Wchodzisz do mieszkania, a ono... całe na biało

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić małe mieszkanie, należy zacząć od koloru ścian w pomieszczeniach. Niewielkie przestrzenie zostaną optycznie powiększone, jeśli zdecydujesz się na biel lub inne pokrewne barwy. Wszelkie dodatkowe kolory na ścianach mogą przytłoczyć małe wnętrza, dlatego najlepiej sprawdzą się jasne, ponadczasowe odcienie. Nie obawiaj się, że niewielkie wnętrze będzie wyglądało mdło czy nijako. Najlepszym zabiegiem optycznym i estetycznym będzie decyzja o wprowadzeniu kolorów w formie dekoracji lub po prostu pozostałych elementach wyposażenia wnętrza. Jeśli uważasz, że wnętrze bez kolorów nie jest w twoim stylu, ulubioną barwę lub intrygujący deseń możesz zaprezentować w formie osłonek doniczkowych, ramek na zdjęcia czy ciekawego dywanu. Inną kluczową kwestią jest również oświetlenie. To ono doda przejrzystości i optycznie powiększy małe mieszkanie. Dlatego tak ważne jest, aby urządzając mieszkanie o małym metrażu, meble, sprzęty lub inne akcesoria nie zasłaniały naturalnego źródła światła. Dobrze jest również zadbać o odpowiednie rozmieszczenie sztucznego światła, aby zapewnić sobie jak największy komfort.

komoda drewniana

komody drewniane seart.pl

Otwórz się na otwarte przestrzenie!

Najlepszym sposobem na stworzenie przestronności w małym mieszkaniu jest łączenie pomieszczeń. Kuchnia otwarta na salon to najczęściej spotykane rozwiązanie. Taka opcja ma swoich entuzjastów, ale spotyka się również z krytyką. To zrozumiałe, ponieważ nie wszyscy akceptują widok akcesoriów kuchennych podczas lenistwa na kanapie. Łączenie przestrzeni nie oznacza jednak jednolitej powierzchni. Ważne jest wydzielenie stref w małym mieszkaniu. Oddzielenie przestrzeni kuchennej, jadalnianej i wypoczynkowej może nastąpić poprzez odpowiednie ustawienie mebli. Wybierając meble do małego salonu, dobrym rozwiązaniem będzie otwarty regał. Po pierwsze, w subtelny sposób wydzieli strefy w mieszkaniu, a po drugie, będzie dodatkową przestrzenią do przechowywania książek, dokumentów lub pamiątek. Stół drewniany także może pełnić podobną funkcję. Ustawiając mebel pomiędzy kuchnią a salonem, będzie elementem sugerującym zmianę przeznaczenia danej strefy.

Naturalne i na czasie – meble drewniane

Z pewnością zastanawiasz się również, jakie meble wybrać do małego mieszkania? Najlepszą opcją są oczywiście meble w jasnych kolorach. Posiadając mieszkanie o niewielkim metrażu, nie musisz jednak rezygnować z ulubionej stylistyki czy wysokiej jakości. Dotyczy to zarówno mebli, jak i pozostałych elementów wyposażenia. Meble drewniane będą zatem właściwym wyborem, ponieważ wprowadzą powiew natury do wnętrza, a przede wszystkim urozmaicą je dzięki rysunkom drewna czy strukturyzowanej powierzchni. Meble drewniane do małego mieszkania nie mogą być jednak przypadkowym wyborem. Muszą być przemyślanymi bryłami, które w zrównoważonym stopniu wypełnią mieszkanie. Mając na uwadze ograniczony metraż niewielkiego mieszkania, należy wybrać meble, które będą praktyczne i pojemne, a jednocześnie nie przytłoczą wnętrza. Dotyczy to zarówno stylistyki mebli, jak i ich rozmiarów.

Ława drewniana

Ławy drewniane seart.pl

Jakie meble do niewielkich pomieszczeń wybrać?

Wybierając meble do małych pomieszczeń, należy zastanowić się również nad potrzebami naszymi i pozostałych domowników. Zastosowanie kilku praktycznych rozwiązań sprawi, że bez problemu zmieścisz wszystkie przedmioty na niewielkiej powierzchni. Jeśli jesteś posiadaczem okazałych księgozbiorów, warto wziąć pod uwagę zaaranżowanie ściany multimedialnej w salonie jako biblioteczki. Dobrym rozwiązaniem jest również wysoka i pojemna szafka RTV, w której umieścisz nie tylko dekoder czy pozostały sprzęt multimedialny, ale również dokumenty lub inne istotne przedmioty. Świetnym pomysłem jest również drewniany stolik kawowy z półką, która stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania. Meble do małej sypialni to również istotne zagadnienie. Nie warto za wszelką cenę decydować się na wszystkie meble przeznaczone do sypialni. Biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię, można pokusić się o zastosowanie regałów drewnianych zamiast szafek nocnych. Takie rozwiązanie może wydawać się szokujące, ale efekt umiejętnego zestawienia mebli z łóżkiem i pozostałymi elementami wystroju, z pewnością zaskoczy również ciebie. Meble do małego mieszkania wcale nie muszą być kompaktowe czy miniaturowe. Wystarczy jedynie przeanalizować rozmieszczenie poszczególnych elementów w mieszkaniu, aby stworzyć wnętrze, które pomieści niezliczone ilości rozmaitych przedmiotów, a przy tym zaprezentuje się stylowo.

Aranżacja małych wnętrz to obszar niezwykle interesujący i kreatywny. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie zabiegi estetyczne stosować z rozsądkiem i umiarem. Nawet niewielki metraż może prezentować się przestrzennie, urządzając go według pewnych zasad. Oczywiście każdy z nas ma inne upodobania, a wspomniane reguły są jedynie drobnymi sugestiami, które pomogą stworzyć wymarzone wnętrze modne i z klasą.