Salon to pomieszczenie, które — zaraz po holu lub korytarzu — jako pierwsze ujrzą nasi goście, dlatego wiele osób przykłada ogromną uwagę do jego aranżacji. Dobór koloru ścian i stylowych dekoracji oraz odpowiednie meble z drewna pozwolą nam wyczarować przestrzeń idealną do relaksu, wspólnych posiłków i spotkań towarzyskich. Choć w centrum każdego przestronnego salonu znajduje się stół drewniany, to równie istotny będzie w nim stolik kawowy, kompaktowy, ale praktyczny, który razem z sofą i fotelami stworzy doskonałą strefę wypoczynku. Czy tego rodzaju meble drewniane do salonu powinny do siebie pasować, czy też warto pobawić się konwencją i wybrać nieoczywiste i oryginalne aranżacje wnętrz?

Stolik kawowy w salonie – przytulna strefa relaksu

Aranżacje wnętrz przeznaczonych jednocześnie do wypoczynku i wspólnych posiłków najczęściej możemy spotkać w domkach jednorodzinnych i przestronnych mieszkaniach loftowych. Meble drewniane do salonu najczęściej stanowią szafki RTV, przeszklone kredensy oraz solidne regały drewniane. W jego centrum znajduje się stół drewniany, elegancki i wytrzymały, a przy tym funkcjonalny, który pomieści wszystkich domowników i gości. Wiele osób decyduje się urządzić w salonie także strefę wypoczynku, którą stanowi kanapa lub sofa, fotele i wygodnie miękkie pufy oraz drewniany stolik kawowy. To przy nim możemy odpocząć przy kawie czy lekturze książki. Najczęściej taka ława kawowa ma wysokości od 40 do 55 cm wysokości, a wymiar jej blatu wynosi 120 cm długości i 50-60 cm szerokości. Stanowi ona swoiste uzupełnienie kanapy i foteli oraz służy do przechowywania drobnych akcesoriów np. książki, okularów czy gazet.

 meble drewniane do przedpokoju

Więcej w mebli z kolekcji Mexicana na seart.pl

Stół drewniany i ława kawowa w jednym stylu

Wiele osób lubi aranżacje wnętrz spójne i harmonijne, w których wszystkie sprzęty idealnie do siebie pasują. Dlatego też chętnie kupujemy meble drewniane do salonu z jednej kolekcji, dzięki którym będziemy mieć pewności, że stół drewniany i drewniany stolik kawowy będę identyczne pod względem wyglądu. Z drugiej strony, możemy samodzielnie wybrać meble z drewna, które będą wzajemnie uzupełniały się i tworzyły zgraną całości. Nie oznacza to wcale, że muszą być jednakowe.

Idealne kształty

Ława drewniana przede wszystkim powinna pasować do kształtu kanapy i foteli. Jeśli zatem są to meble o kanciastej, geometrycznej bryle warto wybrać do nich drewniany stolik kawowy prostokątny lub kwadratowy. Z kolei, jeśli strefę relaksu w naszym salonie stanowi miękka sofa oraz obłe pufy, sięgnijmy po drewniane ławy kawowe okrągłe lub owalne.

Zgrany kolor

Stół drewniany i ława kawowa w salonie powinny też pasować do siebie pod względem koloru. Perfekcjoniści, których rażą kontrasty i wszelkie niedopasowania, zdecydowanie powinni wybrać meble drewniane do salonu w bardzo zbliżonym lub takim samym odcieniu, który na pierwszy rzut oka nie zdradzi różnicy w wybarwieniu drewna. 

 • ława z drewna rustykalna do salonu sosnowa

  Ława drewniana Rustyk 1

  W MAGAZYNIE
  2 109,00 zł
 • Ława drewniana Mexicana 4

  Ława drewniana Mexicana 4

  PROMOCJA -10%
  W MAGAZYNIE

  1 325,00 zł

  1 192,50 zł

 • Drewniany stolik kawowy Sara 1-WYPRZEDAŻ

  Drewniany stolik kawowy Sara 1-WYPRZEDAŻ

  PROMOCJA -15%

  1 733,00 zł

  1 473,05 zł

  Brak w magazynie

 • ława z litego drewna

  Drewniana ława kawowa Country New 10

  W MAGAZYNIE
  1 618,00 zł
 • stół drewniany

  Stolik kawowy drewniany Dinette 12

  768,00 zł
 • stolik kawowy drewniany

  Stolik kawowy drewniany Tennessee 1

  W MAGAZYNIE
  1 074,00 zł
 meble drewniane do salonu

Więcej w mebli z kolekcji Rustyk na seart.pl

Jednakowe materiały

Bardzo istotny jest też materiał mebli. Jeśli w strefie jadalnej ustawimy stół drewniany z wysokiej jakości litego naturalnego drewna taki też powinien być nasz stolik kawowy. Jeśli nasz stół posiada stalową podstawę w kolorze czarnym, wybierzmy drewniany stolik kawowy, który także będzie posiadał elementy metalowe. Bez względu na materiał podstawy zadbajmy o to, aby w obu meblach była ona równie masywna lub równie delikatna, gładka i jednolita lub ze śladami postarzania i widocznymi spawami itd.

