Łóżka piętrowe od lat wykorzystywane są w pokojach dziecięcych, gdy ograniczona przestrzeń uniemożliwia wstawienie dwóch odrębnych mebli do spania, jednak współczesne modele znacznie różnią się od wersji sprzed wielu lat. Współcześnie łóżko piętrowe dla dziecka to już nie tylko mebel do spania, pozwalający zaoszczędzić miejsce. To także centrum zabawy, nauki, ulubiony kącik w pokoju – ot, spełnienie dziecięcych marzeń.

Rodzaje łóżek piętrowych

Dostępne na rynku łóżka piętrowe dla dzieci mogą przyprawić o zawrót głowy swą różnorodnością oraz zastosowanymi sprytnymi rozwiązaniami. Wyróżniamy łóżka piętrowe dla dwójki dzieci, dla jednego maluszka, a nawet łóżka piętrowe o trzech poziomach. W przypadku najpopularniejszych łóżek dwupoziomowych możemy spotkać się z innowacjami takimi jak zabudowa z tkaniny na dolnym stelażu (dzięki czemu dolne łóżko przyjmuje również funkcję domku do zabawy), czy dodatkowe szuflady i skrytki na dziecięce skarby, wbudowane w ramę łóżka. W przypadku łóżek piętrowych dla dziecka samodzielnie zajmującego swój pokój, mówimy najczęściej o łóżkach na antresoli. Na górze konstrukcji znajduje się miejsce do spania, dolna jej część to zwykle biurko lub szafa i regał na książki, albo kącik ze stolikiem i krzesełkami. Nawet maluch, który nie posiada rodzeństwa, będzie zachwycony łóżkiem piętrowym, zwłaszcza, jeśli ma do dyspozycji niewielki pokoik.

Zalety i wady łóżek piętrowych

Łóżka piętrowe dla dziecka posiadają oczywiście zarówno zalety, jak i wady. Największym ich atutem jest oczywiście oszczędność miejsca, jednak trzeba uważać, by nie wpaść tutaj w pułapkę przy najnowocześniejszych modelach, które bywają tak rozbudowane,

Łóżko piętrowe dla dzieci że w efekcie zajmują więcej miejsca niż tradycyjne drewniane łóżka dziecięce. Kolejne zalety łóżek piętrowych dla dzieci to większa atrakcyjność mebla w oczach dziecka, ponadprzeciętna stabilność i trwałość – które są konieczne w przypadku takiego mebla – oraz nierzadko: wyjątkowo atrakcyjna cena, stanowiąca rozwiązanie bardziej ekonomiczne, niż zakup dwóch oddzielnych łóżek pojedynczych. Wśród wad należy wymienić przede wszystkim większe ryzyko wypadku, co wynika głównie z faktu, że dzieci miewają szalone pomysły – wytłumaczenie maluchom, jak należy korzystać z mebla oraz zakup modelu z odpowiednimi zabezpieczeniami pomogą uniknąć kłopotów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując łóżka piętrowe dla dziecka, musimy zwrócić uwagę na szereg czynników, które sprawiają, że dany mebel jest praktyczny, bezpieczny w użytkowaniu oraz trwały. Przede wszystkim, konstrukcja mebla musi być stabilna i solidna. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem będą drewniane łóżka dla dzieci, najczęściej są to piętrowe łóżka sosnowe lub łóżka piętrowe z drewna bukowego. Zarówno jedne, jak i drugie odznaczają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i mogą posłużyć dzieciom przez wiele lat. Drugą rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest kwestia bezpieczeństwa. Górne łóżko powinno być wyposażone w solidną barierkę, która nie może być za niska, a odległości pomiędzy szczebelkami nie mogą być zbyt duże. Jeśli barierka posiada opcję opuszczenia, upewnijmy się, że zabezpieczenie jest na tyle porządne, by małe dziecko nie potrafiło samo go przestawić. Na bezpieczeństwo dzieci użytkujących łóżko piętrowe ogromny wpływ ma rodzaj wejścia na górną kondygnację mebla. Wiele łóżek posiada tylko małą drabinkę z wąskimi szczebelkami. Jest to rozwiązanie dobre dla starszych dzieci, przy maluchach, których ruchy nie są jeszcze zbyt dobrze skoordynowane, o wiele lepszym rozwiązaniem będą specjalne, stabilne schodki z poręczą do wchodzenia i zjeżdżalnia, dzięki której w bezpieczny sposób można opuścić górne łóżko, dostarczając sobie tym samym rozrywki. Pamiętajmy, by wybierając łóżka do pokoju dziecięcego upewnić się, że dolne łóżko posiada odpowiednią wysokość, by dziecko mogło na nim wygodnie usiąść. Równie ważna jest odległość górnego łóżka od sufitu – zbyt mała przestrzeń sprawi, że dziecku będzie niewygodnie korzystać z mebla. Drewniane łóżka piętrowe są bardzo trwałe, żeby jednak mogły posłużyć dzieciom przez wiele lat, muszą być także praktyczne. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się modele łóżek, które można rozstawić, zyskując w ten sposób dwa niezależne meble do spania – to rozwiązanie bardzo przydaje się w momencie, gdy dzieci dorosną i nie chcą już razem spać, albo gdy pojawia się możliwość utworzenia dzieciakom oddzielnych pokoi. Jeśli pokój maluchów nie jest zbyt ustawny, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy drabinka w łóżku może zostać zamontowana dowolnie z prawej lub lewej strony mebla – to ułatwi funkcjonalne urządzenie niewielkiej przestrzeni.

Łóżka piętrowe dla dzieci to rozwiązanie, które z jednej strony pozwoli maluchom na spełnienie marzeń o idealnym pokoju, a z drugiej strony da rodzicom możliwość atrakcyjnego zaaranżowania pokoju dziecięcego, nawet gdy jego powierzchnia jest niewielka.

Łóżka piętrowe dla dzieckaDrewniane łóżko piętrowe dla dzieckaPiętrowe drewniane łóżko dla dzieciŁóżka piętrowe dla dzieckaMeble, łóżka dla dziecka piętroweŁóżka piętrowe dla dzieckaMeble do pokoju dziecięcegoŁóżka piętrowe dla dzieckaŁóżko piętrowe dla dzieckaŁóżko piętrowe dziecięceŁóżka piętrowe dla dziecka