki sposób, żeby podczas odklejania rozrywały się na drobne kawałeczki. Zazwyczaj będziemy więc musieli proces podważania krawędzi przeprowadzić kilkukrotnie. Pozostałe resztki papieru można także próbować zeskrobać, mając przez cały czas na uwadze fakt, że ostre metalowe narzędzia mogą uszkodzić strukturę drewna.

Mogą Cię zainteresować


Usuwanie pozostałości i plam z kleju

Naturalna struktura drewna to drobne nierówności słoi lub sęków. Taka struktura sprawia, że w nierównościach i wgłębieniach klej dobrze się trzyma nawet po usunięciu papierowej części. Miejsce z pozostawionym klejem będzie zbierało kurz i stanie się nieestetyczną plamą, zwłaszcza jeśli naklejka była w widocznym miejscu. Jak usunąć plamy z kleju, żeby nie zniszczyć struktury drewna?

Najlepszym i mało inwazyjnym sposobem jest olej roślinny, który używany jest w kuchni do smażenia. Olej należy nanieść na miękką szmatkę i dopiero za pomocą materiału smarować powierzchnię naklejki i jej okolice. Pod wpływem tłuszczu klej odspaja się i jest mniej uciążliwy podczas ściągania. Olej powinien być nałożony przez około pół godziny, a następnie całość można ściągać za pomocą płaskiego nożyka i wilgotnej szmatki. Ten sposób można też zastosować na całych naklejkach, jeśli obawiamy się o zniszczenie struktury drewna. Ten sposób może być niebezpieczny dla struktury drewna w przypadku mebli woskowanych. Jeśli dysponujemy takimi meblami lepiej zaniechać natłuszczania olejem, ponieważ skutkiem może być zniszczenie warstwy wosku.

Środki chemiczne i preparaty do usuwania naklejek

Naturalne sposoby, które zostały wcześniej wymienione, nie powinny zniszczyć struktury drewna. Zarzuca się im jednak małą skuteczność i to, że nie usuwają całości zabrudzenia. W związku z tym środki chemiczne są ostatnią deską ratunku i sposobem na przywrócenie doskonałego wyglądu meblom.

W pierwszym odruchu większość osób z pewnością sięgnie po gotowe preparaty, które są dostępne w marketach budowlanych i sklepach chemicznych. Często jednak ich skład umożliwia usuwanie klejów budowlanych i lepiszczy z powierzchni ścian. Wykorzystywane są również do zdejmowania naklejek z powierzchni lakierowanych, takich jak karoseria samochodu czy drzwi lodówki. Jednak w przypadku delikatnego naturalnego materiału ich działanie może okazać się zbyt mocne. Warto dokładnie dowiedzieć się, czy skład chemiczny takich preparatów umożliwia bezpieczne usuwanie naklejek z podłoża drewnianego.

Mogą Cię zainteresować


Sporo osób korzysta też z preparatów, które zazwyczaj dostępne są w łazience lub domowej apteczce. Chodzi tu głównie o zmywacz do paznokci na bazie acetonu. Środek należy nałożyć na miękką szmatkę lub wacik i delikatnie pocierać po powierzchni pozostałości naklejek. Aceton może powodować odbarwienia na strukturze mebli, dlatego trzeba najpierw użyć go w miejscu mało widocznym. Jeśli okleina lub lakier zaczyna tracić kolor, będzie trzeba zrezygnować z użycia tego preparatu. Wówczas lepszym rozwiązaniem może okazać się roztwór o wysokim stężeniu alkoholu, czyli spirytus rektyfikowany.

W obu przypadkach należy pamiętać o właściwych proporcjach, w jakich nakładamy preparaty. Nie można też oddziaływać nimi na drewno zbyt długo, co może prowadzić do jego zniszczenia. Po każdym zabiegu powierzchnię należy przemyć wilgotną szmatką, a następnie wytrzeć do sucha. Często środki chemiczne tylko pogorszą sprawę, zmuszając nas do wymiany mebla na nowy. Warto więc zastanowić się, czy mniejszym złem będzie drobna rysa, plama czy może nowa naklejka.