Palmy rotangowe rosną w tropikalnych rejonach: Azji, Afryki i Australii. Palmy te nie są sztywne i nie trzymają się samodzielnie w pionie, dlatego zawsze szukają drzewa, na które mogą się wesprzeć.

Rattan w meblarstwie

Rattan jest giętki, elastyczny i odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu jest idealnym materiałem do zastosowania w meblarstwie. Może służyć do wypełnienia wnęk oraz frontów meblowych a także do produkcji krzeseł, stolików, sof, foteli, szafek na buty a także koszy na bieliznę.
W meblarstwie wykorzystuje się rattan uzyskany z pędów o średnicy 50 milimetrów, które następnie zostają pocięte na trzymetrowe odcinki. Naturalny kolor rattanu - tu ciepły, jasny miód oraz ciemna oliwka. Płytę rattanową można pokryć bejcą dzięki temu udaje się otrzymać meble w wielu różnych kolorach - z połyskiem lub matowe. Powierzchnię rattanu przed bejcowaniem należy wypolerować.
Stosowane w meblarstwie płyty rattanowe powstają w wyniku naklejenia maty rattanowej na laminowaną płytę wiórową. W przeciwieństwie do twardego i mało elastycznego bambusa, rattan wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Rattan i ekologia

Z punktu widzenia ekologii rattan jest materiałem doskonałym. Palmy rotangowe rosną o wiele szybciej niż drzewa i są gotowe do przetworzenia już po kilku latach. Rotang nie ma też specjalnych wymagań glebowych i nie trzeba o niego wyjątkowo dbać.

Historia mebli rattanowych

Pierwsze meble z rattanu powstały prawdopodobnie w starożytności – a ich resztki odkryto w jaskiniach Azji. Początkowo bowiem palmy rotangowe rosły jedynie tam. Najsłynniejszym meblem wykonanym z rattanu jest „krzesło numer 14” – model ten został wyprodukowany pod koniec dziewiętnastego wieku - dla pewnego bistro - a zdobył tak wielką popularność, że do dziś jest najpopularniejszym modelem rattanowego mebla. Było to ulubione krzesło Le Corbusiera i Bramsa. Eleganckie restauracje i kawiarnie, kupują meble rattanowe, ponieważ można je bardzo łatwo odświeżyć i podarować mu zupełnie nowe życie.
Wiek dwudziesty przyniósł prawdziwą popularność rattanu. Meble z niego wykonane są lekkie i bezpieczne. Można wykorzystać je w każdym pomieszczeniu i - bez zatrudniania dekoratora – uzyskać niebanalny efekt.