Komoda to mebel, który odnajdziemy niemal w każdym domu. Bez względu na styl, w jakim urządzone są wnętrza mieszkania, komoda zawsze będzie odpowiednim wyborem: wspaniale wygląda, a do tego jest niezwykle funkcjonalna i zazwyczaj bardzo pojemna! Ze względu na swoje liczne walory, mebel ten najczęściej nie należy do najtańszych, jeśli więc nie chcemy przy każdym remoncie inwestować w nową komodę, warto odświeżyć wygląd już posiadanego mebla.

Stara komoda i jej potencjał

Komody zwykle mają dość uniwersalną formę. Każdy sklep meblowy posiada w ofercie komody różnego typu: najpopularniejsza jest klasyczna komoda, czyli komoda z szufladami, ale coraz większym uznaniem wśród klientów cieszy się komoda z drzwiczkami, albo typ mieszany. Ze względu na rosnącą popularność stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz, obecnie prawdziwym hitem okazuje się być komoda Komoda z drewnaz koszami lub paczkami. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj tego szalenie modnego mebla posiadamy, z pewnością tkwi w nim ogromny potencjał aranżacyjny. Najłatwiej wszelkim przeróbkom poddają się meble drewniane, one z resztą są również najsolidniejsze, jeśli więc posiadamy starą komodę i przetrwała w dobrym stanie do dnia dzisiejszego, najpewniej jest ona wykonana właśnie z drewna. Taka drewniana komoda daje nam wiele możliwości: możemy ją jedynie odświeżyć, nakładając nową warstwę lakieru i zmieniając uchwyty i zawiasy do drzwiczek, przemalować na dowolny kolor, a nawet nanieść różnego rodzaju wzory, albo sprawić, by wyglądała na jeszcze starszą, niż jest w rzeczywistości. Zanim przystąpimy do prac renowacyjnych, musimy sobie odpowiedzieć na dwa pytania: jakie będzie przeznaczenie komody? oraz w jakim stylu urządzone jest wnętrze, w którym ją umieścimy? Tylko uświadomienie sobie tych dwóch kwestii pozwoli nam uzyskać piękny i funkcjonalny mebel, z którego będziemy w pełni zadowoleni.

Przeznaczenie komody a jej podstawowe cechy

Dlaczego tak ważne jest, by już na wstępie określić, jakie będzie dalsze przeznaczenie naszego mebla? Komoda do dziecięcego pokoju wymaga obecności szuflad na ubranka i kosmetyki maluszka. Najpraktyczniejsza będzie komoda z przewijakiem, dlatego warto pomyśleć o jego dorobieniu do starego mebla. Ze względu na aspekt czysto ekologiczny, najlepiej wybierać dobre preparaty do odświeżenia komody: naturalne woski i lakiery z atestem sprawdzą się tutaj najlepiej. W pokoju starszego dziecka komoda może przybrać barwy, dominujące w całym pomieszczeniu – w ten sposób uzyskamy modny mebel, idealnie odzwierciedlający gusta i potrzeby naszej dorastającej pociechy. Komoda do sypialni zwykle nie musi być zbyt dużych rozmiarów, bowiem najczęściej przechowujemy w niej jedynie bieliznę. Tu warto zdecydować się na jasne kolory, oczywiście pod warunkiem, że biała komoda, albo mebel w pastelowych barwach będzie nam pasować do reszty wystroju. Jasna kolorystyka sypialni ułatwi zasypianie i sprawi, że będziemy wstawać bardziej wypoczęci. Komoda do salonu powinna być okazała i reprezentatywna, zwykle bowiem pełni funkcję mebla-dekoracji, uzupełniając stylistykę pomieszczenia. Ostatnio bardzo modna stała się komoda na wino, nie jest trudno tak przerobić mebel, by pomieścić w nim kilka butelek szlachetnego trunku.

Stwórz komodę w odpowiednim stylu!

Nawet najpiękniejsza drewniana komoda nie będzie dobrze wyglądać w naszym domu, jeśli nie dopasujemy jej do stylu wnętrza, w którym się znajduje. Zasady doboru mebli do aranżacji wnętrz nie są trudne, warto się z nimi zapoznać, przed rozpoczęciem pracy. Biała komoda będzie idealna do wnętrz w stylu prowansalskim lub skandynawskim. W pierwszej wersji można zdecydować się na nieco bardziej ozdobne uchwyty w romantycznym stylu, komoda w stylu skandynawskim musi jednak pozostać możliwie najprostsza i bliska naturze, wszelkiego typu ozdobniki będą zatem nie na miejscu. Miłośnicy stylu vintage powinni tak odnowić mebel, by wyglądał on jak zabytek z dawnych lat. Jak wygląda taka retro komoda? Najlepsza będzie komoda z przecierkami – wykonanie efektownych przetarć i spękań nie jest trudne, a daje naprawdę niesamowite wrażenie. We wnętrzach rustykalnych sprawdzi się bielona komoda drewniana, zanim przystąpimy do jej rozjaśnienia, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu spodniej warstwy mebla, ponieważ będzie ona widoczna spod jaśniejszych fragmentów. Komoda w intensywnych kolorach będzie świetnym meblem do pokoju dziecięcego, ale sprawdzi się także w nowoczesnych wnętrzach. Możemy pomalować ją na jeden, wybrany kolor, albo zestawić ze sobą różne, kontrastowe barwy.

Jeśli zastanawiamy się, jak odnowić komodę i brakuje nam pomysłów, warto zrobić dwie rzeczy: poszukać inspiracji w internecie, na stronach poświęconych aranżacji wnętrz oraz przejść się do kilku salonów meblowych. W ten sposób z jednej strony zobaczymy, jakie mamy możliwości, z drugiej strony – przekonamy się, co jest obecnie modne i z czym można zestawiać poszczególne typy mebli. Decydując się na samodzielną renowację domowego wyposażenia, nie tylko zaoszczędzimy nieco gotówki, ale też zyskamy oryginalne meble, jedyne w swoim rodzaju i w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom. A jeśli nie posiadamy zdolności manualnych, które pozwoliłyby nam stworzyć stylowe meble w naszych domach? Cóż, wtedy pozostają nam meble na zamówienie, które według naszego pomysłu wykona producent mebli.