Wybór mebli niesie za sobą wiele dylematów. Bez względu na to, czy wybieramy je do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego, zawsze, przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Podobnie rzecz się ma z poszukiwaniem tej właściwej komody. Powyższa bowiem, doskonale zdaje egzamin nie tylko w wymienionym już salonie, lecz także w łazience, a nawet kuchni. Musi jednak spełniać stawiane przez nas oczekiwania oraz warunki. Jeszcze przed zakupem komody należy się przede wszystkim zastanowić, gdzie ma się ona znajdować i do czego służyć, a dopiero potem przejść do kolejnych etapów rozważania. Po uzgodnieniu spraw podstawowych, takich jak rozmiar, kształt czy kolor, jak również różnych niuansów, należy przejść do sprawy nie mniej istotnej, mianowicie rodzaju materiału, z jakiego komoda ma zostać wykonana.

Rozważenie wszystkich zalet i wad komody wykonanej z MDF oraz tej z drewna ułatwi nam dokonanie najwłaściwszego wyboru. 

Osoby ceniące sobie nade wszystko praktyczność oraz wygodę bez wątpienia postawią na mebel zrobiony z płyty MDF (mocno rozdrobnionego materiału o podwyższonej gęstości, który może przybierać dowolne kształty i kolory). Nie wymaga on szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, bywa odporny na tłuste opary i zaplamienia, łatwo usunąć z niego brud, a ponadto jest odporny na czynniki zewnętrzne i ścieranie, choć łatwiej można go zarysować i jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie ulega odkształceniom, słabiej jednak znosi działanie pary wodnej i w konsekwencji może zmatowieć. Dla niejednego, olbrzymią zaletą komody wykonanej z płyty MDF jest jej cena – zdecydowanie niższa od mebla wykonanego z drewna litego. Dodatkowo, komoda z MDF jest nieporównywalnie lżejsza od tej drewnianej, zwłaszcza z drewna dębowego czy jesionowego, co dla niektórych może mieć znaczenie.

Dla wielu, niezwykle istotne są względy estetyczne. Zwolennicy najnowszego designu mogą uznać wyższość mebli wykonanych właśnie z płyty MDF. Obecnie, producenci oferują szeroką gamę barw i możliwość różnorodnego Komoda drewniana wykończenia , co pozwala na dopasowanie rodzaju i formy mebli do stylu oraz wystroju mieszkania. Drewnianej komodzie, co prawda, również można nadać jakiś wymarzony, niekoniecznie typowy i powszechny kształt. Można także, kiedy już nam się znudzi aktualny kolor, przemalować ją na inny, tylko takie zabiegi mijają się trochę z przeznaczeniem. Drewno nie należy do materiałów tanich, więc kiedy się już zdecydujemy na wykonaną z niego komodę, warto zachować ją w pierwotnej postaci.

Utrzymanie drewnianej komody w należytym stanie do zadań najprostszych niestety nie należy. Przede wszystkim drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane, dzięki czemu stanie się odporne na rozsychanie lub pęcznienie pod wpływem wilgoci. Pomimo tego, że na utrzymanie mebla w odpowiednim stanie trzeba poświęcić sporo uwagi, siły i czasu to, na szczęście ich zwolenników nie brakuje.

W drewnianych meblach cenią sobie przede wszystkim naturalność, ponadczasowość i trwałość czy choćby ten niezwykły, charakterystyczny klimat i zapach. Wybierając drewnianą komodę należy zwrócić też uwagę, jaką funkcję ma dokładnie pełnić, aby dobrać odpowiedni rodzaj drewna. I tak, np. komoda sosnowa nie tylko rozjaśni i optycznie powiększy pomieszczenie, ale także jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci i osób cierpiących na alergię. Posiada bowiem właściwości hipoalergiczne i znakomicie utrzymuje ciepło. Zwolennicy mebli trwałych i ciężkich postawią na te, wykonane z dębu, jesionu, jaworu czy drewna drzew owocowych.

Oprócz zalet zdrowotnych, meble drewniane, dobrze i w przemyślany sposób wkomponowane, pasują tak naprawdę do każdego wnętrza urządzonego w każdym stylu.

Wybór pomiędzy komodą wykonaną z drewna a tą z płyty MDF nie jest sprawą najoczywistszą. Zarówno jedna, jak i druga opcja posiada pewne wady i zalety. Każdy z nas jednak ma swoje indywidualne preferencje i upodobania oraz zna swoje możliwości finansowe, które nie są tu bez znaczenia. Wie również, co dla niego liczy się najbardziej.

Jeżeli, mimo wnikliwej analizy obydwu rozwiązań nadal się wahamy, może warto poradzić się po prostu fachowca, który dokładnie opisze plusy i minusy obydwu rodzajów mebla i przybliży nas do podjęcia odpowiedniej decyzji.

Komoda z drewna białaKomoda drewnianaKomoda z drewnaKomoda z drewnaKomoda drewnianaKomoda z drewnaDrewniana komodaKomoda z drewna sosnowegoDrewniana komodaKomoda z drewnaKomoda z drewna białaKomoda z drewnaKomoda z drewna (drewniana, sosnowa)Komoda z drewnaKomoda z drewnaKomoda drewnianaKomoda z drewnaKomoda z drewna (drewniana). Komoda sosnowaBiała komoda z drewnaKomoda z drewna bielonaKomoda z drewnaKomoda z drewna dębowegoKomoda z drewna sosnowegoKomoda z drewna świerkowegoKomoda z drewna topoliKomoda z drewnaKomoda z drewna (biała, drewniana).Komoda z drewna z dębowym blatemKomoda z drewna (dębowa).Komoda z drewnaKomoda z drewna (strukturyzowana).Drewniana komoda białaBiała komoda z drewna.