Choć każdy styl aranżacji wnętrz posiada swoje indywidualne cechy, to jednak styl francuski jest chyba jednym z najbardziej wyrazistych i najłatwiej rozpoznawalnym nurtem urządzania przestrzeni. Jest coś magicznego w tym wyjątkowym i zachwycającym połączeniu wytworności ze swobodą i elegancji z przytulnością. Urządzając salon w stylu francuskim stwarzamy przestrzeń, która zachwyci odwiedzających nas gości oraz pozwoli zrelaksować się domownikom.

Aranżacja wnętrz w stylu francuskim – cechy charakterystyczne

salon w stylu francuzkim

Francja od wieków postrzegana jest jako światowa stolica mody. Francuski styl, wyważenie, poczucie gustu i niewymuszoną elegancję warto doceniać nie tylko w odniesieniu do odzieży, ale także w stosunku do aranżacji wnętrz. Styl francuski posiada kilka odłamów, różniących się od siebie, tak, jak różne są pod względem kultury i krajobrazu poszczególne obszary Francji. Istnieje jednak kilka cech wspólnych, charakterystycznych dla wszystkich aranżacji wchodzących w skład stylu francuskiego. Są to:

  • elegancja, szyk i wytworność,
  • jasna kolorystyka,
  • istotna rola oświetlenia i przestrzeni (pożądane są duże okna i przestronne, jasne pomieszczenia),
  • doskonała jakość stosowanych materiałów,
  • zamiłowanie do naturalnych tkanin,
  • zamiłowanie do drewna,
  • dekoracyjność detali,
  • symetria i harmonia,
  • opływowe kształty mebli.

Ze względu na to, że pomieszczenia zaaranżowane w stylu francuskim wymagają dużo przestrzeni i światła, a przy tym pełnią funkcję reprezentacyjną domu, szczególnie warto urządzić w tym nurcie pokój gościnny czy też dzienny. Salon w stylu francuskim to przestrzeń wygodna, piękna i intrygująca.

Urządzamy salon: trzy odsłony stylu francuskiego

białe meble drewniane do salonu, sypialni, gabinetu i jadalni

Styl francuski występuje w postaci klasycznej, prowansalskiej i nowoczesnej. Każda z nich odznacza się innymi cechami, choć wszystkie spajają ze sobą wyżej wymienione cechy nadrzędne. Ostateczny wygląd salonu w stylu francuskim zależeć będzie od osobistych preferencji i możliwości lokalowych.

Salon w stylu francuskim – odsłona klasyczna

Tutaj uzyskany efekt będzie najbardziej wytworny i bogaty. Salon należy wyposażyć w meble w stylu Ludwika XV, czyli lekkie, o zaokrąglonych krawędziach i obłych kształtach. Muszą to być meble drewniane, utrzymane najlepiej w białej kolorystyce. Mają nie przytłaczać swą formą i zachwycać dekoracyjnością. Idealne elementy wyposażenia salonu w stylu francuskim to tapicerowana sofa, fotel i podnóżek do kompletu, okrągły stolik, elegancka konsola, piękna komoda i efektowna witryna z przeszkleniami. Meble mogą posiadać elementy złocone, wskazane są także dekoracyjne, gięte i toczone nogi, rzeźbienia na frontach szafek, ozdobne gałki meblowe. Aksamitne zasłony, lejące się i miękko opadające tkaniny powinny występować parzyście i być rozmieszczane symetrycznie. Materiały mają zmiękczać i wizualnie ocieplać pomieszczenie. Przytulności i charakteru dodawać im będą wszelkie fałdy, falbany, frędzle i pikowania. Podłoga może być błyszcząca, wyłożona dużymi jasnymi płytkami imitującymi marmur, ale doskonale sprawdzi się tu także jasny, drewniany parkiet, który niewątpliwie wzmocni elegancki charakter aranżacji, ale i uczyni przestrzeń bardziej przytulną. Nie można zapominać o dekoracyjnych dodatkach: ozdobne karnisze, porcelanowe figurki, ażurowe ramki na zdjęcia, urocze lampki i lampioniki, okazałe żyrandole – wszystko to ma ogromny wpływ na budowaną we francuskim salonie atmosferę.

Salon w stylu francuskim – wersja prowansalska

Jeśli ktoś odnosi wrażenie, że klasyczna wersja stylu francuskiego jest zbyt nadęta i bogata, z pewnością zachwyci się bardziej swobodną i sielską odmianą tego typu aranżacji. Salon w stylu prowansalskim wciąż pozostaje miejscem pełnym klasy i elegancji, ale ogólny charakter wnętrza jest dużo bardziej swobodny i radosny – bo nawiązujący do swojskości malowniczej francuskiej wsi. Wszechobecną biel możemy tu przełamać odrobiną koloru, wprowadzając elementy w kolorze lawendy, pastelowej zieleni, słonecznej pastelowej żółci czy bladego błękitu. Do salonu wkraczają też tkaniny z motywem lawendy, bawełniane koronki, a meble mogą posiadać widoczne przecierki i spękania. Wyposażenie nie musi być nieskazitelne i w pełni eleganckie, nabiera tutaj bowiem bardziej romantycznych i starodawnych cech. Zamiast okazałych kryształowych żyrandoli, wybieramy urocze, romantycznie nastrajające lampiony i świeczniki. Swojskości dodadzą także drobne akcenty z wikliny, mogą to być np. wysuwane szuflady gustownej ławeczki lub białego regału.

konsola w tylu francuzkim

Salon w stylu francuskim – wydanie nowoczesne

Czy można pogodzić francuską elegancję z chęcią zaaranżowania salonu w bardziej współczesnym wydaniu? Tak! Projektanci wnętrz udowadniają, że styl francuski z powodzeniem można zaadaptować do nowoczesnych aranżacji. Jak to zrobić? Liczy się przede wszystkim odpowiednie zestawienie kolorów i umiejętny dialog pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Meble, które wstawimy do nowoczesnego francuskiego salonu to meble białe, z wysokim połyskiem, o prostych krawędziach i niewyszukanych kształtach. Uzupełnić je należy o kilka mebli w stylu ludwikowskim, niech to będą 2-3 perełki, urozmaicające aranżację. Najbezpieczniej będzie dobrać do nowoczesnej meblościanki stylizowaną tapicerowaną sofę, fotel oraz gustowny stolik kawowy. Wnętrze powinno stanowić zestawienie różnorodnych faktur, tekstur i powierzchni. Błyszczące meble można zestawić z matową podłogą, pikowane poduszki dekoracyjne z ciężkimi, aksamitnymi zasłonami, gładką powierzchnię ściany skonfrontować z ozdobną tapetą z elementami z tkaniny itp. Świetnie wygląda połączenie bieli ze srebrnym odcieniem szarości. Całość daje efekt dość chłodny, ale bogaty i bardzo dekoracyjny. Drugą interesującą możliwością jest połączenie bieli z odcieniami złota – tu efekt jest zdecydowanie cieplejszy wizualnie, ale i cięższy.

Podsumowując: można uznać z całą pewnością, że pomimo swej ozdobności, dekoracyjności i bogactwa, styl francuski jest także pełen wizualnej miękkości. Przytulny charakter wnętrza tworzą: światło słoneczne, odpowiednie oświetlenie, miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny, opływowe, miękkie linie mebli, elementy wykonane z drewna. Salon w stylu francuskim z pewnością nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie zachwycać swoim wyjątkowym charakterem. Nie jest to propozycja dla wszystkich, ale jeśli nie lubisz minimalizmu i kochasz piękne, pełne urokliwych detali przedmioty, warto rozważyć taką aranżację salonu.