Meble minimalistyczne to znakomita propozycja dla osób dobrze zorganizowanych i perfekcyjnych. Styl minimalistyczny stawia na uporządkowane, przestronne wnętrze, w którym jest miejsce jedynie na potrzebne i funkcjonalne, minimalistyczne meble i przedmioty. Należy je starannie wybrać i przemyśleć ich położenie, tutaj naczelną zasadą jest „less is more”, czyli – „mniej, znaczy więcej”.

Aranżacja ma dawać wrażenie otwartej przestrzeni, będącej odskocznią od hałasu i tłoku panującego w wielkim mieście. Nawet w małym mieszkaniu można uzyskać ten efekt, gdy zrezygnuje się ze ścian działowych , wstawi luksfery czy szklane płyty zamiast ścian. Stylizacja ta zasadza się na usunięciu wszystkich zbędnych elementów i pozostawieniu jedynie tych, które są absolutnie niezbędne. Nie znajdziemy więc tu kunsztownych zdobień, ornamentów i dekoracji , minimalizm jest przeciwieństwem tego wszystkiego. Jeśli mielibyśmy mówić o stylu , który stoi na przeciwległym biegunie w stosunku do minimalizmu, byłby to barok i jego wykwintne, przebogato zdobione meble.

Styl minimalistyczny wywodzi się z Japonii. Jego trzy podstawowe cechy to: prostota, perfekcja i spokój. Meble minimalistyczne to

Meble minimalistyczne

bryły proste i geometryczne. Ascetyczne wnętrze może być doskonałym tłem do wyeksponowania jakiegoś dużego elementu: nowoczesnej lub klasycznej rzeźby, wielkiego, oryginalnie malowanego obrazu, czy doskonale wykonanego mebla- np. drewnianego stołu z krzesłami .

Do pokoju w stylu minimalistycznym pasują, jasne odcienie w barwach natury: biel, szarości, beże i brązy oraz czerń. Stylizację można uzupełnić mocniejszymi akcentami: intensywną czerwienią, amarantem czy turkusem.

Salon urządzony meblami minimalistycznymi będzie wyposażony w niewiele sprzętów, wystarczy tu szafa z drewna, sofa, drewniana ława, szafka RTV z drewna i kilka lamp. Możemy tu śmiało zamienić ilość na jakość, wybierzmy więc gładkie meble z litego drewna. Wszędzie stosujmy szlachetne materiały takie jak egzotyczne drewno, elegancki marmur i alabaster, powieśmy kryształowe lustra i lampy. By uzyskać „surowy” efekt możemy również wykorzystać beton, cegłę, szkło i metal.

Będziemy mieć wiele radości z pięknego wyposażenia, które, choć nie zdobne w ornamenty, to dzięki skromnej formie, niesie nam jasność myśli i pogodę ducha. Minimalizm pozbywa się tego co dodatkowe, jednak nie rezygnuje z funkcjonalności. Kuchnia urządzona meblami minimalistycznymi może kryć w sobie wszelkie nowinki techniczne, co sprawi, że gotowanie będzie sprawą jeszcze prostszą i przyjemniejszą.

Wnętrza minimalistyczne mogą mieć swoją wymowę, poszczególne elementy i sprzęty to jakby aktorzy, grający swoje poszczególne role. W surowej scenerii można umieścić kilka znaczących akcentów, siła ich oddziaływania na odbiorcę jest o wiele większa, niż w jakimkolwiek innym wnętrzu. Samotna figurka ludzka na gładkim blacie minimalistycznego stołu, kompozycja kwiatów egzotycznych na drewnianym stoliku kawowym, będą skupiały na sobie całą uwagę, gdyż nie muszą tutaj konkurować o uwagę z innymi, podobnymi sobie przedmiotami

By stworzyć perfekcyjną aranżację w stylu minimalistycznym potrzebujemy pewnego klucza, a będzie nim umiejętność kompozycji, łączenia ze sobą różnych materiałów i form. Jest to swego rodzaju sztuka, by pokój prawie całkowicie bez ozdób i z małą liczbą minimalistycznych mebli, nie wydawał się nam pusty , surowy i smutny. Główną rolę odgrywają tu nie tylko kolory , ale także gra światła. Podstawą aranżacji mogą być właśnie lampy, kinkiety i plafony. Oświetlą to co chcemy podkreślić , stworzą pożądaną przez nas atmosferę. Poleca się stosowanie wszelkiego rodzaju lamp punktowych, jarzeniowych i halogenowych.

Jeśli masz talent, uda Ci się stworzyć wnętrze, które, paradoksalnie, powie odwiedzającemu więcej niż Ty. W uzyskanej ciszy będą mówić przedmioty: minimalistyczne meble, rzeźby, obraz, lub mała stokrotka zatknięta we flakoniku, na środku stołu. Styl ten jest bardzo oszczędny, ale niezwykle wyrafinowany.

Meble minimalistyczneMeble minimalistyczneMeble minimalistyczneMeble minimalistyczneMeble minimalistyczneMeble minimalistyczneMeble minimalistyczne, komodaMeble minimalistyczneMeble minimalistyczneMeble minimalistyczneMeble minimalistyczneMeble minimalistyczneMeble minimalistyczne, komoda minimalistycznaMeble minimalistyczneMeble minimalistyczneKomoda minimalistyczna