Są bardzo wdzięcznym wyposażeniem tarasu lub ogrodu: piękne, naturalne, lekkie i ponadczasowe. Meble z rattanu – bo to o nich mowa – od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wyjątkowość tego wyposażenia to suma wielu różnych walorów, ale jedną z największych zalet jest z pewnością to, że po sezonie letnim rattanowe krzesła, fotele i stoliki bez trudu wkomponujemy w domową aranżację salonu czy jadalni!

Meble rattanowe – zalety

praktyczne meble rattanowe

Meble rattanowe to idealne wyposażenie ogrodu lub tarasu. Pozyskiwane z naturalnych włókien palmowych tworzywo jest w pełni ekologiczne i bezpieczne dla człowieka. Dzięki temu, że daje się stosunkowo łatwo formować, możemy cieszyć się wspaniałymi i pięknymi meblami o opływowych kształtach. Jednocześnie meble rattanowe są bardzo wytrzymałe – gdy uformowane włókna wysychają, stają się niemal niezniszczalne. Raz ukształtowana obła poręcz rattanowego fotela czy zaokrąglone oparcie krzesła z rattanu nie odkształcają się i nie tracą swojej piękniej linii. Rattan jest tworzywem wytrzymałym, mocnym, a jednocześnie dającym duży komfort podczas wypoczynku. Kolejną zaletą mebli rattanowych jest ich stosunkowo niska waga. Wyposażenie ogrodu pozostaje wystarczająco stabilne, by nie przewracać się np. przy podmuchach wiatru, ale jednocześnie jest na tyle lekkie, że bez trudu można przenieść meble rattanowe z jednego miejsca w drugie. Rattanowe wyposażenie ogrodu i tarasu jest też bardzo proste w codziennej pielęgnacji. Aby utrzymać meble ogrodowe z rattanu w czystości, wystarczy delikatnie zwilżona, flanelowa ściereczka. Nieco mocniejsze zabrudzenia można usunąć przy użyciu roztworu wody z kwaskiem cytrynowym i sodą oczyszczoną. Jeśli nie chcemy, by piękny kolor rattanowych mebli spłowiał nam na słońcu, przed każdym sezonem należy zaimpregnować meble rattanowe przy użyciu specjalistycznych środków dedykowanych do wyposażenia ogrodowego z tworzyw egzotycznych. Do impregnacji mebli z rattanu służą woski i oleje na bazie naturalnych składników.

Meble rattanowe – wady

Czy zatem przy całej długiej liście zalet meble rattanowe mają jakieś wady? Właściwie można się uczepić tylko jednego: rattan nie jest odporny na mróz. Jeśli zostawimy meble na powietrzu w czasie minusowych temperatur, ulubione rattanowe fotele i krzesła mogą stać się kruche i łamliwe. Chcąc uniknąć dziur w siedziskach i oparciach krzeseł, koniecznie zabezpieczmy odpowiednio wyposażenie na zimę. Jak to zrobić?

Ogrodowe meble rattanowe w domowej aranżacji

meble rattanowe

Tutaj dochodzimy do największej zalety ogrodowych mebli rattanowych. Poza tym, że są piękne, eleganckie, naturalne i bardzo wygodne, ich niewątpliwym atutem jest to, że pasują do wielu różnych aranżacji. Neutralna kolorystyka rattanu sprawia, że otoczenie mebli ogrodowych może być właściwie w dowolnej barwie. Dzięki temu po sezonie letnim meble z tarasu czy ogrodu bez trudu możemy wykorzystać… w domowych wnętrzach! Meble rattanowe stanowią doskonałe uzupełnienie salonu i jadalni i bez wątpienia każdemu wnętrzu dodadzą niewymuszonej wytworności. Rattanowe fotele z białymi poduszkami będą prezentować się wspaniale zwłaszcza w jasnych wnętrzach, zaaranżowanych w stylu klasycznym, nowoczesnym lub eko, ale doskonale poradzą sobie także w aranżacjach retro różnego typu. Rattan tworzy udane połączenie z innymi naturalnymi surowcami, jak drewno czy kamień, ale pięknie odnajduje się także w towarzystwie szkła i stali. Właściwie, jest to na tyle uniwersalny materiał, że zawsze będzie wyglądać w pomieszczeniu, jakby było dla niego stworzone! To wspaniała wiadomość, bo okazuje się, że nie tylko nie trzeba się martwić o miejsce do przechowywania mebli ogrodowych do kolejnego sezonu, ale na dodatek można przez część roku urozmaicić domową aranżację, dodając jej nieco świeżości i odmiany! No i nie trzeba mieć poczucia, że inwestuje się w wyposażenie, które będzie używane tylko od czasu do czasu. Meble rattanowe mogą być używane przez okrągły rok, każdego dnia ciesząc nas komfortem użytkowania i nieprzemijającym urokiem.