Mangifera indica L., czyli mango to drzewo pochodzące z rodzimych Indii i terenu Birmy. Rosnąc dziko na obszarach leśnych może dorosnąd do 30m, w przypadku upraw jest to nie więcej niż 10m. Owoce mango na całym świecie stosowane są do przygotowywania pysznych deserów. Z drewna mangowca produkuje się łodzie, meble czy paliwo- węgiel drzewny.

Mango (Mangifera indica L.) to drzewo, które spotkać można praktycznie w całej strefie tropikalnej czy subtropikalnej. Udając się w podróż do egzotycznych krajów można spotkać ten gatunek w Indiach czy kraju Południowo-Wschodniej Azji – Myanmar (Birma).
Mangifera indica L. dorastają do niewielkich rozmiarów, maksymalnie jest to 10m. Większe wysokości niż 10m osiągają rosnąc dziko poza obszarem upraw. Wyjątkowo na obszarach leśnych mogą dorosnąd do wysokości 30m. Charakterystyczne warunki pogodowe występujące w strefie tropikalnej między innymi obfite deszcze i duża wilgotnośd negatywnie wpływają na dojrzewanie kwiatów jak i samych owoców mango. Objawia się to późniejszymi konsekwencjami związanymi z pozyskiwaniem mniejszych zbiorów w wyniku pojawiających się chorób powodowanych przez grzyby. Korzystne warunki klimatyczne sprzyjające rozwojowi owoców mango występują, kiedy pora sucha jest raczej chłodna, a w okresie kwitnienia i samego wzrostu owoców jest ciepło. Pełne nasłonecznienie jest wymagane dla prawidłowego rozwoju kwiatów i owoców. Drzewa mango żyją długo. Mogą osiągad ponad 100 lat pozostając wiecznie zielone. Drzewo mango
Owoce Mangifera indica uchodzą za prawdziwy smakołyk, który może byd serwowany podawany jako deser. Mango bogate w witaminę A może byd jedzone wprost na surowo, ale można stworzyd z jego wykorzystaniem wspaniałą kompozycję smakową. Przetwarzany jest na dżemy bądź suszony do późniejszego spożycia. Wyciśnięty wspaniale smakuje jako napój. Owoce mango mogą ważyd do 2kg. Ciemno zielone na drzewie, dojrzewając stają się jaśniejsze bądź żółte.
Foremna korona tworzy pokaźny zielony baldachim gwarantujący schronienie przed cieniem nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt. Kulisty kształt korony charakterystyczny jest dla drzew pojedynczo rosnących drzew. Pierwsze gałęzie znajdują się na wysokości wysokiego człowieka ok. 2m od ziemi. Z kolei tam, gdzie zalesienie jest duże gałęzie występują wyżej przez, co kształt drzewa mango zmienia się na „parasolowaty” z koroną znajdującą się wysoko nad ziemią.
Liście są podłużne, o zaokrąglonych bądź ostrych koocach. W miarę dojrzewania od zielonych zmieniają barwę na ciemno zieloną.
Duża tolerancja podłoża pozwala na wzrost tego gatunku na glebach zasadowych, wapiennych czy ciężkich glinach. Preferuje gleby o pH zbliżonym do neutralnego. Na glebach zasolonych drzewa mango nie rosną, przeciwnie niż na osuszonych piaskach czy glebach żwirowych.
Drewno drzewa mangowego ma barwę szaro- brązową z domieszką różowego. Z drewna mango produkuje się meble, naczynia, łodzie kanoe czy podłogi, czy paliwo- węgiel drzewny. Pozostawione bez zabezpieczenia, pod wpływem warunków atmosferycznych niszczeje.
Mango znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Od problemów jelito- żołądkowych, niedoboru witamin, problemów z gardłem, spożywana przez cukrzyków, jak również stosowana
podczas leczenia ślepoty. Mango to smakołyk nie tylko dla ludzi. Znajdujący się na liściach nektar przyciąga również pszczoły produkujące miód z drzewa mango.