Ekologiczne rozwiązania coraz bardziej zyskują na popularności . Ostatnio bardzo modne stały się meble wykonywane z palet. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie przypuszczał, że tak tani i łatwo dostępny materiał podbije serca architektów i amatorów nietuzinkowych wnętrz. Jeszcze do niedawna drewniane, najczęściej sosnowe palety, po spełnieniu swojej funkcji (zazwyczaj wykorzystywane są w budownictwie i transporcie) służyły przede wszystkim jako opał lub lądowały na wysypiskach, dziś – palety królują w naszych salonach i ogrodach. Dzięki takiemu recyklingowi zyskuje zarówno środowisko jak i nasza kieszeń.

Jak przygotować palety?

Wykonanie mebli z palet przemysłowych wiąże się z minimalnym nakładem finansowym, koszt jednej palety waha się w granicach 10-40 złotych, w zależności od wielkości i jakości. Najbardziej popularna jest europaleta o wymiarach 120x80x14,5 cm i wadze ok. 25 kg. Palety, które chcemy przetworzyć na meble nie muszą być nowe, te z „drugiej ręki” będą miały bardziej rustykalny charakter, dzięki licznym nierównościom, uszkodzeniom, dziurkom po gwoździach czy firmowym nadrukom na drewnie.

Przed przystąpieniem do „tworzenia” meble warto wcześniej powierzchnię palety odpowiednio wyczyścić i zabezpieczyć, tak, aby jak najdłużej móc cieszyć się ich jakością. Europalety należy porządnie osuszyć, wyczyścić i wyeliminować wszelkie drzazgi. Kolejnym krokiem jest wygładzenie powierzchni drewna szlifierką lub papierem ściernym, tak, aby przygotować ją do malowania. Dzięki dokładnym wyszlifowaniu surowej palety mamy pewność, że unikniemy skaleczeń czy uszkodzeń materiałów, jakie na niej umieścimy. Końcowym etapem jest odpowiednia impregnacja oraz malowanie. Do tego celu używamy specjalnych lakierów, farb do drewna, wosków czy bejc. Jeżeli przed przystąpieniem do malowania odpowiemy sobie na pytanie, gdzie dany mebel hand made będzie wykorzystany, w pomieszczeniu czy na zewnątrz – będzie nam dużo łatwiej wybrać odpowiedni impregnat.

Meble ogrodowe z palet

Pomysłów na wykorzystanie palet jest mnóstwo, a wszystko zależy wyłącznie od naszej kreatywności. Meble z palet przemysłowych doskonale sprawdzą się w

Meble z palet

ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Można z nich wykonać stoliki ogrodowe, ławki, leżaki czy też przekształcić je w wielopoziomowe skrzynki na kwiaty czy zioła. W ogrodzie najlepiej sprawdzą się palety w jasnym kolorze, ponieważ idealnie kontrastują się na tle zieleni trawnika i kolorowych kwiatów, sprawiają też wrażenie lekkości. Surowy i zimny na pierwszy rzut oka materiał przemysłowy to świetna alternatywa dla klasycznych mebli ogrodowych. Zarówno w ogrodzie jak i mieszkaniu do mebli z palet przydadzą się materace, kolorowe poduchy czy miękkie koce, które dodadzą wygody i przytulności naszym meblom.

Palety na salonach

Najczęściej spotykanym meblem wykonywanym z palet w naszych mieszkaniach jest stolik kawowy. Zrobić go można bardzo łatwo, wystarczy wykorzystać do tego dwie palety, górna posłuży jako blat, natomiast dolna jako podstawa mebla. Dobrze jest zamontować również do nóżek kółka meblowe, najlepiej z możliwością blokady, tak aby swobodnie przesuwać i blokować stolik. Ciekawym rozwiązaniem jest doklejenie przezroczystej szyby na górną część blatu, dzięki temu z łatwością wykorzystamy całą jego powierzchnię a wylana kawa czy herbata nie będzie problemem. Stolik kawowy to nie jedyny meble jaki wykonać możemy z europalet. Przy odrobinie pracy wyczarujemy z nich łóżko, szafkę pod telewizor, regał, zagłówek do łóżka, wieszak na ubrania czy szafkę na buty. Takie meble z recyklingu najlepiej będą komponowały się we wnętrzach skandynawskich i industrialnych, jednak odpowiednio zaaranżowane sprawdzą się w aranżacjach rustykalnych, prowansalskich czy glamour. Zastosowanie drewnianych europalet z odzysku w umiejętny sposób łączy nowoczesność z nutą ekologii i swojskości. Meble z palet możemy wykonać samodzielnie, choć ich ogromna popularność sprawiła, że bez problemu kupimy już gotowe meble w niektórych sklepach z wyposażeniem wnętrz.

Ogromnymi zaletami mebli z palet jest ich niewielki koszt, dostępność, oryginalność oraz możliwość wykorzystania w zasadzie w każdej aranżacji. Wystarczy ciekawy pomysł, by w nietuzinkowy sposób zaaranżować wnętrze i zarazem wprowadzić w życie szczytną ideę recyklingu. Warto zatem zaadaptować z pozoru nikomu niepotrzebne drewniane palety przemysłowe i zmienić je w funkcjonalne rozwiązania, które doskonale wpiszą się w przestrzeń mieszkalną i ogrodową.