W większości współczesnych domów i mieszkań jadalnia nie stanowi odrębnego pomieszczenia, a integralną część salonu. Jak zagospodarować przestrzeń tego typu, by była funkcjonalna i zachwycała piękną aranżacją? Oto kilka naszych podpowiedzi!!

Salon z jadalnią: harmonijna całość, czy odrębne części?

Drewniany stół do salonu

Zakup produkty z kolekcji Strong tutaj - https://www.seart.pl/strong.html

Aranżując salon z jadalnią, wcale nie jest takie oczywiste, że przestrzeń ta musi być otwarta i ujmowana całościowo. Jeśli salon jest odpowiednio duży, kącik jadalniany możesz spokojnie wyodrębnić, wyraźnie zaznaczając granicę pomiędzy jadalnią a częścią wypoczynkową salonu. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jeśli zdecydujesz się na jedną, integralną całość, weź pod uwagę, że warunki do jedzenia obiadu nie zawsze będą spokojne i komfortowe. Z drugiej strony, łatwiej będzie spędzić więcej czasu w gronie domowników, nawet jeśli nie mamy w zwyczaju wspólnie zasiadać do stołu. Prostsza okaże się także organizacja domowego przyjęcia – jeśli możemy zaserwować dania i przekąski, nie odrywając gości od rozmów i rozrywek rozgrywających się w salonie. Trudniej z kolei będzie wprowadzić zasadę, że podczas posiłków nie oglądamy telewizji, zwłaszcza, jeśli stół będzie ustawiony w taki sposób, iż zerkanie w stronę telewizora nie wymaga odwracania się. Gdy jadalnia połączona jest z salonem, trzeba również wprowadzić zasadę sprzątania na bieżąco po posiłkach. W przeciwnym razie ryzykujemy, że odwiedzający nas goście natkną się na resztki z obiadu i brudne naczynia na stole – a taki widok da efekt bałaganu w całym salonie.

Wyraźne wyodrębnienie kącika jadalnianego z salonu to większa swoboda, jeśli chodzi o kwestie porządkowe w jadalni, możliwość większego zróżnicowania stylu i kolorystyki w obu częściach pomieszczenia, łatwość w uzyskaniu atmosfery przytulności i spokoju w pomieszczeniu, w którym spotykamy się z bliskimi przy wspólnym stole. Ale to także bardziej ograniczona, trudniejsza do zagospodarowania przestrzeń i znacznie okrojone możliwości aranżacyjne oraz potrzeba dokładnego przemyślenia kwestii oświetlenia, tak by kącik nie stał się miejscem ciemnym, ciasnym i ponurym.

Każdy sam musi zadecydować, która wersja organizacji salonu z jadalnią będzie dla niego odpowiednia. Aby podjąć dobrą decyzję, warto przeanalizować zwyczaje domowników oraz indywidualne możliwości lokalowe.

Jak oddzielić jadalnię od salonu?

Drewniana witryna do salonu

Zakup produkty z kolekcji Sara tutaj - https://www.seart.pl/sara.html

Jeśli zdecydujesz się na wyraźne wyodrębnienie części jadalnianej w salonie, masz kilka możliwości na wyznaczenie granic pomieszczeń. Nie musisz od razu stawiać ścianki działowej – istnieje sporo innych rozwiązań, zwłaszcza, jeśli zależy Ci na utrzymaniu efektu dużej, otwartej przestrzeni. Najprostszym sposobem, z którego możesz zrezygnować w dowolnej chwili, jest parawan. Drewniany parawan uświetni wygląd wnętrza, stając się nie tylko praktyczną przesłoną, ale i oryginalną dekoracją pomieszczenia. Jego dodatkowym atutem jest możliwość przestawienia go w dowolnym momencie. Możesz na przykład na co dzień korzystać z parawanu, a podczas domowego przyjęcia złożyć go. To bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie!

Drugim sposobem na wydzielenie jadalni w salonie jest odpowiednie ustawienie mebli. Świetnie sprawdzi się tutaj duży regał. W naszej ofercie znajdziesz regały z serii Rustyk, które można ustawiać zarówno pionowo, jak i poziomo. Dzięki temu z pewnością idealnie rozplanujesz przestrzeń i odgrodzisz ją w najbardziej dogodny sposób. Jeśli zależy Ci na wizualnym powiększeniu i rozjaśnieniu kącika jadalnianego, pozostaw regał z otwartymi półkami – prześwity wpuszczą światło i sprawią, że granice między obiema strefami pomieszczenia będzie delikatna. Jeśli z kolei chcesz wyraźnie wyodrębnić jadalnię, wsuń w półki regału szuflady, kosze lub pudełka, by jak najszczelniej zabudować powstałą ściankę.

Trzeci sposób na wyodrębnienie jadalni z salonu to montaż systemu drzwi przesuwnych. Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że jeśli w danej chwili zechcesz, by jadalnia była otwarta na salon, wystarczy pozostawić drzwi rozsunięte, a gdy pragniesz wyodrębnić samodzielne pomieszczenie, uczynisz to jednym ruchem ręki, zasuwając drzwi. Montaż drzwi przesuwnych warto uwzględnić już na etapie planowania aranżacji wnętrza, jeśli nie chcesz stawiać ścianek działowych, musisz rozważyć montaż systemu do sufitu.

Kącik jadalniany w salonie – jak go urządzić?

szafka rtv

Zakup produkty z kolekcji Strong tutaj - https://www.seart.pl/strong.html

Jeśli jadalnia jest dobrze widoczna z salonu, warto zadbać o to, by obie przestrzenie były harmonijnie zaaranżowane. Powinny być utrzymane w tym samym stylu, co wcale nie oznacza, że w obu miejscach musisz wybrać te same meble i kolory ścian. Chodzi raczej o to, by skupić się na uwypukleniu cech charakterystycznych danego stylu zarówno w salonie, jak i w jadalni. Oto przykład: jeśli w salonie wybierasz meble drewniane, utrzymane w naturalnym, ciepłym wybarwieniu, do jadalni wstaw duży, drewniany stół i drewniane krzesła lub taborety. Decydując się na neutralną paletę barw Ziemi w salonie, kontynuuj ideę w kąciku jadalnianym. Nie znaczy to, że cała przestrzeń musi być utrzymana w brązach. Do klasycznego brązowo-beżowego salonu z powodzeniem możesz dobrać zielone, pomarańczowe czy szare dodatki w jadalni. Kolor przewodni z części salonowej może tutaj stanowić tło lub wystąpić jedynie w postaci drobnych akcentów kolorystycznych.

Pamiętaj, że jeśli zamierzasz połączyć na dużej przestrzeni obszary urządzone w różnych stylach, uda Ci się to, o ile wybierzesz aranżacje w jakiś sposób pokrewne, np. rustykalną z industrialną czy vintage ze stylem eko. Im bardziej dwa style aranżacyjne od siebie odbiegają, tym trudniej będzie stworzyć z nich miłą dla oka, harmonijną całość. Przykładem takiego bardzo trudnego i raczej niezbyt trafnego połączenia może być salon shabby chic z nowoczesną, minimalistyczną jadalnią, albo jadalnia w stylu prowansalskim z industrialnym salonem.