Praktyczne rozwiązania do każdej kuchni

Nie wszyscy potrafią gotować i nie każdy lubi to robić. Wiele osób jedzenie traktuje jako zaspokajanie potrzeb własnego organizmu, a inni jako przyjemność. Niezależnie od naszej postawy i upodobań, niemal każdy korzysta z kuchni przynajmniej jeden raz w ciągu dnia. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby kuchnia była praktyczna, a poruszanie się po niej intuicyjne. W tym tekście znajdziesz kilka inspiracji, które pozwolą Ci stworzyć funkcjonalną i estetyczną kuchnię.

Jak rozmieścić meble w kuchni?

W internecie znajdziesz wiele artykułów i filmów instruktażowych traktujących o ustawianiu mebli w kuchni. Z niektórych dowiesz się ze sporą dokładnością, w którym miejscu mają stanąć meble i jakie wymiary powinny mieć. Tymczasem kuchnie to nie laboratorium naukowe, które należy urządzać według ścisłych wytycznych. W tym pomieszczeniu powinieneś czuć się wygodnie i komfortowo. Musi być dostosowane właśnie do Twoich potrzeb, wad i upodobań.

Jeśli wybierasz meble, rozmieść je w taki sposób, żeby przestrzeń kuchenną wykorzystać optymalnie. Nie ma chyba pani domu, która powie, że jej kuchnia jest za duża. Warto zatem ustawiać meble w taki sposób, żeby miejsce wykorzystać możliwie najlepiej. Zadbaj też o to, żeby przebieg pracy był zoptymalizowany. Miejsce na przedmioty najczęściej używane powinno być w centralnym punkcie kuchni. Z kolei odświętna zastawa, czy zapasy długoterminowej żywności mogą znaleźć się w szafkach nieco dalej.

skrzynia drewniana

Wiecej mebli z kolekcji Sara znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/sara.html

Wybierając meble, zadbaj o wygodę ich użytkowania. Nie umieszczaj półek poza zasięgiem większości użytkowników szczególnie w kuchniach zabudowanych. Jeśli z pomieszczenia będą korzystały niższe osoby, najwyższe półki dostosuj do ich wzrostu. Sprawdź, w którą stronę otwierają się skrzydła szafek, żeby nie dochodziło między nimi do kolizji, lub żeby nie zakrywały innych newralgicznych miejsc. Miej na uwadze, że meble i szafki będą dosyć intensywnie eksploatowane. W związku z tym sięgnij po solidne meble drewniane zabezpieczone przed wilgocią.

Nie zapomnij też o wydzieleniu stref, które pomogą Ci w lepszym funkcjonowaniu wewnątrz kuchni. Miejsce na odpady powinno znaleźć się w jednym konkretnym miejscu. Szafka pod zlewem jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ łatwo wyrzucisz do umieszczonych tam pojemników resztki jedzenia. Miejsce na zapasy może znajdować się w oddaleniu od blatu kuchennego. Staraj się, żeby większość pożywienia z długim terminem ważności do spożycia znajdowało się w jednym miejscu. W ten sposób unikniesz poszukiwań. Przybory do gotowania umieść w odrębnej szufladzie niż akcesoria do pieczenia. Nie mieszaj ich ze sztućcami czy produktami do czyszczenia kuchni.

Poprawa funkcjonalności szafek kuchennych

Zazwyczaj większość akcesoriów kuchennych chowa się wewnątrz szafek. To w nich powinno się znaleźć miejsce dla sztućców, naczyń i innych podręcznych przedmiotów kuchennych. Już podczas wyboru mebli zadbaj o to, żeby były zróżnicowane wymiarowo. Dzięki temu z łatwością schowasz w nich więcej produktów.

Dla poprawy funkcjonalności szafek wprowadź w nich kilka sprytnych usprawnień. Do przechowywania talerzy lub pokrywek najlepsze będą stojaki. Z ich pomocą naczynia ustawisz pionowo i w razie potrzeby z łatwością do nich dotrzesz. Zajmą niewiele więcej miejsca niż poukładane na sobie talerze czy rozrzucone pokrywki. W ostatnim czasie w kuchniach coraz częściej pojawiają się funkcjonalne szafki typu cargo. Te wysuwane wąskie szuflady są wysokie, dlatego znakomicie nadają się do przechowywania przypraw czy drobnych przyrządów kuchennych.

Mogą Cię zainteresować


We wnętrzach szafek kuchennych możesz ukryć inne rozwiązania. Znakomicie sprawdzają się wysuwane półki czy uchwyty szczególnie w szafkach narożnych. Dzięki nim nie tracisz tej przestrzeni, a wyjęcie naczyń będzie łatwe. Sprawdzają się też wysuwane kosze, w których możesz przechowywać akcesoria o nietypowych gabarytach lub kształtach. Szuflada ze sztućcami też nie musi być drogą przez mękę, kiedy zaczniesz szukać w niej dawno nieużywanego noża. Wprowadź podwójne szuflady, w których na wyższym poziomie będą przechowywane sztućce codziennego użytku, a w niższych dodatkowe akcesoria.

Dodatkowe elementy wyposażenia kuchni

Skoro temat mebli mamy już załatwiony, pora na dodatki. Nie wszystkie akcesoria i naczynia zmieszczą się do szafek i półek. Dla części z nich będziesz musiał znaleźć miejsce poza szafkami. Nie musi to oznaczać bałaganu w kuchni. Jeśli odpowiednio rozmieścisz akcesoria, nawet w minimalistycznych wnętrzach dodatkowe produkty nie będą stwarzały wrażenia chaosu. Tymczasem w bardziej radosnych wnętrzach rustykalnych czy prowansalskich takie wiszące akcesoria są nawet wskazane.

Patelnie możesz umieścić na ciekawym wieszaku zawieszonym nad wyspą lub blatem kuchennym. Ułożone w kolejności od największej, będą ciekawą dekoracją całej kuchni. Znajdzie się tam miejsce także dla większej chochli na zupę czy łyżki z otworami do makaronu. Możesz sięgnąć po specjalne uchwyty z haczykami, na których umieścisz nożyczki, otwieracze czy niezastąpione w kuchni gumki recepturki. Dzięki temu wszystkie drobiazgi będziesz mieć zawsze pod ręką.