Obecnie panuje moda na powrót do natury - dbać o jak najmniejsze zanieczyszczenie środowiska i otaczać się rzeczami pozostającymi w harmonii z człowiekiem i jego zdrowiem. W ten pozytywny trend wpisują się także meble drewniane. Dzięki temu, że zrobione są ze szlachetnego surowca, pomieszczenia zaaranżowane meblami drewnianymi emanują zdrową atmosferą. Dominuje tu także przyjemny, drzewny zapach a w powietrzu nie unoszą się szkodliwe związki chemiczne, które emitowane są przez sztuczne materiały, takie jak np. płyta MDF .

meble drewniane, meble z drewna, meble woskowane Odpowiednie wykończenie mebli drewnianych decyduje o ich trwałości i walorach estetycznych.W meblarstwie stosuje się różne techniki takie jak: bejcowanie, olejowanie, fornirowanie czy lakierowanie. Od niepamiętnych czasów meble się także woskuje - w ten sposób zabezpiecza się je przed atakami korników i wilgocią. Meble woskowane są bardzo odporne na uszkodzenia, wyróżniają się także niezwykłą elegancją. Wosk nadaje jedwabisty połysk, podkreśla naturalne usłojenie drewna, pogłębia i uszlachetnia kolor. Co ważne - meble woskowane są antystatyczne - prawie wcale nie osiada na nich kurz, przez co stają się łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli przypadkiem zarysujemy woskowaną komódkę, ubytek można łatwo zamaskować, stosując wosk.

 Jak pielęgnować meble woskowane?

Codzienna pielęgnacja jest bardzo prosta: meble należy przecierać bawełnianą szmatką zwilżoną wodą. Aby meble lekko nabłyszczyć koniecznie zastosujmy preparat do pielęgnacji i ochrony mebli woskowanych. Drewno pokryte woskiem na bazie naturalnego wosku pszczelego nie można czyścić zwyczajnym preparatem do mebli. Należy zasięgnąć opinii sprzedawcy i wybrać preparat, który nadaje się do mebli woskowanych. Substancja powinna zawierać olejki roślinne lub wosk , które idealnie działają na ich powierzchnię. Preparat należy nanieść na np. woskowany kredens za pomocą miękkiej, bawełnianej ściereczki, po czym pozostawić do wyschnięcia. Czynność należy powtórzyć i zastosować kolejne warstwy.

Jeśli chcemy odnowić meble woskowane nie musimy ich cyklinować, wystarczy aplikacja pojedynczej lub kilku warstw wosku. Upływ czasu pozytywnie wpływa na wygląd mebla, gdyż woskowane drewno starzeje się w sposób naturalny i szlachetnieje.meble drewniane, meble z drewna, meble woskowane

 Meble woskowane znakomicie pasują do wnętrz w stylu rustykalnym.

Obecna jest tunaturalna kolorystyka: brązy i beże, a także kremowa lub czysta biel. By przełamać spokojne barwy stosuje się jaskrawe dodatki. Wszechobecne będą więc kolorowe, haftowane chusty i poduszki. Wielbiciele stylu rustykalnego lubują się także we wszelkich folkowych sprzętach z ludowymi wzorami. Woskowane stoliki i komody ozdobione są ręcznie wykonanymi obrusami, serwetami i serwetkami. Aranżując wnętrza w stylu rustykalnym, ściany ozdabia się folklorystycznymi kilimami, a na podłogach kładzie się wełniane, barwne dywany lub skóry zwierząt. Rustykalnego smaczku dodadzą wnętrzom także wszelkie dawne sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak np. „żelazko z duszą”, wiklinowe kosze, stare zegary i nastrojowe olejowe obrazy.

W tym sielskim, domowym i przyjaznym klimacie królują meble z drewna, wykonane w ludowej stylistyce, nawiązującej do różnych tradycji- np. kaszubskiej i kurpiowskiej . Myślą przewodnią tej aranżacji jest oddać dawny, zdrowy klimat wiejskiego życia. Meble w stylu rustykalnym mogą być zdobione, ale jedynie w detalach. By uzyskać naturalny i oryginalny efekt, meble powinny być wykonane za pomocą prostych narzędzi i technologii, opartych na pracy rąk człowieka. Różne sprzęty, które wykonuje się obecnie, bardzo często sztucznie się postarza, by nabrały „rustykalności”.