Meble z drewna – czego unikać?

Drewno jest materiałem naturalnym, a te zazwyczaj nie są obojętne na warunki panujące w otoczeniu i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Największymi wrogami drewna, a zatem i mebli z niego wykonanych, są wilgoć, duże wahania temperatury oraz nadmierne nasłonecznienie.

Komoda drewniana

Więcej mebli drewnianych w kolekcji Exclisive na seart.pl

Drewno posiada zdolność pochłaniania, jak i oddawania wilgoci z i do otoczenia. Pod wpływem zbyt małej wilgotności drewno traci wodę i wysycha, a w konsekwencji kurczy się, co powoduje jego odkształcanie i pękanie. Z kolei drewno wystawione na zbyt dużą wilgotność pęcznieje i zwiększa swoją objętość, co również prowadzi do jego uszkodzeń oraz problemów z użytkowaniem mebli z niego wykonanych.

Meble drewniane nie lubią również ekstremalnych temperatur. W niskich temperaturach drewno wysusza się i traci wilgotność, przez co kurczy się, ukazując nieestetyczne szczeliny pomiędzy stałymi łączeniami mebli oraz pęknięcia, których wcześniej nie było na nich widać. Z kolei podczas intensywnego dogrzewania drewno puchnie. To powoduje krzywienie i pękanie mebli, co znacznie wpływa na ich estetykę i wartość użytkową. Niekorzystne dla mebli z drewna są częste wahania temperatury, które mogą je uszkodzić.

Swój wpływ na drewno ma również zbyt intensywne nasłonecznienie. Długotrwała ekspozycja drewna na promieniowanie UV sprawia, że jego barwa ulega zmianie. Objawia się to blaknięciem kolorów, żółknięciem, szarzeniem i miejscowym wyplamieniem drewna, w zależności od jego gatunku, sposobu jego impregnacji lub jej braku.

Jak dbać o meble drewniane w różnych sytuacjach?

Meble drewniane mogą ulegać uszkodzeniu pod wpływem działania różnych czynników fizycznych, mechanicznych i chemicznych. Jednak odpowiednie korzystnie z nich sprawi, że zachowają swoją funkcjonalność i walory estetyczne przez długi czas. Ich codzienna pielęgnacja, a także okresowa konserwacja jest prosta i nie zabiera wiele czasu. Niemniej jednak w trakcie codziennego użytkowania meble z drewna, w tym ogrodowe, narażone są na różne sytuacje, które mogą znacznie je uszkodzić. Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek dotyczących tego, jak dbać o meble drewniane i jak reagować w kryzysowych sytuacjach, aby zachować je w dobrym stanie na dłużej.

regał drewniany

Więcej w kolekcji Tennessee na seart.pl

Meble drewniane nie lubią wody i łatwo je zabarwić

Jeśli zdarzy się nam rozlać wodę na meblach drewnianych, powinniśmy jak najszybciej pozbyć się płynu za pomocą miękkiej ściereczki. Pamiętajmy, aby nie rozcierać wody na większej powierzchni niż to konieczne i wycierać ją zawsze w kierunku zgodnym z usłojeniem. Woda może wnikać w strukturę drewna i powodować odbarwienia, jeśli szybko się jej nie pozbędziemy. W przypadku wylania tłuszczu należy szybko go wytrzeć do sucha.

Wrogiem mebli drewnianych jest też czerwone wino i wszelkiego rodzaju alkohol. Jeśli zdarzy nam się rozlać alkohol na powierzchni mebla, usuńmy go od razu, zanim wejdzie w reakcję z olejem lub woskiem i ostatecznie wniknie w drewno. Następnie osuszone miejsce przetrzyjmy olejem lnianym. Jeśli rozlany alkohol pozostawimy na powierzchni mebla zbyt długo, konieczne może być szlifowanie jego powierzchni. Uważajmy także na sok z buraka, który pozostawiony może na trwałe zabarwić meble z drewna.

Unikajmy stawiania na meblach z drewna gorących naczyń

Szczególnie dotkliwe dla mebli drewnianych, zwłaszcza olejowanych i woskowanych, jest kontakt z gorącymi, rozgrzanymi naczyniami. W takim przypadku mogą się pojawić na ich powierzchni nieestetyczne plamy i ślady bardzo trudne do usunięcia. Jeśli zdarzy się nam postawić na nich gorącą filiżankę lub talerz, potraktujmy powierzchnię mebla mieszanką oliwy z oliwek i soli lub fusami z kawy, po czym przetrzyjmy to miejsce olejem lnianym. Aby ochronić meble drewniane przed tego typu wypadkami, używajmy podkładek pod kubki i talerze, dzięki czemu sprzęty te zachowają swój wygląd na dłużej.

