Jeśli kochamy Tatry i Podhale, to chcemy ten klimat zatrzymać na dłużej. Żyjąc w dalekim, wielkim mieście tęsknimy za naturalnym środowiskiem i tradycyjnymi, prostymi wnętrzami.

W drugiej połowie XIX wieku szczególną urodę podhalańskich chałup dostrzegli polscy artyści i tak oto powstał tzw. styl zakopiański, który jest dziś obecny i bardzo ceniony w architekturze. Za twórcę stylu zakopiańskiego uważa się Stanisława Witkiewicza. Ten polski malarz i architekt rozsławił architekturę podhalańską najpierw na terenie Zakopanego, a wkrótce potem, trend ten zapanował na Podhalu i szybko rozprzestrzenił się na całą Polskę.

Styl góralski we wnętrzach to pochwała życia blisko natury. Przewodnią inspiracją jest góralska chata, która jest bogatym źródłem 

Meble góralskie

wzorów i pomysłów. Aranżacja taka daje uczucie ciepła i przytulności – stąd wszędzie obecne jest drewno, czerwienie i futra, pozwalające przetrwać nawet najmroźniejszą tatrzańską zimę. W stylu góralskim mogą pojawiać się zarówno meble, ubiory, pamiątki, instrumenty, porcelana użytkowa i wszelkie sprzęty domowe.

Meble góralskie wykonuje się z naturalnych materiałów, które charakteryzują się niezwykłą trwałością, solidnością wykonania i wyjątkową estetyką . Są to przedmioty rzeźbione oraz bogato zdobione ornamentami roślinnymi. Wzory i kolory zdobień zaczerpnięte są z górskiej przyrody, będą to np. szarotki na tle czystych zieleni i intensywnych czerwieni, które zestawia się z bielą i czernią oraz naturalnymi odcieniami brązu. Meble góralskie są proste i mają czysto użytkową funkcję, a więc będą to rzeźbione stoły, krzesła z drewna, kredensy z drewna, zydle, a w sypialni - drewniane łóżka oraz szafy i stylowe kufry do przechowywania różności. Sprzęty te, wykonuje się najczęściej z gatunków drzew liściastych: wiązu i jesionu oraz iglastych: limby, modrzewiu i świerku. Tajemnica stylu i niezwykłego wykonania pięknych mebli góralskich tkwi w doświadczeniu i artystycznej duszy rzemieślnika, który swojej pracy oddaje się z pasją, rzeźbiąc i wycinając różne podhalańskie wzory, nadając sprzętom pożądane, lekkie kształty. Meble góralskie wspaniale komponują się zarówno na białej ścianie, jak i na tle drewnianym. Cechują się doskonałą harmonią konstrukcji, ciekawą i charakterystyczną formą, a także niezwykle starannym wykonaniem i wykończeniem. Wszystko to sprawia, że meble góralskie są w stanie zadowolić największego konesera.

Stylowe, góralskie dodatki

Góralskie wnętrza domów mają w sobie niezwykły czar, każdy, kto choć raz doświadczy tego widoku, zapamięta go na zawsze.Klimat tworzą nie tylko meble góralskie, niezwykle istotne są również naturalne tkaniny oraz rozłożone na podłogach baranie futra. Do stylizacji w stylu góralskim najlepiej pasują haftowane, lniane płótna, haftowany filc i wzorzyste, samodziałowe wełny. Świetnym pomysłem jest również zawieszenie na ścianie obok łóżka wzorzystej chusty w kwiaty.

Drewniany stół nakryjmy haftowanym bieżnikiem z samodziałowej wełny. Postawmy na nim dzbanek z polnymi kwiatami: czerwonymi makami, żółtym rumiankiem i błękitnymi niezapominajkami. Najlepiej żeby nakrycia były również proste: dzbany i kubki, talerze i misy z grubej ceramiki, niezbyt perfekcyjnie wykończone i nierówno pokryte jednobarwnym szkliwem. Niezwykle efektownie będzie prezentował się w naszym salonie góralski kredens z drewna, nakryty koronkową serwetą i bogato zdobiona podhalańskimi motywami. W oknach zawieśmy krótkie firanki lub zazdroski, na parapetach, w glinianych donicach niech kwitną soczyście kolorowe pelargonie.

Domy urządzone w stylu góralskim, to domy pełne uroku. Cudowne, klimatyczne wykończenia pozwolą każdemu wprowadzić się w stan głębokiego spokoju. To tu będzie można odetchnąć i prowadzić sielskie i ciekawe rodzinne życie.

Meble góralskieMeble góralskieMeble góralskieMeble góralskie, komoda w góralskim stylu.Meble góralskieMeble góralskieMeble z drewna w góralskim styluMeble góralskie