Kuchnia to jedno z pomieszczeń, w którym zazwyczaj jest zbyt mało miejsca. Przygotowywanie potraw często wymaga realizacji kilku czynności jednocześnie, w związku z tym przestrzeń robocza jest bezcenna. Osoby, które lubią gotowanie, muszą zadbać nie tylko o dobre rozmieszczenie mebli, ale także o ich odpowiednią wysokość. Dzięki temu pomieszczenie będzie bardziej funkcjonalne, a długotrwała praca nie wywoła dodatkowych dolegliwości i bólu pleców.

Standardowa wysokość mebli

Komoda z drewna

Przez wiele lat większość producentów mebli przygotowywała produkty w standardowych wysokościach. Żeby zapobiec problemom z dopasowanie szafek do siebie i umożliwić wewnątrz zamknięcie sprzętów domowych i urządzeń AGD, meble miały wysokość 82 centymetry. Składał się na nią dziesięciocentymetrowy cokół i korpus o wysokości 72 cm. Do tej pory w sieciówkach u dużych producentów meblowych dominuje ta standardowa wysokość.

Niestety standardy nie są dla wszystkich, w związku z czym wiele osób nie czuje się komfortowo, pracując przy meblach w tym wymiarze. Szacuje się, że meble o wysokości 82 cm są najlepsze dla osób o wzroście do 165 cm. Co w takim razie z gospodyniami, które mają inny wzrost?

Doraźne rozwiązania mogą polegać na ułożeniu dodatkowego blatu lub nóżek do regulacji. Można także podnieść nieco cokół, wykorzystując do tego konstrukcję z drewna lub innych materiałów budowlanych. Takie rozwiązania jednak mają swoje wady. Po pierwsze, zarówno blat, jak i nóżki mogą podnieść konstrukcję zaledwie o kilka centymetrów. W przypadku podniesionych nóżek mebel może nieco stracić na estetyce. Ponadto każde z tych rozwiązań przewiduje jedynie podniesienie mebli, co osobom niższym nie będzie w niczym pomocne. Jedynym skutecznym rozwiązaniem są meble na wymiar, które w przypadku kuchni są bardzo popularne.

Mogą Cię zainteresować


Jak zmierzyć optymalną wysokość

Zanim pobiegniemy do przedstawicieli firmy zajmującej się produkcją mebli na wymiar, warto określić, jaka wysokość będzie optymalna. Chodzi o blat umiejscowiony w taki sposób, żeby nie pracować przy nim w pozycji przygarbionej. Z drugiej strony dłonie powinny być na takiej wysokości, żeby nie męczyć ramion. Dotyczy to zarówno mebli będących w ciągu z piekarnikiem i zmywarkę, jak i wolnostojących wysp kuchennych. Jak sprawdzić, jaka wysokość jest odpowiednia?

Jest na to prosty sposób, który przypominają także osoby zajmujące się produkcją mebli. Wystarczy ustawić się przy ścianie w wyprostowanej pozycji, a następnie zgiąć ręce w łokciach. Dłonie i przedramiona powinny być ułożone równolegle do podłogi. Od odległości, która dzieli dłonie od podłogi, należy odjąć od 10 - 15 centymetrów. Wówczas osiągniemy wygodną wysokość, na której powinien być umiejscowiony blat roboczy w kuchni.

Powyższy przykład pokazuje, że nie potrzeba dokładnych obliczeń, w których wynik będzie podany w pojedynczych centymetrach. Wystarczy określić z dokładnością do pięciu centymetrów wysokość blatu. Często producenci także nie są w stanie wykonać mebli w bardzo dokładnym wymiarze, proponując wysokości co pięć lub dziesięć centymetrów. Sięgając po konkretny wymiar, warto wziąć też pod uwagę inne osoby, które będą korzystały z kuchni. Jeśli jest to miejsce, w którym rządzi tylko jedna pani domu, wysokość musi być dopasowana pod nią. W przypadku większej ilości użytkowników, którzy spędzają czas w podobnym wymiarze czasu, należy znaleźć pośredni wymiar. W skrajnych przypadkach można postawić na dodatkowe stanowisko o innej wysokości niż pozostałe meble.

Wysokość mebli, a kuchnia zabudowana

Komoda z drewna

W wielu nowoczesnych kuchniach, w których widoczne są minimalistyczne trendy, projektanci stawiają na całą ścianę zabudowaną meblami. Wybrana ściana jest wykonana w formie szafy z mniejszymi półkami, dzięki czemu w kuchni nie widać żadnych artykułów i przedmiotów kuchennych. Wewnątrz takich szafek znajdują się także sprzęty domowe, których fronty pokryte są płytami meblowymi. W efekcie cała zabudowa ma jednakowy wygląd, przypominając ścianę.

W tym przypadku trudno mówić o wyborze wysokości mebli, ponieważ nie ma w nich blatu roboczego. Najczęściej stanowisko do przygotowania potraw ustawiane jest w pobliżu zabudowy lub stawia się na wyspę ulokowaną gdzieś na środku kuchni. Warto jednak dobrać odpowiednią wysokość półek i zadbać o to, żeby wygodny dostęp był do każdej z nich.

Najwyższe półki powinny być na takiej wysokości, żeby najniższe osoby użytkujące kuchnię mogły je swobodnie otworzyć. Taka sama zasada obowiązuje także w półkach wiszących w klasycznej kuchni. Można oczywiście wspomagać się taboretem, jednak stosuje się to w skrajnych przypadkach. Warto także pamiętać o rozmieszczeniu wyposażenia wewnątrz półek. Należy unikać umieszczania ciężkich przedmiotów w górnych półkach, nie tylko z uwagi na obciążenie ich konstrukcji. Wyjęcie i przetransportowanie przedmiotów na podłogę musi być bezpieczne i komfortowe.

Mogą Cię zainteresować