Ustawiajmy meble drewniane z dala od źródeł ciepła

Meble z drewna nie lubią wysokich temperatur i gorąca, dlatego nie powinniśmy ustawiać ich w pobliżu kaloryferów, kominka czy gorących nawiewów. Temperatura w pomieszczeniu powinna być na równym poziomie.

Meble drewniane do przedpokoju

Więcej w mebli z kolekcji Rustyk na seart.pl

Unikajmy nadmiernej ekspozycji mebli drewnianych na słońce

Meble drewniane nie lubią zbyt intensywnego nasłonecznienia. Drewno to materiał naturalny, dlatego promieniowanie UV przenika do jego struktury i powoduje jej zmianę, przez co traci ono swój intensywny, naturalny kolor, może żółknąć lub szarzeć. Dlatego też w bardzo słonecznym pokoju zamontujmy rolety, które ograniczą dopływ światła w ciągu dnia i nie ustawiajmy mebli w bezpośrednim otoczeniu okien. Z kolei meble ogrodowe chowajmy w cieniu lub przykrywajmy je w gorące letnie dni, jeśli z nich nie korzystamy. Warto je również zaimpregnować środkami dedykowanymi do mebli ogrodowych.

Meble z drewna i uszkodzenia mechaniczne

Choć meble z drewna to bardzo solidne i wytrzymałe sprzęty i one, w trakcie użytkowania, mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Najlepiej zatem ustawiać je w takich miejscach, w których nie będą przeszkadzały, dzięki czemu unikniemy ich zarysowania i uderzenia. Z kolei w przypadku zarysowania ich powierzchni najlepiej delikatnie zeszlifować uszkodzony fragment lub całość mebla, a następnie zaimpregnować je odpowiednim olejem czy woskiem lub też pomalować lakierem.

Para wodna nie sprzyja meblom drewnianym

Unikajmy ustawiania mebli drewnianych w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność i wysokie wahania temperatury. Pamiętajmy także, aby regularnie wietrzyć mieszkanie i zadbać o jego dobrą wentylację. Warto przy tym upewnić się, czy okap kuchenny działa z należytą wydajnością. W przeciwnym wypadku opary będą przedostawać się do innych pomieszczeń, osiadać na meblach i prowadzić do ich niszczenia.

Pielęgnacja mebli drewnianych. Jak i czym je czyścić?

Meble drewniane nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jednak warto wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Przede wszystkim nie powinniśmy używać do tego celu szorstkich gąbek, które mogłyby zarysować ich powierzchnię. Najlepiej wybrać miękką ściereczkę z naturalnych włókien, delikatnie ją zwilżyć, a następnie wycisnąć nadmiar wody i przetrzeć nią meble z drewna. Następnie warto za pomocą takiej ściereczki, tym razem bez dodatku wody, wytrzeć je do sucha. Nie używajmy do ich mycia płynu do naczyń, płynu do mycia szyb czy różnego rodzaju innych syntetycznych detergentów. Tego rodzaju środki i płyny zmywają powłokę ochronną mebli, zmniejszając ich trwałość.Dlatego najlepiej unikać ich stosowania i wybrać specjalne preparaty do czyszczenia mebli drewnianych. Meble drewniane możemy także czyścić naturalnymi olejami i woskami, które zapewnią im powłokę ochronną oraz wspaniale je nabłyszczą.

stół drewniany

Więcej w mebli w kategorii biurka drewniane na seart.pl

Meble z drewna to wyjątkowo funkcjonalne, estetyczne i wytrzymałe sprzęty, które od lat królują w polskich domach. Jednak samo ich użytkowanie oraz parametry drewna, które jest podatne na wilgoć, wysokie wahania temperatury oraz nadmierne nasłonecznienie, mogą doprowadzić do ich szybszego niszczenia. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo je pielęgnować oraz jak reagować w sytuacjach, które narażają je na nieodwracalne uszkodzenia. Rozlana woda czy alkohol, para wodna, bliskość źródeł ciepła, kontakt z gorącymi naczyniami oraz uszkodzenia mechaniczne mogą znacznie wpływać na strukturę drewna, a tym samym na wygląd mebli, dlatego warto unikać tych sytuacji. Jednak jeśli już się wydarzą dobrze wiedzieć, jak szybko na nie zareagować, aby meble drewniane służyły nam i zachwycały swoim wyglądem jak najdłuższej.