Różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami

Wiele par żyje w pełni harmonicznych związkach. Jednomyślność partnerów kończy się jednak tam, gdzie chodzi o temperaturę pokojową w ich strefie wygody, czyli w sypialni. Różnice pomiędzy nimi dotyczą zarówno tego, w jakiej temperaturze oboje czują się dobrze, jakie powinny być metody wietrzenia tego pomieszczenia, czy też jaką kołdrę powinni oni wybrać. Kobieta woli mieć przytulnie ciepło a męska połowa związku chciałaby często spać przy stale otwartym oknie. Bierze się to stąd, że kobiety i mężczyźni mają z reguły różne poczucie ciepła: osoba lubiąca spać w cieple napotyka na partnera wolącego chłód podczas snu. Często staje się to powodem najprzeróżniejszych konfliktów, których można jednak w zupełnie prosty sposób uniknąć. Trzeba tylko wziąć pod uwagę fakt, że każdy powinien kierować się swoją indywidualną potrzebą ciepła i w związku z tym dokonywać wyboru kołdry, która będzie grzała odpowiednio do upodobań danej osoby.

Osoby starsze

Nie tylko pary, które chcą usuwać z drogi wszystkie przeszkody stające na drodze ich wiecznemu zakochaniu, lecz również osoby starsze powinny wziąć sobie to do serca. Panująca w sypialni przyjemna temperatura ma duże znaczenie dla kształtowania otoczenia strefy snu. Aby osiągnąć w sypialni taki klimat, który będzie odczuwalny jako przyjemny, należy zgrać z sobą jego różne składniki, takie jak temperatura, wilgotność, lub ruch powietrza.

Osoby z niskim ciśnieniem

Osoby z niskim ciśnieniem mówią często o odczuciu zimna w określonych częściach ciała, takich jak stopy, lub o zjawiskach związanych z przeciągami. Takie osoby są szczególnie wrażliwe na zakłócenie ich poczucia wygody termicznej. Dotyczy to często osób z niską wagą ciała.

Osoby z wyższym ciśnieniem

U osób z wyższym ciśnieniem daje się często zauważyć, że już przy minimalnie podwyższonej temperaturze otoczenia może wystąpić u nich związane z ciepłem poczucie niewygody. Takim osobom szybko robi się zbyt gorąco i mają one tendencję do pocenia się. Dotyczy to często osób z wyższą wagą ciała i/lub z dużym „temperamentem”.

Jeżeli będzie się zwracać uwagę na przyjemny klimat w pomieszczeniu i z namysłem dobierze kołdrę, to nic nie stanie na przeszkodzie dającemu wypoczynek snu. Jeżeli podczas dokonywania wyboru kołdry, nakładki na materac i materaca uwzględni się kilka rzeczy, to każdy będzie mógł uzyskać optymalny dla niego klimat do snu pod swoją kołdrą.