Prowansja to pełna uroku kraina, położona w południowo-wschodniej Francji nad brzegiem Morza Śródziemnego. Tutejszy klimat i przyroda od lat zachwyca zarówno mieszkańców jak i turystów. Słońce, łagodne powietrze, ukryte wśród pól lawendy małe miasteczka i ruiny średniowiecznych zamków, składają się na walory tego krajobrazu. Aranżacja i styl architektoniczny charakterystyczny dla tego miejsca nazywamy stylem prowansalskim.

Meble prowansalskie są jasnej barwy, mają drewniane fronty i ciekawe zdobienia, nawiązujące do roślin i kwiatów. Biała komoda, kredens czy drewniane witryny są często specjalnie bielone i wyglądają jak naznaczone piętnem czasu, poddaje się je przecieraniu i woskowaniu, aby przypominały antyki. Takie zabiegi przydają meblom urody i klasy, zdobione w ten sposób stoły, drewniane krzesła, biała komoda czy szafki z drzwiczkami i szufladami, wyczarują w Twoim domu spokojny i pełen relaksu nastrój.

Aranżując salon, kuchnię czy łazienkę w stylu prowansalskim, pomaluj ściany na kolory pastelowe – rozbieloną lawendę i lazury, błękit nieba, ciepłe, słoneczne odcienie i biele. Idealnie pasują tu tynki strukturalne i techniki, na których widać ślady pędzla; na takim tle bardzo dobrze wyglądają białe meble z przecierką, np. biała komoda. Na podłogę można kłaść płytki terakotowe, kamienne albo gresowe z nierównymi krawędziami, sprawdzą się również deski, zwłaszcza pobielone, wniosą do wnętrza dużo ciepła.

Prowansalskie wnętrza to pełen prostotyszyk i elegancja, połączone z naturalnością i nutką nostalgii. Dzięki temu styl ten ma wielkie  Biała komoda grono zwolenników, którzy nade wszystko cenią rodzinną atmosferę, pogodę ducha i dobry humor. Meble, które powinniśmy wybrać do salonu, powinny być solidne i dobrej jakości, dlatego wybierzmy te drewniane. W pokoju powinna się znaleźć szafa z drewna, biała komoda, stylowy kredens i pięknie wykonany stolik kawowy, oba przykryte misternie haftowanymi serwetami. W błyszczących, lustrzanych witrynach z drewna możemy schować cenną zastawę odziedziczoną po dziadkach i kryształowe kieliszki. Krzesła i kanapa obite są tkaninami pełnymi kwiatowe ornamentów lub siedemnastowiecznych wzorów rodem z francuskich włości. Klimat tego regionu podkreślają florystyczne wzory umieszczone na zasłonkach, poduszkach oraz abażurach lamp. Motywy roślinne pojawiają się także na obrazach i wazonach, w donicach kwitnie żywa lawenda, drobne kwiaty i zioła. To wszystko nadaje salonowi swojski klimat oraz naturalną swobodę i lekkość.

W stylu prowansalskim bardzo ważne są tkaniny, wiodącym materiałem jest kreton. Kretonowe zasłonki mogą zastąpić drzwiczki drewnianego kredensu, a wykonany z kretonu abażur może przykryć stojącą na białej komodzie lampę. Popularnymi dodatkami są także kwadratowe i okrągłe poduszki, zdobiące kanapy i drewniane krzesła. Do ozdobienia salonu mogą również przydać się także tkaniny luźno przewieszone przez poręcze mebli, metalowe świeczniki, szklane butle i słoje, które pięknie wyglądają na tle białych chropowatych ścian, sprawiających wrażenie surowych i niewykończonych.

Typowy, prowansalski salon to przyjazne wnętrza wypełnione światłem. Jasne barwy mebli prowansalskich można przełamać intensywnym, kolorowym akcentem, może to być kanapa obita lazurową tkaniną albo kredens pomalowany oliwkową farbą. Wszystkie poszewki na poduszki, obrusy i serwety w kolorowych deseniach, wykonane z naturalnych materiałów również będą ożywiały wnętrze. Salon pełen mebli z drewna powinien być zawsze gościnny i przytulny. Można to uzyskać dodając do wystroju wygodne fotele, stylowe białe komody i witryny, w których stoją barwne zastawy. Pamiętajmy o wiklinie i lawendzie- tak charakterystycznych dla regionu Prowansji. Kosze wiklinowe to praktyczne i urocze ozdoby. Obite ozdobnym płótnem kosze mogą zastąpić meble lub pojemniki na przeróżne drobne przedmioty. Lawenda jest wizytówką regionu, ta suszona lub rosnąca w donicy roślina wniesie do mieszkania wyjątkowy zapach.

Wystrój prowansalski jest kojący, przytulny, a jednocześnie elegancki i zjawiskowy. To idealna propozycja zarówno dla tych, którzy cenią sobie wyciszenie i subtelność, jak i dla osób energicznych, o wielkiej radości życia. 

Meble prowansalskieMeble prowansalskieMeble białe prowansalskieMeble białeMeble prowansalskieMeble białeMeble prowansalskie (białe)Meble prowansalskieMeble prowansalskieMeble białeBiała komoda drewnianaMeble białe do salonuStół biały prowansalskiKomoda białaMeble białeMeble białeMeble białeMeble białe drewniane do salonuMeble bielone drewnianeMeble białe, prowansalskieMeble białe (kredens)Meble białe, prowansalskie