Olejownie staje się coraz popularniejszą metodą konserwacji. Oleje do drewna to ekologiczna alternatywa dla lakierów. Doskonale nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, zaś w ofercie rynkowej coraz częściej pojawiają się produkty wysoce uniwersalne, przeznaczone do każdego rodzaju drewna. Dzięki temu z łatwością zaolejujemy zarówno drewno z gatunków krajowych, jak i egzotycznych.

Stosowanie olejowania pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu drewna, wzmacnia jego kolor, połysk i uwydatnia słoje. Zaolejowane drewno starzeje się w szlachetny, estetyczny sposób. Olej wnika w głąb drewna, nie zatykając porów, dzięki czemu drewno może oddychać. Sprawdza się to m.in. w warunkach o zmiennej wilgotności (zabezpiecza przed gromadzeniem pleśni i grzybów) oraz na powierzchniach narażonych na zmienne warunki atmosferyczne – takich jak tarasy, czy meble ogrodowe. Oleje chronią również drewno przed działaniem promieniowania UV oraz mikroorganizmami. Są ponadto niemal bezwonne i przyjazne dla środowiska.

Niewątpliwą zaletą olejów do drewna jest możliwość miejscowej renowacji uszkodzeń, bez konieczności szlifowania całej powierzchni. To bardzo praktyczne m.in. w przypadku drewnianych tarasów, chodników i kładek, czyli powierzchni drewnianych narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Olejowanie wiąże się niestety również z koniecznością częstszej i - zwłaszcza w początkowym okresie, bardziej wymagającej pielęgnacji (służą do tego specjalne środki). Aby odnowić powierzchnię wystarczy jednak pomalowanie jej kolejną warstwą oleju, bez konieczności cyklinowania. Do zalet tego sposobu konserwacji drewna należy także mniejsza śliskość powłoki, związana z zachowaniem naturalnej faktury drewna. Zaolejowana powierzchnia nie łuszczy się, posiada za to właściwości antystatyczne – przyciąga mniej kurzu i nie elektryzuje się. Drewno olejowane jest bardzo przyjemne w dotyku.

Czas schnięcia, zużycie oleju oraz liczba warstw zależą już od rodzaju oraz zastosowania olejowanego drewna. Oleju nie należy nakładać na powierzchnie lakierowane lub woskowane. Aby olejowanemu drewnu zapewnić jak najlepszą ochronę można je najpierw zaimpregnować bezbarwnym środkiem biobójczym. Następnie po wyschnięciu impregnatu, można rozpocząć olejowanie. Ostateczny efekt i piękno pomalowanego drewna na pewno mile nas zaskoczą!