Drewniane konsole – niedocenione meble

Konsola to mebel, który wielu osobom kojarzy się bardzo negatywnie. Ten element wyposażenia jawi się nam jako starodawny, niemodny i niepraktyczny. „Ołtarzyk”, „wystawka” – tak ironicznie zwykło się określać drewnianą konsolę. Warto jednak przyjrzeć się tej formie bliżej, ponieważ dekoratorzy wnętrz udowadniają, że drewniane konsole to meble z ogromnym potencjałem aranżacyjnym. Sprawdź, jak można je wykorzystać w domowych wnętrzach!

Co to jest konsola?

Tyle mówi się o drewnianych konsolach, tak bardzo się je krytykuje, a tymczasem wiele osób nie wie, czym te meble tak naprawdę są. Konsole to niewielkie, przyścienne stoliki. W baroku i czasach późniejszych taki mebel pełnił rolę stricte dekoracyjną. Ustawiano go przy ścianie, w miejscu, w którym ustawienie innych, bardziej praktycznych mebli, było niemożliwe, np. między dwoma dużymi oknami, albo za drzwiami w sypialni. Na blacie konsoli ustawiano dekoracyjne zegary, okazałe wazony lub rzeźby, mające dodawać pomieszczeniu wizualnego bogactwa, przepychu. Z czasem zaczęto za pomocą drewnianej konsoli tworzyć toaletkę, czyli kącik piękności dla pani domu. Nad ścianą, przy której ustawiano mebel, wieszano duże lustro w ozdobnej ramie, a półeczki i szuflady, w które wyposażone były ówczesne konsole, świetnie służyły za miejsce do przechowywania kosmetyków oraz biżuterii. Ze względu na to, iż pierwotną i główną rolą konsoli było zdobić pomieszczenie, w którym się znajduje, meble te były bardzo dekoracyjne. Blat konsoli był cienki, marmurowy lub wykonany z innego równie szlachetnego tworzywa, a wysokie nogi posiadały liczne dekory i nierzadko były złocone. Dekoracyjne musiały być również uchwyty szuflad.

Współczesne konsole są bardziej zróżnicowane pod względem stylu, budowy i zastosowanych materiałów. W przeważającej większości są to drewniane konsole, wykonane z różnych gatunków drewna i utrzymane w rozmaitej kolorystyce. Można wybrać konsolę stylizowaną na mebel z dawnych lat, wspaniale wpisującą się w charakter wnętrz prowansalskich i shabby chic, ale bez trudu dobierzemy również mebel tego typu do pomieszczeń w stylu rustykalnym, nowoczesnym czy skandynawskim. Nie zmienił się ogólny zarys mebla, tzn. wąski blat, wysokie nogi i dodatkowe szuflady bądź półki.

białe meble

5 pomysłów na wykorzystanie drewnianej konsoli

Częstym problemem osób, które zdecydują się na zakup konsoli jest to, że nie wiedzą one, jak zaaranżować przestrzeń z wykorzystaniem tego pięknego mebla. Mieszkania mają ograniczoną powierzchnię i zwykle nie chcemy wstawiać do nich mebli, które nie pełnią żadnej konkretnej roli. Oto kilka podpowiedzi, jak w sposób praktyczny, piękny i niebanalny wykorzystać drewniane konsole w domowych aranżacjach.

1. Drewniana konsola jako szafka pod umywalkę

W dobie umywalek nablatowych często poszukujemy innych rozwiązań niż masywny blat na całą długość ściany w łazience. Ciekawą i gustowną alternatywą dla blatu łazienkowego będzie konsola z drewna, oczywiście z drewna odpowiednio dobranego i we właściwy sposób zaimpregnowanego. Zaletą takiego rozwiązania jest to, iż nie zajmuje ono zbyt dużo miejsca – co jest szczególnie istotne, ponieważ większość z nas dysponuje raczej niewielką przestrzenią łazienki, pokój kąpielowy wciąż należy w Polsce do rzadkości. Jednocześnie mebel stwarza sporo możliwości organizacji przestrzeni, dodatkowe półki pozwalają na umieszczenie na nich koszy z kosmetykami czy zapasowymi ręcznikami, w szufladach znajdzie się miejsce na osobiste drobiazgi domowników, a lustro zawieszone nad konsolą wspaniale dopełni tę praktyczną i piękną aranżację.

