Czym właściwie jest vintage? We wszystkich otaczających nas dziedzinach życia znajdują się przedmioty, które śmiało możemy określić mianem vintage. Styl ten znalazł również swoje ujście w projektowaniu wnętrz oraz meblarstwie, charakteryzuje się łączeniem przeciwieństw i można go stworzyć na trzy sposoby. Po pierwsze stylizując nowe meble na wzór minionych epok, po drugie wprowadzając stare, stylowe meble do nowoczesnych przestrzeni oraz poprzez łączenie nowoczesnych elementów z wnętrzem stylizowanym historią. Meble vintage i wnętrza w tym stylu nie stronią od awangardowych zestawień jest to styl dla osób świadomych, chcących się wyróżniać i pokazać swój indywidualizm.

Charakterystyka mebli vintage

Wszystkie meble starsze niż 20 lat spokojnie możemy uznać za vintage oraz te stylizowane na stare. Kluczem do udanej aranżacji wnętrza w tym stylu są właśnie stylowe meble, nie oznacza to jednak, 

Meble vintage

że należy pozbyć się wszystkich nowoczesnych mebli i zastąpić je tymi charakterystycznymi dla wspomnianej epoki. Wnętrze vintage to nie muzeum. Udana aranżacja oznacza umiejętne łączenie ze sobą mebli antycznych z nowoczesnymi. Dla przykładu możemy zestawić ze sobą nowoczesną, designerską sofę z drewnianym stolikiem kawowym rodem z dawnych lat. Ale czym właściwie charakteryzują się meble vintage? Głównym materiałem przy produkcji mebli vitage jest lite drewno, bowiem to ono starzeje się najładniej i doskonale przenosi nas w czasy dawnych epok, to również meble sięgające do czasów PRL-u. Zaliczyć do nich możemy tapczany, wersalki często na drewnianych nóżkach, komody z drewna, szafki czy postarzane stoliki, z widocznymi przecierkami i ubytkami w lakierze. Wszystko to co kojarzy nam się z przedmiotami retro będzie odpowiednie: lampki z abażurami, narzuty z frędzlami, metalowe puszki na przyprawy czy proste i klasyczne drewniane krzesła z materiałowym obiciem siedziska. Choć najlepiej zachowały się meble drewniane w tym stylu, to do mebli vintage zaliczyć należy również meble z laminatu, imitującego lakier oraz produkowane na potęgę meblościanki. Urządzenie wnętrza w stylu vintage nie należy ani do pracochłonnych ani kosztownych. Każdy z nas z pewnością posiada na strychu meble i przedmioty z dawnych lat, można również udać się na pchli targ, gdzie takich mebli z duszą nie brakuje. Można powiedzieć, że aranżacja wnętrza w stylu retro zależy wyłącznie od naszej kreatywności, dość częstym zjawiskiem jest samodzielne postarzanie mebli i odnawianie tych mocno zniszczonych, takie meble z pewnością cieszą podwójnie.

Vintage – styl młodego pokolenia

Coraz częściej wnętrza w stylu vintage możemy spotkać w mieszkaniach osób młodych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aranżacją wnętrz. Dlaczego? Młode pokolenie nie boi się wyzwań, nowych połączeń, nietuzinkowych zestawień, dlatego też meble w stylu vintage są przez nich szczególnie upodobane. Meble vintage: witryny, drewniane komody szafki nocne czy stoły, bardzo często komponowane są również we wnętrzach industrialnych i choć dla niektórych są to połączenia zbyt kolorowe, to ich zwolenników nie brakuje. Jeżeli mówimy o kolorach to warto wspomnieć, że meble i dekoracje retro nie stronią od żywych i intensywnych barw, żółcie, czerwienie, granaty czy odcienie pomarańczowego to barwy, których nie można przeoczyć w stylu vintage. Ściany z reguły zachowane są w kolorze bieli, natomiast tapety to istna feria barw i wzorów: paski, groszki, kropki oraz kwiaty, najczęściej w jasnych kolorach. Meble vintage z całą pewnością nie są domeną osób stoickich i zachowawczych, wręcz przeciwnie zarezerwowane są dla indywidualistów, którzy wiedzą czego chcą i nie boją się nowych wyzwań. Styl vintage jest domeną osób kreatywnych, nie stroniących od dobrego humoru, bo aby zdecydować się na aranżację w tym stylu z całą pewnością należy zachować pewien dystans do otaczającego świata oraz do siebie.

Przeszłość budzi w nas sentyment, dlatego też nic dziwnego, że coraz częściej urządzamy swoje wnętrza bazując na modzie z dawnych lat. Meble vintage cechuje prosty, praktyczny i niebanalny styl. Kiedyś takie meble były na porządku dziennym i można było je nabyć dosłownie wszędzie, dziś są prawdziwą perełką. Naprzeciw naszym oczekiwaniom stają jak zwykle producenci mebli oraz internetowe sklepy meblowe, które oferują bogaty wybór mebli vintage. 

Meble vintageMeble vintageMeble vintageMeble vintageMeble vintageMeble vintageMeble vintageIndustrialne meble