Drewno, drewno wszędzie!

Drewno jest surowcem, z którego wykonywane są pokrycia ścian, podłóg, schodów oraz mebli. Ponadto drewno można spotkać również na innych elementach, na które na co dzień możemy nawet nie zwracać uwagi. Ramki na zdjęcia, półki, świeczniki czy zegary, czyli akcesoria dekoracyjne również w dużej mierze są wykonane z naturalnego surowca. Aranżując mieszkanie lub decydując się na zakup dekoracji, często nie zastanawiamy się nad kolorem drewnianych elementów. Drewno we wnętrzu jest powszechne i stanowi nieodłączny element wystroju mieszkań. Aby mieszkanie prezentowało się estetycznie, warto postawić na drewno w jednej tonacji kolorystycznej. Odcienie mebli z pewnością będą różnić się między sobą, ponieważ ten naturalny surowiec ma niejednolitą strukturę i różne usłojenie drewna. Nawet jeśli postawimy na jeden gatunek drewna, nie możemy oczekiwać, że zaprezentuje się dokładnie w ten sam sposób. Dlatego najlepiej, jeśli zdecydujemy się na meble drewniane w jednym wybarwieniu. Oczywiście łączenie gatunków drewna jest jak najbardziej dozwolone, należy jednak pozostać przy jednym kolorze wybarwienia. Nawet jeśli zdecydujesz się pokryć drewno tym samym olejem, lakierem lub bejcą, kolory drewna będą nierównomierne. Dlatego najlepiej dominujący kolor drewna przełamać kolorem permanentnym, np. białym, kawowym czy grafitowym.

Łóżko drewniane

Więcej w kolekcji rustykseart.pl

Drewno w przestrzeni kuchennej

Najtrudniejszą częścią do zaaranżowania jest kuchnia. Tutaj, oprócz dekoracji i mebli, drewno pojawia się również na blatach roboczych w kuchni, stole jadalnianym czy stoliku kawowym. Obecność wielu elementów składających się na przestrzeń kuchenną sprawia, że zanim zaczniemy urządzać wnętrze, warto poświęcić chwilę na analizę, jak połączyć różne odcienie drewna? Stylowo i zachwycająco zaprezentuje się jeden rodzaj blatu na powierzchni stołu, stolika kawowego oraz blatu roboczego w kuchni. Spójność i harmonię utrzymasz, jeśli zdecydujesz się na fronty mebli w podobnym tonie. Jeśli zdecydowałeś o tym, żeby na podłodze również widniał deseń drewna, dobrze byłoby wziąć pod jego kolor przy wyborze drewnianych mebli kuchennych. Oczywiście uzyskanie takiego samego koloru jest niemożliwe, dobrze byłoby jednak utrzymać całość w jednej tonacji. Nie obawiaj się, że całość będzie mdła i nijaka. Drewno charakteryzuje się różnorodnym usłojeniem, obecnością słojów, rozpękań i szczelin. Nawet jeśli na powierzchni nie będą wyczuwalne – zostaną wypełnione, co z kolei jest dodatkowym urozmaiceniem. Atrakcyjność zwiększą również stylowe uchwyty meblowe. Jeśli zależy ci jednak na obecności kilku kolorów w kuchni, zdecyduj się na zestawienie drewna z subtelnym, kryjącym kolorem.

Ciemne czy jasne? Czyli drewno w sypialni

Zastanawiasz się, jak łączyć drewno w pokoju czy sypialni ? Tutaj sytuacja wydaje się nieco łatwiejsza. Wybierając meble drewniane do gabinetu, sypialni czy pokoju młodzieżowego możesz kierować się nie tyle kolorem ile stylistyką. Różne kolory drewna w jednym pokoju zaprezentują się interesująco, jeśli będzie łączył je wspólny mianownik. Tym mianownikiem mogą być charakterystyczne uchwyty do mebli, zaoblone krawędzie brył czy frezy widniejące na frontach. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, jak łączyć ciemne meble z jasnymi, najpierw zastanów się nie tylko nad kolorem, ale również nad specyfiką drewna. Ważne jest, aby wszystkie meble, które pragniesz zaprosić do swojego wnętrza, były wykonane z tego samego rodzaju drewna . Wprowadzanie różnych gatunków w różnym wybarwieniu, może wyglądać kiczowato i nieatrakcyjnie. Niezależnie od tego, czy ciemne drewno, czy jasne drewno zagości w twoim mieszkaniu, najważniejszą kwestią jest konsekwencja. Jeśli słoje na jednym meblu są ułożone pionowo, zwróć uwagę, aby na pozostałych bryłach zostały wyeksponowane w podobnej konfiguracji. Podobna zasada obowiązuje w przypadku strukturyzowanej powierzchni mebli z drewna. Zastosowanie wspomnianych zasad i sugestii to klucz do stworzenia inspirującego wnętrza , które pomimo różnorodnej kolorystyki zaprezentuje się interesująco i urzekająco.

Łóżko drewniane

Więcej w kolekcji naturalseart.pl

Obecność drewna w mieszkaniu jest nieodzowna. Elementy wykonane ze wspomnianego surowca pojawiają się w każdym wnętrzu. Aby mieszkanie cieszyło pięknym, spójnym wyglądem, należy pamiętać nie tylko o kolorach drewna w mieszkaniu, ale również o stylistyce. Nie w każdym stylu każdy odcień drewna jest pożądany. Dla przykładu – w stylu prowansalskim świetnie zaprezentuje się drewno bielone, z kolei we wnętrzach rustykalnych doskonale sprawdzi się ciemne drewno. Najważniejsza jest jednak konsekwencja, która przyczyni się do zachowania spójności i harmonii w wymarzonych czterech kątach.