Zalana słońcem, sielska Prowansja stanowi coraz częstszą inspirację dla dekoratorów wnętrz. Na styl prowansalski warto skusić się przede wszystkim przy urządzaniu sypialni. Jasne kolory, elegancja połączona z przytulnością i wszechobecna naturalność to doskonałe warunki dla spokojnego wypoczynku.

Cechy sypialni w stylu prowansalskim

Jeśli mówimy o stylu prowansalskim we wnętrzach, to mamy na myśli przede wszystkim nawiązanie do sielskiego charakteru francuskiej wsi. Charakterystyczne cechy aranżacji w stylu prowansalskim to drewniane meble utrzymane w jasnej kolorystyce, pastelowe barwy ścian, podłóg i dodatków, eleganckie i wytworne meble, które posiadają subtelne ślady zużycia oraz wrażenie lekkości, beztroski i intymności. Sypialnia prowansalska to pomieszczenie przestronne i jasne, wyposażone w naturalne materiały. Meble prowansalskie do sypialni to przede wszystkim białe łóżko mahoniowe na niewysokich nóżkach, ozdobna toaletka i praktyczna biała komoda z szufladami. Jeśli decydujemy się na wstawienie do sypialni szafy, powinna być ona raczej nieduża.

Meble prowansalskie do sypialni – czym kierować się przy wyborze?

Meble prowansalskie do sypialni muszą być wygodne, klasyczne i piękne. Koniecznie wybierajmy meble drewniane, mogą to być albo coraz popularniejsze białe meble, albo meble sosnowe utrzymane w jasnej, naturalnej barwie drewna sosnowego. Pamiętajmy, że w aranżacjach prowansalskich meble stanowią główny element dekoracyjny, dlatego w prowansalskiej sypialni doskonale sprawdzi się białe łóżko z okazałym, ozdobnym wezgłowiem oraz stylowa, fikuśna toaletka z lustrem. Meble prowansalskie do sypialni mają dawać wrażenie lekkości, dlatego powinny posiadać ozdobne nóżki i delikatne zdobienia. Wybierając drewniane łóżko oraz inne meble do prowansalskiej sypialni, możemy zdecydować się albo na uniwersalną i elegancką klasykę w postaci białych mebli mahoniowych, albo wybrać bardziej rustykalną wersję stylu prowansalskiego, wstawiając meble z drewniane, białe meble prowansalskiedo sypialni meble sosnowe, z widoczną strukturą drewna, efektownymi przecierkami i spękaniami na lakierze. Przy całym swym wizualnym uroku i kunszcie wykonania, meble w stylu prowansalskim mają być także meblami funkcjonalnymi. Praktyczna komoda z licznymi szufladkami z pewnością pomoże w utrzymaniu porządku, a wygodne łóżko z dobrze dobranym materacem zapewni niezakłócony, komfortowy wypoczynek.

Styl prowansalski w sypialni – dla dobrego samopoczucia!

Dlaczego warto urządzić sypialnię w stylu prowansalskim? Aranżacje tego typu niosą ze sobą mnóstwo zalet dla domowników. Po pierwsze, jasne, pastelowe wnętrze pomoże wyciszyć się po całym dniu, osiągnąć wewnętrzną harmonię, uspokoić emocje – a dzięki temu łatwiej nam będzie zasnąć. Po drugie – otaczanie się naturalnymi materiałami, meblami z litego drewna oraz naturalnymi tkaninami, to rozwiązanie bardzo przyjazne dla organizmu ludzkiego, co jest szczególnie istotne w przypadku osób zmagających się z alergią. Po trzecie – meble i dodatki w stylu prowansalskim są klasyczne i uniwersalne, z łatwością można je dopasować do dowolnej aranżacji, więc jeśli kiedyś znudzi nam się wystrój sypialni, będziemy mogli z łatwością odświeżyć wnętrze, bez konieczności wymiany wszystkich mebli. Po czwarte – styl prowansalski posiada w sobie nutę (a nawet więcej!) romantyzmu. Meble prowansalskie warto wybrać do sypialni, jeśli chcemy zasypiać i budzić się w dobrym nastroju. Dzięki nim, sypialnia staje się oazą spokoju, w której nie tylko porządnie się wyśpimy, ale i zrelaksujemy się i odprężymy w środku dnia.

O tym pamiętaj, urządzając prowansalską sypialnię

Meble prowansalskie najczęściej występują w bieli lub w naturalnym odcieniu jasnego drewna, nie jest to jednak wymóg konieczny. Styl prowansalski odwołuje się do wielu naturalnych, pastelowych kolorów, takich jak jasny żółty, szary, lawendowy lub beżowy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać do sypialni kolorowe, pastelowe meble. Jeśli jasna kolorystyka i delikatność budzą w nas lęk, że sypialnia stanie się miejscem wizualnie zbyt chłodnym i sterylnym, pamiętajmy, że pomieszczenie możemy umiejętnie ocieplić za pomocą zróżnicowanych faktur. Wybierajmy miękkie, pikowane tkaniny z delikatnym, kwiatowym deseniem. Elegancka, puchata narzuta na łóżko doda wnętrzu swojskości i przytulnego charakteru. Meble prowansalskie nie muszą być w 100% wykonane z drewna – coraz częściej można spotkać połączenie drewna i rattanu lub wikliny. Stylowe kosze stanowią doskonałe uzupełnienie klasycznej komody w stylu prowansalskim.