Jak dopasować deseń mebli do podłogi i drzwi?

Większość nowoczesnych aranżacji pomieszczeń wykorzystuje do dekoracji naturalne materiały. Poza betonem, czy gołą cegłą zazwyczaj dominują w nich elementy drewniane. Wybierając aranżację pomieszczenia, warto zwrócić uwagę nie tylko na kolorystyczny dobór poszczególnych płaszczyzn, ale także na ich desenie. Dotyczy to zarówno dopasowania drzwi do podłogi, jak i mebli do pozostałych elementów. Jakimi zasadami się kierować, żeby pomieszczenie wyglądało dobrze i nie panowała w nim nuda czy bałagan stylistyczny?

Tło i dekoracja

Komoda z drewna

Wiecej mebli z kolekcji Country znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/country-k-81.html

Zasad dopasowania koloru i wzoru na drzwiach do podłogi jest wiele. Zazwyczaj te elementy są dopasowane do siebie i utrzymane w podobnym wzornictwie oraz barwie. Dla odróżnienia drzwi od podłogi stosuje się inny układ elementów. Jeśli w drzwiach są poprzecznie ułożone pasy, na podłodze układa się je wzdłuż. Dzięki temu tworzą jedną całość, jednak poszczególne strefy wyróżniają się. W niektórych aranżacjach drzwi i podłogi dobierane są na zasadzie kontrastu i skrzydło drzwiowe jest dopasowane do gładkiej powierzchni ściany, a nie drewnianej podłogi. Jak w takim razie znaleźć uniwersalną metodę, według której będzie można dopasować deseń?

Każda aranżacja jest inna i dobór elementów powinien być indywidualną decyzją. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu ciekawego deseniu na meblach lub elementach wykończeniowych, wybierzmy go na jednej lub dwóch ze wspomnianych części. Zadbajmy o to, żeby pomieszczenie nie było naszpikowane tylko intensywnymi wzorami drewna, ponieważ będzie wówczas mało estetyczne i wizualnie ciężkie. 

Warto jednak zastanowić się, który część jest dekoracją, a który jedynie ma stanowić tło. Niezależnie od umiejscowienia i funkcjonalności poszczególnych elementów, dekoracją może być dowolny z nich. Warto jednak pamiętać, że tylko dobrze dobrane i umiejscowione tło pozwoli ukazać wszystkie aspekty dekoracyjnego deseniu. 

Mogą Cię zainteresować


Dekoracyjne meble

Zazwyczaj podczas aranżacji wnętrz wybieramy meble, jako główny element dekoracji. Na rynku obecnie dostępne są meble w różnych deseniach, a także formach. Wiele z nich wykorzystuje do stworzenia dekoracji naturalne nierówności i przebarwienia charakterystyczne dla drewna. Wiele takich propozycji można znaleźć wśród mebli drewnianych Seart, które w dużej mierze stawiają właśnie na ciekawy i naturalny deseń.

W przypadku wyboru mebli wykonanych z ciemnego drewna z wyrazistym ciekawym wzorem warto przygotować dla nich tło. Wówczas podłogi powinny mieć deseń delikatny, który nie będzie mocno rzucał się w oczy. Dobrze jest dobrać elementy z jasnego drewna lub podobnego do użytego w meblach, tylko w jasnych odcieniach. W przypadku drzwi mamy dwa rozwiązania. Możemy dopasować je do podłogi i pokazać jednolity charakter tych elementów lub wybrać deseń zbliżony do mebli. 

Meble jako dodatek do dekoracji

łóżko drewniane

Wiecej mebli z kolekcji Marika Sosnowa znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/marika-sosnowa-k-30.html

Nie zawsze jednak to meble stanowią główny punkt dekoracji. W niektórych pomieszczeniach możemy postawić na elementy dekoracyjne na podłodze, co może się przydać do optycznego podwyższenia pomieszczenia. Ciemne drewniane panele mogą być bardzo efektowne. Dodatkowo ułożone w jodełkę, sprawdzą się w minimalistycznych przestrzennych pomieszczeniach. Często w nowoczesnych wnętrzach stosowane są także panele z deseniem drzew owocowych, które są bardzo zróżnicowane kolorystycznie.

Jeśli dekoracją ma być deseń paneli lub parkietu dla ciekawego podkreślenia podłogi warto zrezygnować z wyrazistych mebli. Można postawić na lakierowane drewno lub malowane na biało, na którym pozostaną widoczne ciemniejsze cienie przebarwień. Stylistyka mebli powinna być lekka i warto wybrać modele posadowione na wąskich i wysokich stopach. W przypadku ekspozycji wyrazistych wzorów podłogi i drzwi warto też zrezygnować z wykładzin oraz dywanów.

Podobne desenie

Przywiązanie do konkretnych kolorów czy wzorów to indywidualna sprawa każdej osoby, która organizuje wyposażenie wnętrza. Jeśli ktoś nie wyobraża sobie mieszkania bez mocnych akcentów z wyrazistym deseniem drewna, trudno mu tego odmówić. Nie trzeba rezygnować z tego wzoru w żadnym z elementów wyposażenia, pod warunkiem, że zastosujemy odrębne odcienie. Tak jak w pozostałych wariantach, musimy też pamiętać o tle.

Ciemne drewno może doskonale prezentować się na podłodze. Jeśli jednak chcemy dołożyć do niego ciemne meble także z widocznym wzorem słoi i sęków, warto porzucić pomysł o klepkach układanych w jodełkę. Wówczas lepszym pomysłem będzie wybór możliwie najszerszych paneli, na których deseń nie będzie dodatkowo zdobiony poprzez nietypowe układanie podłogi. W przypadku drzwi można umieścić szerokie i w miarę proste ościeżnice, które będą pasowały do podłogi. Dobrym pomysłem jest też tonowanie odcieni poszczególnych elementów, żeby pomieszczenie nie zaczęło przypominać średniowiecznej drewnianej chaty.

Warto w pomieszczeniach, w których stawiamy na jednolite wyraziste desenie skontrastować je kolorystyką ścian. Jeśli wybierzemy wyrazisty ciemny wzór drewna, warto postawić na gładkie i jasne ściany, które podkreślą te desenie. Z kolei, jeśli mało wyrazisty deseń wybierzemy do mebli, podłóg i drzwi trzeba zadbać o intensywne lub wzorzyste dekoracje ścian.

Mogą Cię zainteresować