Dąb

Drewno dęboweDąb uchodzi za symbol siły, wytrzymałości i wzniosłości. Dąb rzadko jest wyższy niż 25 metrów.Za to rozrasta się on silnie na szerokość i posiada, jako dorosłe drzewo, potężną koronę. Średnica pnia może wynosić do 3 metrów. Dęby rosną dziko prawie wszędzie w Europie, jednak potrzebne do produkcji mebli drewno dębowe importowane jest przede wszystkim z Kanady.

Dęby są gatunkiem z rodziny roślin bukowatych. Gatunek ten obejmuje około 600 rodzajów. Liście dębu mają długość ok. 10-12 cm.

Drewno dębowe uchodzi już od dawna za najbardziej ulubione drewno na meble lub parkiet obywatela Niemiec. Rozróżnia się rodzaje „łagodne” i „twarde”. „Łagodne“ drewno dębowe jest delikatne i wolno rosnące, (czyli o wąskich słojach) i ma możliwie mało twardego, późnego drewna. Pochodzi ono głównie ze starych drzew. Ten rodzaj preferowany jest w produkcji mebli. Jako ‚twarde“ drewno dębowe określane jest grube, szybko rosnące (o szerokich słojach) drewno dębowe z młodszych i średnio starych drzew. Stosowane jest ono jako drewno konstrukcyjne i budowlane. Jest duża różnica między drewnem bielastym a rdzeniowym. Drewno bielaste jest żółtawo-białe i prawie nie Dąbnadaje się do obróbki. Drewno rdzeniowe jest natomiast jasnożółtawo-brązowe, wpadające w odcień żółtawo-czerwonawy, z umiarkowanym zanikiem, twarde i ciężkie i bardzo dobrze daje się obrabiać. Dobitnie pasiasty rysunek sprawia, że ten rodzaj drewna dębowego jest bardzo dekoracyjny. Drewno dębowe jest średnio ciężkie lub ciężkie i posiada wysoką odporność na zużycie. Poza tym jest ono łatwe w obróbce i obróbka powierzchni nie sprawia żadnych problemów. Obok meblarstwa drewno dębowe stosowane jest przede wszystkim do wykładania sufitów, na podłogi, schody i na bruk drewniany. W przypadku odmiany określanej mianem „dziki dąb”, przerabiany jest często barwny, wewnętrzny obszar rdzenia drewna. Jest on tak samo twardy jak obszar zewnętrzny pnia i nadaje drewnu interesujący, dość silny rysunek słojów. Dzięki swojej kolorowej strukturze dąb dziki jest jeszcze bardziej odporny niż jasne lub lekko parowane drewno dębowe.