Jak pozbyć się gumy do żucia z drewnianej podłogi lub z drewnianych mebli?

Guma do żucia jest produktem, który ciężko usunąć z wielu tkanin i materiałów a szczególne z mebli drewnianych. Szczególnie w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, lubi przyklejać się do ubrań czy włosów. Równie często stanowi niespodziankę pod blatem stołu, który najmłodszym wydaje się najlepszym miejscem do umieszczania zużytej gumy. Jeśli tam się nie utrzyma, może zostać rozdeptana i przykleić się do parkietu. Jeśli mamy do czynienia z elementami wykonanymi z naturalnego drewna, warto zastanowić się, w jaki sposób usunąć gumę z ich powierzchni.

Usuwanie mechaniczne

Meble drewniane i podłogi wykonane z desek są niezwykle eleganckie i zdobywają coraz większą popularność. Drewno jest surowcem bardzo wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne, jednak nie niezniszczalnym. Warto pamiętać o tym podczas usuwania zabrudzeń takich jak guma do żucia. Szczególnie jeśli w pierwszym odruchu w naszych rękach pojawi się metalowy nóż lub inne narzędzie mechaniczne.

Mogą Cię zainteresować


Głównym składnikiem gumy do żucia jest poliizobutylen, czyli materiał, który stosuje się także do produkcji wykładzin, uszczelek lub klejów. Nic dziwnego, że ten materiał świetnie przykleja się do wszystkich materiałów wykończeniowych. Nieregularna struktura drewnianych mebli i parkietów tworzy świetne warunki do przyklejania gumy do żucia. W porowatą strukturę z wystającymi fragmentami słoi guma świetnie się dopasowuje. Dodatkowo drewno chłonie wilgoć, dzięki czemu guma szybko wysycha i trwale się do niego przykleja.

Pierwszą metodą, jaką powinniśmy zastosować w celu usunięcia gumy, jest działanie narzędziami mechanicznymi. W tym celu najlepiej skorzystać z płaskiego noża o półokrągłym czubku. Dzięki temu istnieje duża szansa, że unikniemy zarysowań struktury na powierzchni mebla czy paneli. Jeśli mamy szczęście i guma przyklejona jest lekko, po poruszeniu nożem odejdzie w całości. Najczęściej mamy na to szansę w przypadku mebli. Na parkiecie ten materiał bywa przydeptany i dokładnie przykleja się do struktury klepek, dlatego na całkowite odklejenie nie mamy większych szans. Wówczas delikatnymi drobnymi ruchami warto zetrzeć możliwie dużo zabrudzenia i przejść do kolejnego punktu.

Działanie niskiej temperatury

Każda mama i babcia wie, że guma do żucia przyklejona do ubrania najlepiej schodzi… w lodówce. Chodzi tu o uzyskanie niskiej temperatury, w której guma sztywnieje i staje się bardziej krucha. Wówczas z powierzchni tkaniny schodzi bardzo dobrze, dzięki czemu spodnie czy koszulka szybko nadają się ponownie do codziennego użytku.

W przypadku drewnianych elementów wyposażenia, sytuacja wygląda nieco gorzej. Trudno bowiem umieścić mebel w zamrażalniku. Można jednak zadziałać na gumę do żucia lodem, co przyniesie podobny efekt. Po około pół godzinie guma powinna być już twarda i bardziej krucha. Można wówczas spróbować usunąć ją za pomocą płaskiego nożyka.

Warto przy tym pamiętać, że kostki lodu należy umieścić wewnątrz foliowego opakowania. Dzięki temu drewno, poddane długotrwałemu działaniu wilgoci, nie będzie jej chłonęło do wewnątrz swojej struktury. Zapobiegnie to pęcznieniu elementu i uniemożliwi wyrządzeniu jeszcze większych szkód.

Natłuszczenie powierzchni

Jak wiadomo, olej roślinny często stosuje się do natłuszczania elementów drewnianych. Jest to jedna z tradycyjnych metod chronienia ich przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także nadawania im połysku. Warto również sięgnąć po olej rośliny w przypadku usuwania gumy do żucia. Może to być dowolny olej używany do smażenia, niezależnie od tego, czy to olej rzepakowy, słonecznikowy czy nawet oliwa z oliwek.

Mogą Cię zainteresować


Olej należy nałożyć na powierzchnię przyklejonej gumy, a także wokół niej. Można użyć do tego szmatki, dzięki której precyzyjnie dotrzemy do zabrudzenia. Ten produkt spożywczy powinien osłabić przylepność gumy do żucia, dzięki czemu łatwiej odejdzie od struktury stołu, szafki lub klepek podłogowych. Tego sposobu nie poleca się w przypadku delikatnych mebli woskowanych, ponieważ olej może zniszczyć warstwę wosku. W tych meblach, jeśli nie pomaga szmatka nasączona środkiem z dodatkiem wosku, lepiej zaniechać innych sposobów czyszczenia.

Środki chemiczne i rozpuszczalniki

Czasem trudne sytuacje wymagają podjęcia trudnych decyzji. Nie zawsze naoliwienie czy zamrożenie powierzchni drewnianych pozwoli na całkowite usunięcie przyklejonej gumy. Wówczas można zadziałać wilgotną miękką szmatką nasączoną płynem do naczyń. Dokładne szorowanie można naprzemiennie stosować z suszeniem powierzchni, co pozwala zapobiec zniszczeniu struktury drewna. W szczególnie trudny przypadkach można zastosować rozpuszczalnik acetonowy lub wysokoprocentowy alkohol na przykład spirytus. Zawsze po zakończonej pracy powierzchnię trzeba zmyć czystą wodą i dokładnie osuszyć.

Nie można zapominać o tym, że struktura drewna może być wrażliwa na środki chemiczne. Często do malowania stosowane są ekologiczne lakiery, których rozpuszczalnikiem jest woda. W związku z tym po przetarciu szmatką nasączoną w spirytus lub aceton może się okazać, że razem z gumą zetrzemy także barwnik. Wówczas mogą być konieczne prace renowacyjne w obrębie zniszczonej części mebla. Fragment mebla lub cały element będzie trzeba wyszlifować, a dodatkowo ponownie nałożyć farbę. Należy więc pamiętać o odpowiednio dobranych proporcjach, a w widocznych miejscach unikać tej metody.