Któż z nas nie wspomina z rozrzewnieniem beztroskich wakacji spędzanych w wiejskich domach u babci, czy dalszej rodziny. Część osób pewnie miało okazję mieszkać w naturalnych drewnianych budynkach często ręcznie budowanych przez członków rodziny i lokalnej społeczności. Wspomnienia z sielskich czasów sprawiają, że chętnie sięgamy po nawiązania do tego stylu we własnych domach i mieszkaniach. Surowe drewno z widocznymi śladami po ręcznych narzędziach sprawia, że wnętrze okazuje się cieplejsza i przyjemniejsze do wypoczynku. Meble w stylu rustykalnym to także klimatyczne meble o charakterystycznym deseniu i stylu.

Piękne niedoskonałości deseniu

stół drewniany

Wiecej mebli z kolekcji Rustyk znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

Rustykalny styl we wnętrzarstwie opiera się na materiałach, które można zdobyć w okolicach wiejskiego domu. Ważnym elementem wystroju jest ich naturalny nieregularny wygląd i charakterystyczne niedoskonałości. Do najczęściej stosowanych materiałów należą naturalne kamienie, często także nieobrobiona stal i przede wszystkim ogromne ilości surowego drewna. Ten materiał pojawia się na ścianach, podłogach i w większości elementów wyposażenia.

Meble rustykalne to w dużej mierze elementy wykonane z drewna. W tym stylu pożądana jest ich naturalna struktura, dlatego często drewno pokrywane jest jedynie przezroczystymi preparatami zabezpieczającymi. Widoczne przebarwienia na słojach, czy sęki wewnątrz desek to elementy, które nadają piękna meblom rustykalnym. Jednocześnie wprowadzą do pomieszczenia jeszcze ciekawszy styl, mocniej nawiązujący do wiejskich chat.

Polecane meble drewniane

W wyposażeniu wnętrza warto postawić na prawdziwe drewno. Wszelkiego rodzaju płyty meblowe nie są najlepszym rozwiązaniem. Wynika to głównie z faktu, że nawet najnowocześniejsza płyta meblowa pokryta folią i mająca strukturę zbliżoną do naturalnej, będzie jedynie imitacją drewna. Nie będzie miała charakterystycznego nieregularnego wyglądu i jego struktury. Ponadto każdy sztucznie wytworzony element znacznie mija się z filozofią rustykalnego stylu wyposażenia wnętrz.

Trwałość i funkcjonalność mebli rustykalnych

Drewniany kredens

Wiecej mebli z kolekcji Country New znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/country-k-81.html

W przeszłości meble w wiejskich domach miały być przede wszystkim funkcjonalne. Mniejsze znaczenie miało zdobnictwo, a za największą dekorację uznawano naturalną strukturę drewna. Obecnie meble najczęściej wybierane do tego stylu aranżacji wnętrz także cechują się sporą funkcjonalnością. Solidne szuflady i masywne elementy w konstrukcji stołów czy łóżek drewnianych sprawiają wrażenie, jakby miały przetrwać kilka kolejnych pokoleń. Dekoracyjne elementy dopuszczalne są w dodatkach, jednak nie zaleca się ich w samych meblach.

Masywne drewniane elementy nie tylko sprawiają wrażenie solidności mebla. Rzeczywiście, elementy dekoracyjne są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. W razie zarysowania ich struktury i drobnych uszkodzeń można z łatwością odnowić mebel albo zatuszować uszkodzenia za pomocą odpowiednich środków. Dobrze zabezpieczone drewno nie ulegnie także zniszczeniu pod wpływem stale działającej wilgoci.

Ciekawym przykładem mebli rustykalnych, które łączą w sobie większość cech tego stylu, są meble sosnowe z serii Rustyk. We wszystkich częściach mebli widać słoje, sęki i naturalne przebarwienia drewna. Większe elementy wykonywane są z kilku mniejszych desek o widocznych łączeniach. Nogi stołów i łóżek mają masywny wygląd, dzięki czemu każdy mebel wygląda stabilnie. Ciekawym dodatkiem są elementy wykończeniowe, wykonane ze stali pomalowanej na kolor czarny. Ten materiał spotkamy między innymi na uchwytach szuflad, zawiasach, czy haczykach wewnątrz szaf.

Kolory mebli w stylu rustykalnym

Urządzenie mieszkania w stylu rustykalnym wymaga także dobrego zestawienia kolorów całego pomieszczenia. Naturalne materiały, jakie wykorzystywane są do tworzenia wyposażenia, sugerują konkretny wachlarz barw. Najczęściej kolorystycznie będziemy poruszać się we wszystkich odcieniach brązu, a także czerni, czy popieli. Niestety, podobna stylistyka na ścianach i podłodze może sprawiać wrażenie monotonii. Jak sobie z tym poradzić?

Rozwiązaniem mogą być meble malowane, jednak żeby nie zepsuć efektu, warto kierować się kilkoma zasadami. Meble nie powinny mieć intensywnych kolorów, które nie są związane z naturalnymi materiałami. Odpadają czerwone, czy niebieskie wyroby, które mogłyby zniszczyć cały efekt. Charakterystyczną cechą mebli rustykalnych jest także to, że farba nosi ślady zużycia i ręcznego nakładania. Widoczne będą więc na niej przebicia właściwego koloru drewna, czy przetarcia.

Podczas dobierania mebli, warto wyjść poza schematy i poszukać własnego stylu. Na tle brązowych materiałów wykończeniowych ciekawie będzie wyglądał zestaw znacznie jaśniejszych mebli z kolekcji Country. Wykonane z ciemnego drewna świerkowego wyroby pokryte są białą farbą. Dla uzyskania bardziej naturalnego efektu farba poddana została przetarciu, dzięki czemu w niektórych miejscach widoczne jest ciemniejsze tło. Wśród masywnych drewnianych elementów można znaleźć między innymi funkcjonalne komody drewniane, trwałe łóżka w kilku wariantach, a nawet obszerne lustra, czy stoliki nocne.

Polecane meble drewniane

Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem o meblach rustykalnych