Stół drewniany do jadalni — zalety, o których warto wiedzieć

Stół drewniany cieszy się ogromną popularnością ze względu na zestaw unikatowych cech. Przede wszystkim charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością i wysoką estetyką. Tego rodzaju meble drewniane do jadalni są niezwykle solidne, jeśli są wykonane z litego drewna sosnowego, dębowego, bukowego czy świerkowego i zawsze prezentują się szlachetnie i ponadczasowo. Z drugiej strony, drewno jest materiałem niezwykle plastycznym, dzięki czemu stół drewniany do salonu czy kuchni można łatwo odnowić w przypadku zarysowań lub uszkodzeń mechanicznych, przez co może służyć przez dziesiątki lat. Dodatkowo ten ekologiczny i w pełni naturalny materiał  nie uczula, dlatego jest idealny do domu z małymi dziećmi i alergikami. 

krzesło drewniane

Więcej w kolekcji Fargo seart.pl

Stół drewniany woskowany i olejowany – wytrzymałość w naturalnym wydaniu

Dobrze zabezpieczony stół drewnianydo jadalni jest odporny na wilgoć, zabrudzenia oraz wysokie temperatury, na jakie jest narażony w kontakcie z gorącymi naczyniami, oleistymi potrawami czy rozlanymi napojami. Stół drewniany to także mebel unikalny i jedyny w swoim rodzaju. Niepowtarzalny rysunek słojów i obecność sęków sprawia, że pasuje on do każdej aranżacji, nadając jej szlachetnego i wyrazistego charakteru. W związku z ochroną blatu stołu oraz ekspozycją naturalnego piękna drewna warto wybrać stół drewniany woskowany lub stół drewniany olejowany. Takie meble drewniane do jadalni zabezpieczone są naturalnymi preparatami, które zwiększają ich odporność i wytrzymałość na trudne warunki, a przy tym podkreślają ich naturalny wygląd, o ile zadbamy o ich odpowiednią i regularną  pielęgnację.

 

Stół drewniany do jadalni jasny czy ciemny — który i w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej?

Kolor stołu odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o jego sam wygląd i funkcjonalność. Do małych wnętrz najlepiej wybrać jasne meble drewniane, które optycznie je powiększą. Dodatkowo jasny stół drewniany do jadalni sprawi, że drobne zarysowania i uszkodzenia będą mało widoczne. Z drugiej strony, wszelkie plamy i zabrudzania mogą być bardzo trudne do usunięcia. Z kolei ciemne meble każdemu pomieszczeniu nadają rys wyrafinowanej elegancji i luksusu. Mimo to ciemny stół drewniany do salonu najlepiej sprawdzi się w dużych przestrzeniach koniecznie w otoczeniu jasnych dodatków. W przeciwnym wypadku wizualnie je pomniejszy i przytłoczy. Na ciemnym blacie zdecydowanie mniej widać wszelkiego rodzaju zabrudzania i palmy, jednak nawet najmniejsza rysa i niestarty kurz będą przykuwały uwagę. 

Stół z krzesłami – mały czy duży?

O tym, jaki stół drewniany do jadalni wybrać powinna przede wszystkim zdecydować jej wielkość oraz liczba członków w naszej rodziny. Nie każde wnętrza posiadają  wystarczająco dużo przestrzeni, aby oddzielić strefę, przy której przyrządza się posiłki od strefy biesiadnej. Pamiętajmy przy tym, że stół powinien być wysoki na około 75 cm, posiadać pas wewnętrzny o szerokości około 20 cm na rozstawienie potraw oraz przewidywać miejsce dla każdego biesiadnika w postaci prostokąta o szerokości 40 cm i długości 60 cm. Tylko wtedy nasza rodzina i goście będą mieli zapewniony komfort siedzenia.

Jeśli kuchnia ma ograniczoną przestrzeń, warto wybrać do niej mały stół drewniany czteroosobowy, a do pomieszczeń, w których każdy metr jest na wagę złota, model wiszący z opuszczanym blatem. W takich niewielkich wnętrzach niezbędne będą także inne meble drewniane, czyli niewielkie raczej proste krzesła drewniane lub taborety, które można wsunąć pod stół. Z kolei przy dużych przestrzeniach można wybrać solidny stół z krzesłami dla sześciu, ośmiu lub dwunastu osób. Warto postawić na krzesła tapicerowane z miękkim dobiciem, które podwyższą komfort siedzenia oraz dopełnią całości wyglądu jadalni. 

Zwiększ funkcjonalność swojej jadalni — stół drewniany rozkładany vs. stół drewniany z dostawką

Kolejną zaletą, jaką posiada stół drewniany do salonu i kuchni, jest możliwość powiększenia jego rozmiarów. Jest to bardzo funkcjonale rozwiązanie, ponieważ jeśli nasza rodzina nie jest duża i chcemy zyskać dodatkową przestrzeń na co dzień, wystarczy postawić na meble drewniane do jadalni, które w każdej chwili będzie można dostosować do potrzeb i zwiększyć ich powierzchnię w zależności od liczby biesiadników.

Stół drewniany rozkładany pozwala zmienić czteroosobowy model  idealny do rodzinnych obiadów w sprzęt przeznaczony na specjalne przyjęcia w większym gronie - kwadratowego stołu można uzyskać prostokątny, a z okrągłego owalny. Ukryte wewnątrz stołu dodatkowe blaty posiadają mechanizm, który nie zacina się, jest prosty do rozłażenia, a łączenia mebla są niemal niewidoczne i niewyczulane pod obrusem. Minusem może być fakt, że ukryte blaty powodują znaczne obciążenie złożonej konstrukcji, a podczas rozkładania należy zdjąć wszystko z blatu. Dlatego stół drewniany rozkładany najlepiej rozłożyć przed posiłkiem.

krzesło drewniane

Więcej w kategorii stoły drewniane seart.pl

Równie wygodnym rozwiązaniem może być stół drewniany z dostawką. Dostawki można usunąć na stałe, przez co nie obciążają konstrukcji stołu i pozwalają uzyskać dodatkowe miejsce po jednej lub dwóch stornach stołu. Można je przechowywać w szafie, a w razie konieczności wyjąć i w prosty sposób zamontować w zależności od potrzeb. Aby je przytwierdzić, nie trzeba zdejmować wszystkiego, co się na nim znajduje, przez co stół drewniany z dostawkami  jest bardzo wygodny i funkcjonalny.

Piękne i wygodne meble drewniane do jadalni

Stół drewniany do salonu i jadalni nie może obejść się bez krzeseł. Krzesła drewniane, w przeciwieństwie do krzeseł wykonanych ze stali, materiałów sztucznych czy drewnopodobnych, odznaczają się niezwykłą wytrzymałością oraz eleganckim i szlachetnym wyglądem. Przede wszystkim powinna cechować je solidna konstrukcja, która zapewni odpowiednią stabilizację i utrzymanie ciężaru ciała każdego biesiadnika bez względu na jego wagę. Równie ważna jest wygoda siedzenia na nich. Krzesła drewniane o idealnie wyprofilowanym oparciu sprawią, że biesiadnicy wytrzymają długie godziny przy stole bez uczucia dyskomfortu. Można także wybrać meble drewniane tapicerowane z miękkim obiciem dla jeszcze większego komfortu siedzenia. Aby stół z krzesłami tworzył spójną kompozycję najlepiej wybrać meble drewniane w komplecie. Można także pobawić się kolorystyką oraz stylami mebli i do ciemnego stołu wybrać jasne krzesła drewniane i odwrotnie – ciemne krzesła do jasnego stołu. Wszytko zależy od naszej wyobraźni i gustu.