Aranżacje wnętrz odważnych – drewniany stolik kawowy, który wyróżnia się w salonie

Z drugiej strony, mieszanie i zabawa różnymi stylami, które reprezentuje nasz stół drewniany i ława kawowa, to doskonały sposób, aby dodać salonowi osobowości i indywidualnego charakteru. Oczywiście, najłatwiej wprowadzić różne sprzęty do stylu eklektycznego, który zawsze powinien stanowić 70% stylu dominującego i 30% stylu dodatkowego. Równie łatwo można zastosować odmienne meble drewniane do salonu w stylu vintage, który stanowi swoisty miszmasz sprzętów i dodatków na pozór niepasujących do siebie. Niemniej jednak właściwie do każdego stylu wnętrz możemy wybrać dwa różniące się od siebie meble drewniane.

drewniany stolik kawowy

Więcej w mebli z kategorii ławy drewniane na seart.pl

Odmienne blaty drewniane

Najłatwiej mieszać ich wygląd pod kątem kształtu blatu. Jeśli nasz stół drewniany posiada prostokątny lub kwadratowy blat drewniany, postawmy na stolik kawowy o okrągłym lub owalnym kształcie. Takie rozwiązanie sprawdzi się jeszcze bardziej wówczas, gdy mamy w domu małe dzieci, które często bawią się i rysują przy ławie kawowej. Zaokrąglone brzegi pozbawione ostrych krawędzie zapewnią im bezpieczeństwo.

Kolorystyczny twist

Meble drewniane do salonu możemy także mieszać pod kątem kolorystyki. Oznacza to, że jeśli jesteśmy posiadaczami wnętrz utrzymanych w ciemnej kolorystyce, w której stół drewniany i krzesła mają głębokie brązowe wybarwienie, możemy wybrać drewniany stolik kawowy w jaśniejszych barwach, co optycznie go powiększy, a dodatkowo wyróżni na tle całego salonu. I odwrotnie — ciemniejsza ława drewniana będzie pięknie kontrastowała z jasnymi kolorami innych mebli i stołem głównym.

Różnorodność materiałów

Stół drewniany i ława kawowa mogą także różnić się od siebie materiałami, z których są wykonane. Zdecydowanie unikajmy łączenia mebli, które całkowicie wykonane są z innych surowców np. betonowego stołu głównego i stolika kawowego wykonanego z plastiku — takie połączenia wyglądają tandetnie i kiczowato. Najlepiej, aby meble były jedynie częściowo wykonane z różnych materiałów. A zatem, jeśli nasz stół w całości został wykonany z litego drewna, warto nieco pobawić się konwencją, a raczej przełamać ją i wybrać stolik kawowy będący połączeniem naturalnego drewna i chłodnego, nieco surowego w odbiorze metalu. Ciekawie też prezentuje się ława drewniana, w której blat wykonany został z hartowanego szkła transparentnego czy mlecznobiałego ze szprosami lub bez nich. Takie meble drewniane do salonu odnajdą się najlepiej w aranżacjach w stylu industrialnym, klasycznym, nowoczesnym czy glamour.

Aranżacje wnętrz spójne i harmonijne tworzą odpowiednio dobrane kolory, dodatki i meble z drewna. Punktem centralnym salonu najczęściej jest stół drewniany, tworzący strefę jadalną. Do niego dobieramy identyczny pod względem kształtu, materiału i kolorystyki stolik kawowy, tworzący strefę relaksu. Niemniej jednak współczesne aranżacje lubią bawić się konwencją i stawiają na znakujące i oryginalne rozwiązania. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, aby przełamać te jednakowości i wybrać drewniany stolik kawowy będący połączeniem różnych materiałów, z okrągłym, prostokątnym lub kwadratowym blatem oraz w innym kolorze, który będzie stał w opozycji do stołu głównego. Takie wybory pozwalają wprowadzić świeży wygląd do każdego salonu i jednoznacznie podkreślają osobowość i ekstrawagancję jego domowników. 

meble

Więcej w mebli z kolekcji Country na seart.pl