Shabby Chic- stary styl w nowym wydaniu

Antyczne meble to przede wszystkim długa historia, a to co ma historię jest wartościowe. Czar, którym epatują stare meble jest czymś, co przyciąga i pobudza wyobraźnię. W zestawieniu z odpowiednim klimatem miejsca potrafią stworzyć wrażenie nastrojowości przepasanej wstęgą tajemnicy. Nadgryzione zębem czasu budzą poczucie estetycznego piękna i „uwięzionej duszy” wzbogaconej niekiedy o wiekową historię, która niestety z czasem się zaciera lub co gorsza jest nieznana.

Historia powstania stylu Shabby Chic związana jest z osobą Rachel Ashwell- projektantką i autorką pochodzącą z rodzinnego Cambridge w Anglii. Dorastając w otoczeniu zaradnych rodziców nauczyła się sztuki handlu zaczynając, jako sprzedawca na targowiskach z antykami. Przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych wniosła w życie Ashwell ducha przedsiębiorczości. W pamiętnym 1989 roku otworzyła sklep w Santa Monica. Starocie i meble, w które wyposażała sklep stały się prawdziwą żyłą złota i ozdobą zachęcającą do odwiedzenia. Wyjątkowe przedmioty i meble będące przedmiotem sprzedaży dały jej w szybkim czasie rozgłos i uznanie wśród znanych osób. W ten sposób narodził się styl Shabby Chic

Termin Shabby Chic oznacza po prostu stary szyk. Nawiązuje do mebli charakteryzujących się oznaką starości i zniszczeniameble shabby chic wynikającego z upływającego czasu. W przypadku mebli nowych dopuszcza się ich modyfikacje poprzez środki zmierzające ku osiągnięciu podobnego efektu, jakim charakteryzują się meble antyczne. Złuszczona powierzchnia mebli, niedomalowania, spękania czy wielokrotne pokrywanie powierzchni farbami celem wyeksponowania głębszej warstwy to cechy, które są synonimem tego stylu. Przeważają skale szarości, brązu i bieli. Pastelowe barwy mebli oddają mieszkaniom charakter lekkości i delikatności jakby tworzone były kobiecą ręką. Elementy wystroju wnętrz często łączą się z sielskim charakterem wsi. Tak skojarzone przedmioty są częścią starej-nowej historii i często budzą radosny uśmiech na twarzach kobiet, które widzą w nich ułamek własnej osobowości. Mieszkania i domy umeblowane w tym stylu spodobają się z pewnością kobietom chcącym wnieść powiew świeżości i zrównoważonego balansu odbiegającego od miejskiego hałasu i mieszkań opatrzonych w mocne LEDy. Jasne barwy sprawiają wrażenie czystości i piękna jakby dopiero, co były wykonane. Shabby Chic to wyraz swobody upatrzonej w tym, co było piękne kiedyś i okraszone szczyptą dzisiejszej nowości.