Jak stworzyć wnętrze, które zawsze będzie modne i na czasie?

Trendy w urządzaniu domów i mieszkań są bardzo dynamiczne i zmieniają się niemal z roku na rok – to co jest modne dzisiaj, w następnych latach może okazać się całkowicie passe. A ślepe podążanie za obowiązującą modą niemal zawsze kończy się częstymi remontami i zmianami. Jak tego uniknąć? Warto postawić na klasyczne i ponadczasowe aranżacje wnętrz, które można uzupełniać sezonowymi dodatkami. Takie rozwiązanie sprawi, iż prywatny azyl będzie zawsze modny i na czasie, a nadanie mu indywidualnego i oryginalnego charakteru nie nadwyręży zbyt mocno domowego budżetu. Jak zatem stworzyć wnętrze, które przetrwa zawirowania modowe? Oto kilka podstawowych wskazówek.

Klasyka zawsze się obroni

Jedną z podstawowych zasad stworzenia uniwersalnego i zawsze modnego wnętrza jest odwołanie się do stylu klasycznego, który charakteryzuje się ponadczasowością, elegancją i możliwością wprowadzania pewnych modyfikacji bez konieczności radykalnych zmian. Co więcej – większość osób (i to niezależnie od indywidualnych gustów czy upodobań estetycznych) w takim wnętrzu czuje się po prostu dobrze. Dlatego też warto postawić na klasykę, która nigdy nie wyjdzie z mody. Co jest charakterystyczne dla tego stylu? Tutaj warto podkreślić kilka podstawowych zasad:

  • jasne i stonowane kolory, wśród których dominuje biel, beż, ecru, szarość, odcienie ziemi i delikatne pastele (i to zarówno w przypadku ścian, podłóg i drzwi, jak i mebli czy innego wyposażenia)
  • podłogi wykonane z naturalnych desek lub paneli (alternatywą może być granit, marmur lub płytki ceramiczne w ponadczasowych barwach i wzorach)
  • harmonijne ustawienie mebli, co daje poczucie przestronności i minimalizuje ryzyko zagracenia przestrzeni
  • sufity z delikatnymi stiukami, gzymsami, sztukateriami i zdobieniami
  • prostota i minimalizm
komoda z szufladami

Więcej mebli drewnianych do salonu seart.pl

Uzupełnieniem stylu klasycznego są odpowiednie meble, które – podobnie jak inne elementy wyposażenia wnętrza – charakteryzują się prostotą, elegancją, harmonią i czymś, co można nazwać duszą. Doskonałym dodatkiem do wiecznie modnego wnętrza są meble drewniane, które są świetnym uzupełnieniem stylu klasycznego.

Meble drewniane – wiecznie modne i na czasie

Meble z drewna to obowiązkowy dodatek do stylu klasycznego – i to zarówno ze względu na ich ponadczasowy wygląd, jak i pozostałe zalety. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na nie? Otóż stoły, łóżka, szafy, komody drewniane i inne meble wykonane z tego naturalnego tworzywa charakteryzują się wieloma zaletami. Wśród nich można wymienić:

  • trwałość (komody, stoły czy łóżka drewniane to inwestycja na lata, gdyż charakteryzują się one niezwykłą wytrzymałością, a wszelkie remonty czy przeprowadzki nie są im groźne)
  • unikalność (meble drewniane są oryginalne i jednostkowe, a ich właściciel może być pewien, iż nikt nie ma identycznego modelu)
  • unikalność (meble drewniane są oryginalne i jednostkowe, a ich właściciel może być pewien, iż nikt nie ma identycznego modelu)

Oprócz wymienionych wyżej cech mebli drewnianych warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno – uniwersalność i ponadczasową elegancję.Stoły drewniane w kuchni czy w jadalni, komody i szafy drewniane w sypialni czy w salonie i inne meble wykonane z tego tworzywa nie tylko dobrze się prezentują (także wraz z upływającym czasem, który tylko dodaje im uroku i specyficznego charakteru), ale także odnajdują się w wielu aranżacjach. Tak naprawdę ten rodzaj umeblowania stanowi świetną bazę do niemal każdego stylu i w każdym z nich odgrywa ważną rolę. Dlatego też warto postawić na meble drewniane, które sprawią, iż dane wnętrze będzie zawsze modne, eleganckie i przytulne. Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby meble wykonane z drewna charakteryzowały się subtelnym i uniwersalnym ubarwieniem, które sprawdzi się bez względu na styl pomieszczenia i gust domowników.

Dodatki – oryginalność i indywidualny styl

Urządzenie domu lub mieszkania w klasycznym stylu sprawia, iż wnętrze będzie zawsze modne i na czasie. Jednak także i takie wnętrze daje możliwość pewnych zmian, podążania za modnymi trendami, a nawet swego rodzaju aranżacyjnych szaleństw. Takim obszarem są wszelkiego rodzaju dodatki, które można zmieniać i modyfikować naprawdę niewielkim kosztem. Tym bardziej, iż uniwersalna baza w postaci klasycznego wnętrza daje wiele możliwości i jest doskonałym tłem do tego, aby bawić się różnymi dekoracjami. I co więcej – to właśnie dodatki mogą być odzwierciedleniem aktualnie panujących trendów czy indywidualnych upodobań. Chcemy trochę ożywić wnętrze? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać kolorystyczne akcenty w postaci zasłon, ozdobnych poduszek, różnobarwnych krzeseł kuchennych czy kolorowych bibelotów. Tęsknimy za odrobiną egzotyki? Zasłony w stylu boho doskonale spełnią swoją funkcję. Natomiast odrobinę ekstrawagancji możemy wprowadzić za pomocą ozdobnej lampy, zapadającego w pamięć obrazu czy wzorzystych dywaników na podłodze. I co niezwykle istotne – wszystkie te dodatki mogą być chwilowe, a ich zmiana lub powrót do stonowanego wnętrza jest szybkie, proste i stosunkowo niedrogie. Dlatego też to właśnie one powinny być odpowiedzią na ewentualne mody i trendy. Natomiast sama baza powinna zostać niezmieniona i bardzo klasyczna.

konsola drewniana biała

Więcej konsoli drewnianych seart.pl

Co jeszcze decyduje o tym, iż dane wnętrze jest uniwersalne i cały czas modne? Ważnym elementem wyposażenia są także rośliny. W tym przypadku można mówić o dwóch podstawowych zaletach. Z jednej strony rośliny przynoszą korzyści zdrowotne, z drugiej – są atrakcyjne wizualnie. Warto na nie postawić, a wnętrze zyska niebanalnego charakteru.

Wiecznie modne wnętrze to marzenie wielu z nas. Na szczęście jest to bardzo łatwo osiągalne. Wystarczy nie podążać ślepo za modą i nagłówkami z pierwszych stron gazet. Warto postawić na klasyczne rozwiązania, które można uzupełnić oryginalnymi i nieco ekstrawaganckimi dodatkami. W ten sposób uzyskamy harmonijne, symetryczne i eleganckie wnętrze, które nigdy nie wyjdzie z mody.