Surowe ściany, czyli jakie?

W ostatnich latach bardzo popularne stały się wnętrza ze ścianami aranżowanymi na surowe, naturalne, pozbawione zbędnych ozdobników. Można skusić się na pozostawienie w takiej aranżacji pojedynczej ściany w pomieszczeniu, lub kontynuować zamysł w całym wnętrzu. Największą popularność zyskały ściany z czerwonej cegły, które wyglądają bardzo naturalnie, a do tego – ocieplają wizualnie pomieszczenie. Sprawdzają się one jednak przede wszystkim w przestronnych wnętrzach, ponieważ z ich wykorzystaniem wiąże się efekt pewnego przytłoczenia. W mniejszych pomieszczeniach doskonale sprawdzi się biała cegła, naturalne kamienie, ściany pokryte drewnianymi belkami lub specjalnymi betonowymi płytami. Trzeba zaznaczyć, że określenie „surowe ściany” wcale nie oznacza ścian, dających wrażenie niedokończonego remontu. Chodzi o odpowiednią stylizację, dopracowaną w każdym szczególe!

Ściany a styl we wnętrzach

Naturalne, surowe materiały, kojarzą nam się dziś przede wszystkim ze stylem industrialnym. Ściana z cegieł, czy chłodne, betonowe płyty to rzeczywiście idealne rozwiązanie do mieszkania, w którym planujemy ustawić industrialne meble, czyli metalowe szafy, czy komodę z drewna z recyklingu. Prawda jest jednak taka, że tego typu aranżacja ścian sprawdzi się także w wielu innych typach projektów wnętrz. Tynk strukturalny, czy farba z dodatkiem proszku strukturalnego albo betonowe płyty to dobre rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych, zwłaszcza minimalistycznych. Drewno jest nieocenionym surowcem we wnętrzach skandynawskich i rustykalnych. Najbardziej uniwersalna wydaje się być jednak cegła: w zależności od typu, wielkości i barwy surowca, można ją z powodzeniem zastosować we wnętrzach industrialnych, nowoczesnych, skandynawskich, rustykalnych, a nawet klasycznych.

Cegła, beton, drewno – w jakich pomieszczeniach? 

Meble z drewna

Beton na ścianie daje wrażenie chłodu i surowości, najlepiej sprawdzi się więc w przestronnym salonie, który dodatkowo ocieplimy dodatkami: puchatym dywanem, wełnianą narzutą, czy miękkimi poduszkami w ciepłej barwie. Doskonały będzie również do sypialni w stylu minimalistycznym, pozwoli uzyskać spokojny klimat, sprzyjający wypoczynkowi. Ściana z cegły to rozwiązanie odpowiednie praktycznie do każdego pomieszczenia w domu. W salonie świetnie będzie się komponować z ogniem, migoczącym w kominku, w jadalni idealnie dopełni nastrój, wytworzony przez drewniany stół rustykalny, w kuchni będzie dobrze współgrać z klasycznymi meblami kuchennymi z drewna, a sypialni doda intymnego charakteru, harmonijnie uzupełniając stylizację z drewnianym łóżkiem i stylową komodą.

Ten sam materiał – różny efekt

Warto zaznaczyć, że materiały, dzięki którym uzyskujemy efekt surowych ścian, są dość plastyczne, jeśli chodzi o możliwości aranżacyjne. Oznacza to, że używając tej samej cegły, czy tego samego kamienia, możemy otrzymać całkiem różne rezultaty. Wiele zależy od tego, jakich materiałów użyjemy np. do wykończenia podłóg, a także od zastosowanych w pomieszczeniu mebli oraz charakteru, materiałów i kolorystyki dodatków. Bardzo istotna jest również rola oświetlenia: ta sama ściana będzie zupełnie inaczej wyglądać, gdy będzie mocno doświetlana, a zupełnie inaczej będzie się prezentować w subtelnym półmroku. Zanim przystąpimy do prac remontowych, trzeba więc zastanowić się nad tym, na jakim efekcie końcowym nam zależy. Jeśli nie jesteśmy pewni, że stworzymy taki klimat, o jakim marzymy, warto poradzić się wykwalifikowanego projektanta wnętrz.

Dodatkowe zalety

Oprócz funkcji typowo estetycznej, materiały, przy pomocy których uzyskiwany jest efekt surowej ściany, przynoszą mieszkańcom wiele innych korzyści. Wszystkie są uniwersalne i ponadczasowe, dzięki czemu przy ewentualnych przyszłych remontach nie trzeba będzie ich wymieniać, bo doskonale wpasują się we wnętrza o każdym stylu. Ponadto są to materiały wyjątkowo trwałe, odporne tak na uszkodzenia mechaniczne, jak i na działanie czasu – dobrze zaimpregnowana cegła, kamień, czy beton wyglądają świetnie przez długie lata, co jest naprawdę sporym atutem, biorąc pod uwagę fakt, że ściany, pokryte tapetami lub farbą wymagają odświeżenia co kilka sezonów. Cegła ponadto jest doskonałym izolatorem termicznym, który sprawia, że latem we wnętrzu panuje przyjemny chłód, zimą natomiast dłużej utrzymuje się w pomieszczeniu ciepło. Co prawda, ściana z cegły, czy kamienia dekoracyjnego to dość kosztowne rozwiązanie, jednak stanowi ono dobrą inwestycję na przyszłość.