2. Konsola – idealny mebel do przedpokoju

Przedpokój to pomieszczenie bardzo problematyczne, często jest wąski, ciasny i naprawdę trudno go zaaranżować tak, by stał się miejscem funkcjonalnym i ładnie urządzonym. Wąska, zgrabna konsola to wymarzony mebel do przedpokoju. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, ładnie wypełnia przestrzeń pod lustrem, goście mogą na jej blacie położyć np. rękawiczki czy torebkę. Na konsoli warto znaleźć miejsce dla pojemnika na klucze. Mebel może służyć również za dekorację przedpokoju – wszak nie od dziś wiadomo, że przedpokój stanowi wizytówkę domu i warto zadbać o jego właściwą prezencję.

3. Gustowna toaletka, czyli konsola w sypialni

Która kobieta nie marzy o własnym, wygodnym i pięknie urządzonym kąciku do makijażu? Taką przestrzeń najlepiej wygospodarować w sypialni. Drewniane toaletki idealnie nadają się do stworzenia tego typu kącików. Są zgrabne i niewielkie, a jednocześnie wystarczająco duże, by zapewnić wygodę podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Dyskretny, zgrabny mebel z łatwością dopasuje się do aranżacji niewielkiej przestrzeni, nie dominując nad resztą wyposażenia. Niezależnie od wybranego stylu urządzenia wnętrza, konsola jest meblem, który niewątpliwie doda sypialni intymnego charakteru i odrobinę romantyzmu.

Meble drewniane

4. Drewniana konsola jako ozdoba salonu

Choć większość osób kojarzy konsolę z łazienką i sypialnią, mebel ten z powodzeniem może stanąć w salonie. Ma idealną formę, by przełamać ciąg zabudowanych mebli, wprowadzając do wnętrza trochę świeżości i dynamiki. Jest również odpowiednio zgrabna i praktyczna, by zastąpić tradycyjną szafkę RTV. Umieszczona pod telewizorem konsola będzie jednocześnie miejscem do przechowywania filmów lub domowej płytoteki oraz subtelną dekoracją salonu. Drewniana konsola może również stanąć w miejscu, w którym nie zmieści się inny mebel, a którego nie chcemy pozostawić pustego. Jeśli umiejętnie ustawimy na blacie konsoli wazon z kwiatami i np. ramkę ze zdjęciem, a na ścianie nad konsolą powiesimy lustro w gustownej ramie albo obraz, zyskamy niebanalną ozdobę wnętrza.

5. Kącik do pracy z konsolą zamiast biurka

O tym rozwiązaniu pomyślałaby zaledwie garstka osób, a szkoda, bo jest naprawdę praktycznym i rozsądnym wyjściem w sytuacji, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca na urządzenie miejsca do pracy. Zamiast tradycyjnego biurka, które zajmuje sporo miejsca, warto w takim biurowym kąciku wstawić właśnie konsolę z drewna. Oczywiście, wiele zależy od charakteru naszej pracy, ponieważ są zajęcia, do których wąski blat nam nie wystarczy, ale konsola jest idealna, by zmieścić na niej laptop, maszynę do szycia albo notes i trochę dokumentacji.

Jak widać – konsola to mebel o wszechstronnym zastosowaniu, doskonały wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na wstawienie tradycyjnego stołu, biurka, czy komody. Decydując się na konsolę, z jednej strony zyskujemy przestrzeń do przechowywania drobiazgów lub wykonywania codziennych obowiązków, ale niejako przy okazji zyskujemy też piękny element wyposażenia, który wzbogaci każdą aranżację, w dowolnym stylu!